Ascendent
v znameniach zverokruhu

Stručný súhrn: Ascendent, čiže vychádzajúce alebo vzostupné znamenie, je znamenie zverokruhu, ktoré – v okamihu keď sme sa narodili – práve vychádzalo nad obzor.

Ascendent je východiskovým bodom astrologického diagramu a je jedným z troch najdôležitejších prvkov horoskopu. Ďalšími dvomi sú postavenie Slnka v zverokruhu, čiže naše slnečné znamenie a postavenie Mesiaca v zverokruhu v deň nášho narodenia.

Slnečné znamenie predstavuje len našu základnú povahu, ale Ascendent, vychádzajúce znamenie, je aktívnym prejavom tejto osoby.

Ascendent predstavuje spôsob, akým pristupujeme k životu, ako čelíme jeho problémom a ako sa prejavujeme voči ostatným. Je to spôsob, akým sa javíme svetu, náš fyzický zjav. Je to aj obraz nášho úsilia nájsť svoju identitu a toho, s čím alebo s kým sa stotožňujeme. Predstavuje túžbu, s ktorou prichádzame na svet, tému, ktorú máme vo svojom živote naplniť.

Faktor príťažlivosti

Niekedy nás priťahujú ľudia, bez toho aby sme vedeli prečo. Alebo zas priťahujeme niekoho my a tiež nepoznáme dôvod. A veci nie sú vždy také, aké sa javia.

To, čo ostatných ihneď upúta, keď vstúpime do miestnosti, je náš ascendent, čiže vychádzajúce znamenie. Je to akási brána ku zvyšku našej osobnosti. Čo sa odohráva za onou bránou, to už odhalia ďalšie planéty a pnutie v našom horoskope.

Ascendent charakterizuje to, ako nás vnímajú ostatní, aj to, ako si vnímaní želáme byť.

Často si ani neuvedomujeme, ako sa navonok prejavujeme, alebo o sebe nevieme dosť, aby sme vôbec vedeli, ako si želáme pôsobiť. Možno vieme, že sa nám páči určitá móda, máme radi istý typ ľudí alebo nás priťahujú konkrétne druhy milostných dobrodružstiev. Ale často bývame slepí voči tomu, čo v skutočnosti ukazujeme svetu. To môže samozrejme spôsobiť problémy.

Objavte svoj ascendent

Náš ascendent je znamenie zverokruhu, ktoré v okamihu nášho narodenia vychádzalo nad obzor východne od miesta, kde sme sa narodili. Niekedy je zložité ascendent zistiť, pretože neexistuje záznam presného času narodenia. Môžete sa opýtať rodičov, je však všeobecne známe, že mamičky si zvyčajne pamätajú len približnú dobu, ako napríklad „okolo polnoci“ alebo „chvíľu pred večerou“.

Ak si nie ste istí, prečítajte si charakteristiku znamenia pred i za vašim predpokladaným Ascendentom, a to najmä ak ste sa narodili tzv. na rozhraní.

Čo to teda znamená?

Váš ascendent hovorí, ako sa pozeráte na svet, a zároveň, ako sa mu javíte. Nech je vaše slnečné znamenie akékoľvek, ascendent mu dodáva inú farbu či odtieň (ak nie sú obe znamenia zhodné).

Vo vzťahoch je váš ascendent to prvé, čo k vám bude ľudí priťahovať. Tiež vám prezradí, ako sa – často nevedomky – prejavujete smerom k opačnému pohlaviu. Vysvetlí vám tiež onú magnetickú príťažlivosť, ktorou pôsobíte na istých ľudí, akým spôsobom ste zvodná a ktorým mužom podliehate.

Častokrát sa zamilujete do muža, ktorý sa od vás na prvý pohľad veľmi líši. Možno vás priťahuje práve jeho ascendent. Jeho sexualita a správanie v láske nemusia byť rovnaké ako prvé „vábenie“ jeho ascendentu. Jeho vnútorný svet je stále uzavretý za touto bránou a vám sa zjavujú vlastnosti, ktoré ukazuje svetu, a nie vlastnosti, ktoré sú síce rovnako hodnotné, avšak pohľadu skryté.

Ak nás priťahuje znamenie protiľahlé nášmu ascendentu, čo je pomerne bežné, je to tak preto, že túto časť svojej osobnosti premietame do iných ľudí. Teda sa nám páči, čo vidíme v nich, a neuvedomujeme si, že je to aj súčasť nás samých. Častokrát ani nevieme, že tento obraz premietame do ostatných, a jednoducho podľahneme mužovi narodenému v znamení, ktoré rezonuje s našim ascendentom.

Ukážme si príklad

V následne uvedenom nákrese zverokruhu je ascendent v Strelcovi. Ak by to bol váš horoskop, mohli by ste pôsobiť ako zapálená životná optimistka, zvodná, presvedčivá, slobodomyseľná a náchylná k preháňaniu. Na druhú stranu by ste si nemuseli byť vedomá, že tieto vlastnosti máte, najmä ak ste boli silne ovplyvnená inými planétami svojho horoskopu. Keby ste boli narodená v znamení Býka, ktorý si veľmi potrpí na istotu, mohlo by vám spôsobiť problémy zladiť v živote tieto dve veľmi odlišné nátury.

Ascendent v Strelcovi

Najdôležitejšie na ascendente je to, že charakterizuje, ako si želáte, aby vás ostatní vnímali. Ale nechodíte predsa po ulici a nehovoríte si: „Tak dnes budem mať typický ascendent v Strelcovi. Chcem, aby ma svet tak vnímal!“ Oveľa pravdepodobnejšie si ani neuvedomujete, že tak robíte.

V tomto horoskope vidíte, že znamenie protiľahlé Strelcovi je znamenie Blížencov. Často nám práve znamenie opačné nášmu ascendentu pripadá spočiatku na opačnom pohlaví najviac fyzicky príťažlivé. Pokiaľ máte ascendent v Strelcovi, často vás budú priťahovať blíženecké typy. Ak máte ascendent v Rakovi, zhusta vás budú priťahovať muži Kozorožci.

Neznamená to iba, že sa narodili v znamení Blížencov alebo Kozorožca, ale že vlastnosti, ktoré z nich sršia, budú nejako v súlade s Blížencami alebo s Kozorožcom.

Slnečné znamenia nie sú vždy zrejmé

Slnečné znamenie je jadrom našej bytosti, ale často musíme niekoho poznať naozaj dlho, aby sme videli, ako sa jeho slnečné znamenie prejavuje. Hocikedy býva zahalené dymovou clonou predstáv o tom, akí by sme mali alebo nemali byť. Spoločenské a rodinné tlaky nemusia byť vždy v súlade s tým, čo je napísané v našom slnečnom znamení.

Skrátka a dobre, Slnko predstavuje vašu túžbu byť sama sebou, zatiaľ čo ascendent ukazuje, ako sa podvedome prezentujete iným a čo oni v skutočnosti vidia. Preto je dôležité pozerať na slnečné znamenie a ascendent v tandeme. Ascendent odráža, ako sa prejavujete, kým Slnko je vaša pravá podstata.

Často existuje silná príťažlivosť medzi ľuďmi, ktorí majú rovnaký ascendent a slnečné znamenie. Takže ak ste Blíženec, mohli by vás silno priťahovať ľudia s ascendentom v Blížencoch. Ak máte ascendent v Strelcovi, možno zistíte, že najväčšiu slobodu nájdete u ľudí, ktorí sú narodení v znamení Strelca.

Pozrime sa jednotlivo na každý ascendent

Charakteristiky vychádzajúcich znamení nám tiež umožnia zbežne nahliadnuť do pováh ostatných ľudí, porozumieť ľuďom v našom živote, či už sú to milenci alebo priatelia.

Ascendent Baran – muž | Ascendent Baran – žena

Ascendent Býk – muž | Ascendent Býk – žena

Ascendent Blíženci – muž | Ascendent Blíženci – žena

Ascendent Rak – muž | Ascendent Rak – žena

Ascendent Lev – muž | Ascendent Lev – žena

Ascendent Panna – muž | Ascendent Panna – žena

Ascendent Váhy – muž | Ascendent Váhy – žena

Ascendent Škorpión – muž | Ascendent Škorpión – žena

Ascendent Strelec – muž | Ascendent Strelec – žena

Ascendent Kozorožec – muž | Ascendent Kozorožec – žena

Ascendent Vodnár – muž | Ascendent Vodnár – žena

Ascendent Ryby – muž | Ascendent Ryby – žena

. . .

Ste pripravení zistiť si svoj vlastný Ascendent?

Všetko to začína zostavením vášho osobného horoskopu: je to kruhový diagram (obrazec) zobrazujúci postavenie nebeských telies pre daný okamih a konkrétne miesto na Zemi.

Po vypočítaní grafu si všimnete, že koleso zverokruhu je rozdelené do dvanástich sekcií, ktoré predstavujú každé znamenie, od Barana po Ryby.

Uvidíte tiež symboly jednotlivých planét roztrúsené v znameniach. Keby napríklad Venuša bola v čase vášho narodenia na oblohe v znamení Váh, povedali by ste, že „Venušu mám vo Váhach“.

Ak chcete v grafe nájsť umiestnenie Ascendentu, nájdite dve veľké tlačené písmená „AC“, ukazuje na nich šípka: znamenie, pri ktorom sa nachádzajú, je znamením vášho Ascendentu, vášho vychádzajúceho znamenia.

Váš astrológ
Mgr. Ľubomír Drozd

Astrologické služby AnteAr
email: drozd@antear.com
tel.: 0944 630 062

Páčia sa vám moje články? Píšem ich pre vás s láskou
Podporte ich tvorbu tým, že kliknete na „Zdieľať“ alebo „Páči sa mi to“
Ďakujem za všetky prejavy vašej priazne!