Poslednú aktualizáciu dňa 24/09/2023 vykonal astromaïa

Astrológia a osobný rozvoj

badwater salt flats

Ak sa rozhodneme so svojím životom niečo urobiť, aby sme sa vymanili z vleku udalostí, ktoré nám vstupujú do života, a aby sme sa my sami stali tvorcami svojho života, máme pred sebou dve zásadné úlohy, s ktorými sa musíme vyrovnať. Ak však tieto dva kroky na začiatku preskočíme alebo vynecháme, len ťažko sa posunieme k vedomému prežívaniu a skôr či neskôr budeme opäť konfrontovaní s týmito dvomi úlohami. Aké sú to úlohy? Prvým krokom, ktorý musíme zvládnuť, je SEBAPOZNANIE. Už Lao-c’, „Starý Majster“, napísal v 33. kapitole knihy Tao Te ťing: „Kto pozná druhých, je bystrý. Kto ale pozná seba, je múdry.“ A to platí stále.

Sebapoznanie je teda nevyhnutným prvým krokom na ceste k sebauvedomeniu, a teda k vedomému životu ako takému. Tým, že spoznáme sami seba, zistíme, čo máme radi, čo vieme a čo dokážeme. A môžeme tak vykročiť na cestu sebarozvoja – pretože ak chceme niečo rozvíjať a pestovať, potrebujeme najskôr vedieť, v akom stave to je a čo to od nás vyžaduje. Sebapoznanie je aj prvým krokom v rozpoznaní vzorcov správania a konania, ktoré sú tzv. naše a vychádzajú z našej podstaty – oproti tým, ktoré sme prijali takpovediac za svoje kvôli spoločenskému poriadku a prostrediu, odkiaľ pochádzame. To je pre nás dôležité, pokiaľ sa potrebujeme navrátiť sami k sebe.

think do success

Existuje mnoho metód sebapoznávania a astrológia je len jednou z nich. Čo však robí cestu astrológie jedinečnou, je rýchlosť a úprimnosť tejto cesty. Ak sa totiž pustíte do poznávania samých seba, je tu riziko v miere úprimnosti a otvorenosti nás samých voči sebe. Carl Gustav Jung povedal: „Človek nedosiahne osvietenie imagináciou svetla, ale tým, že si uvedomí temnotu.“ Práve poznávaním svojich tieňov rastieme. A byť k sebe úprimní pri spoznaní svojich tienistých stránok nie je vôbec ľahké. Práve tu nám môže astrológia v mnohom pomôcť, pretože vďaka vzorcom a konšteláciám, ktoré sú overené tisíckami rokov, dokáže poodhrnúť závoj našich silných a slabých stránok. A to nielen v zručnostiach, ale aj v emocionálnej rovine.

My ľudia totiž máme o svojej osobe neraz skreslené predstavy a naše vnímanie nás samotných je často poplatné práve tejto vlastnej fabulácii a utkvelým predstavám. Ak však máte v horoskope deštruktívne energie, alebo napríklad sklon k sebatrestaniu, je to zjavné hneď a vy o to skôr môžete rozvinúť svoj vnútorný rozhovor o tejto téme, aby ste pochopili sami seba.

self image disorder

Je zarážajúce, koľko ľudí má o sebe skreslený pohľad, ktorý, keď sa konfrontuje s astrologickými konšteláciami, môže viesť k predefinovaniu v pohľadu na seba samých. Neexistuje rýchla a jednoduchá cesta k zamysleniu sa nad sebou samým a nie je ani isté, či je každý ochotný sa ňou vydať. S horoskopom, na rozdiel od vlastnej predstavy, sa však nedá vyjednávať. Horoskop pred vás postaví vaše konštelácie a vzorce, a ak vás dobrý astrológ dokáže previesť spletitosťou výkladu, môžete na konci poodhrnúť závoj, ktorý zahaľuje vaše vnútro, kde sa ukrývajú možno aj skryté motívy a túžby.

Ak už teda nahliadnete na svoj životný potenciál, na svoje silné a slabé stránky, ďalším krokom na ceste sebarozvoja je naštudovanie si svojej unikátnej mapy života. Nežijeme v bezčasí a vo vákuu, ale náš časopriestor nás neustále ovplyvňuje. Začína to cirkadiánnym rytmom dňa a noci a štyroch ročných období a pokračuje to k planetárnym konšteláciám, ktoré aktívne premieňajú náš prítomný život, či si to uvedomujeme, alebo nie. Iným spôsobom totiž budeme vnímať napríklad prežívanú partnerskú krízu v prípade, keď je alebo keď nie je zobrazená vo vašom horoskope.

complexity of interpretation

Osobný horoskop ako unikátna mapa života nás informuje o tom, akou cestou pôjdeme. Nič však nehovorí o tom, ako túto cestu môžeme prežívať alebo zvládať. Horoskop, ak to zjednoduším, popisuje stúpania a klesania, zákruty a prekážky, ktoré na ceste stretneme, a tým nám dáva do ruky jedinečný nástroj, ktorý nám pomôže postupovať na svojej ceste životom bezpečne a zmysluplne. Bez znalosti svojej mapy života ste ako cyklista, ktorý jazdí lesom zahaleným v hmle a nevie, kedy a kde na neho číhajú aké zákruty a prekážky, takže je jasné, že nedokáže určiť, ako má rozložiť svoje sily.

V takom prípade človek nevie, kedy má zrýchliť, nevie, či je úsek bezpečný a rovný, nevie, koľko metrov zostáva k vrcholu toho strmého kopca, ani kedy príde ostrá zákruta a kedy je dobré zabrzdiť.

Takémuto človeku nezostáva nič iné, než sa plne sústrediť na prítomný okamih a pozorne sledovať len to podstatné, čo sa práve deje, aby azda nedošlo k nehode. Takáto cesta je veľmi náročná na bdelosť a pozornosť a vyčerpáva človeka oveľa viac, než ako keď sa hmla zdvihne a trasa našej životnej cesty sa odkryje a umožní prejsť ju s väčším prehľadom – a teda aj pokojne.

Kto plne chápe tieto prirovnania, pochopí, že poznanie jedinečnej mapy života vedie ku kvalitnejšiemu prežívaniu prítomnosti. Že táto znalosť mapy nám dáva do rúk nástroj na maximalizáciu nášho potenciálu v správnom čase a to nás posúva ku kvalitnejšiemu prežívaniu prítomnosti. Preto má astrológia nezastupiteľné miesto v otázkach osobného rozvoja.

Poď sa naučiť základy astrológie
Objednaj si rozbor a výklad svojho horoskopu
alebo si prečítaj ďalšie články

Súvisiace témy:

Saturn ako „tmel“ na vzťahy a schopnosť dospieť

Spriaznené duše sa chcú a potrebujú

Karma v horoskope

Partnerské horoskopy

Škola klasickej astrológie

Astrológia – zoznam článkov

Kde to nájdem vo svojom horoskope?

Váš astrológ
Ľubo Drozd

Astrologické služby AnteAr
email: drozd@antear.com
tel.: 0944 630 062

Páčia sa vám naše články? Píšeme ich pre vás s láskou
Podporte ich tvorbu tým, že kliknete na „Zdieľať“ alebo „Páči sa mi to“
Ďakujeme za všetky prejavy vašej priazne!

Zdieľajte so svojimi priateľmi!
Categories: Blog