Slnečné znamenie Blíženci

Blíženci – Muž

Byť zamilovaná prináša príjemný pocit tepla a bezpečia. To blažené vedomie, že niekoho máte – že už nie ste sama. Všetky predchádzajúce pochybnosti sa vyparia. Pokiaľ pravdaže nie ste zamilovaná do muža v znamení Blížencov, čo do istej miery uberie onomu pocitu „tepla a bezpečia“ na pôvabe. Mužovi Blížencovi sa najlepšie prispôsobíte, keď ho v pondelok pošlete po chlieb a nečakáte ho skôr, než vo štvrtok. Nikdy ho nevyzerajte a nikdy sa mu nevešajte na päty, keď chce odísť.

Pokiaľ ste sa dostatočne vytrénovala a zmierila sa s jeho nepokojnou, nepredvídateľnou povahou, máte šancu, že váš vzťah vydrží. Ale nesmiete trvať na „blaženom vedomí, že niekoho máte“. Zrejme si nebudete nikdy istá, kedy budete tohto muža mať, a to dozaista vyvolá opäť pochybnosti, ktoré sa mali s láskou vypariť.

Je pravdou, že keď milujete Blíženca, nebudete sama. To určite nie. Budú s vami najmenej dvaja ľudia – a obaja budú on. Viete predsa, že sa narodil v znamení dvojčiat. V jeho prípade sa nikdy nejedná o jednovaječné dvojčatá. Duálna povaha Blížencov sa skladá z dvoch celkom odlišných osobností. Váš partner môže byť dokonca jedným z tých mužov, ktorí sú trojčatami alebo štvorčatami, a to už máte doma peknú spoločnosť, aj keď ste s ním sama.

Typický Blíženec je obľúbencom každej hostiteľky. Má rád ľudí. Čím viac, tým lepšie. Ťažko nájdete Blíženca, ktorý by neovládal roztomilú konverzáciu. Má vynikajúci vkus, hýri vtipnými poznámkami a jeho komplimenty sú majstrovskými dielami hrejivej úprimnosti. Tiež má obvykle vybrané spôsoby a jeho spoločenská obratnosť a pohotovosť udržiava zábavu v pohybe.

Poznáte tie lovy kuriozít, keď sa utvoria dvojice, ktoré majú za úlohu obstarať zoznam podivných vecí, ako napríklad vlas z hlavy slávnej filmovej hviezdy a kus pijavého papiera zo stola policajného náčelníka, a tá dvojica, ktorá prinesie najviac položiek zo zoznamu, dostane odmenu? Tak to je Blížencova obľúbená zábava, pretože pritom má najväčšiu možnosť byť v styku s rôznymi ľuďmi a premiestňovať sa z miesta na miesto – a on hľadá oboje.

Ak ho stretnete po prvýkrát na niektorej zo spoločenských udalostí, kde predvádza svoje fascinujúce premeny osobnosti, ste stratená. Budete presvedčená, že je to najzaujímavejší, najinteligentnejší a najviac vzrušujúci muž, akého ste kedy stretla. Nikto nemôže tejto analýze odporovať. Zrejme je. Niet divu, že na vás tak zapôsobil. Ale než mu dovolíte, aby zmenil vaše priezvisko, presvedčte sa, že dokážete čeliť neistej budúcnosti s mužom, ktorého vrtochy sa menia podľa vetra a ktorého životné ciele sa môžu drasticky zmeniť ešte pred koncom svadobnej cesty. Blíženec Walt Whitman raz napísal tieto verše: „Odporujem si?… Obsahujem v sebe zástupy ľudí.“ Či už si to uvedomoval, alebo nie, vystihol tým Blížencovu povahu.

Jeden deň vás váš partner navštívi s opičkou na pleci a navrhne návštevu blšieho cirkusu. Prinesie vám kvety, parfém, hudobné CD, alebo pár kníh, z ktorých jednu možno dokonca napísal sám. Hodiny budú ubiehať ako splašené, zatiaľ čo vy sa budete vyhrievať na slnku jeho veselej a spokojnej nálady, budete sa smiať jeho umným vtipom a roztápať sa pod jeho galantným šarmom. Povie „milujem ťa“ na sto rôznych spôsobov, ako to nikto iný na svete nedokáže.

Na ďalší deň vám zavolá a z nevysvetliteľných dôvodov zruší schôdzku, takže sa vám v hlave bude preháňať všetko možné. Žartoval len, keď hovoril, že vás miluje? Má inú? Má nejaké problémy? Vaše obavy môžu byť oprávnené, ale tiež nie. Za týždeň sa zase objaví plný sarkastických poznámok, náladový a podráždený. Bude netrpezlivý, kritický a urážlivý.

Bude kritizovať vaše topánky, rúž alebo váš literárny vkus a bude vážne pochybovať o tom, že vy dvaja môžete byť spolu šťastní. Alebo bude chladný a ľahostajný a jeho myseľ bude blúdiť niekde v diaľavách. Nemá cenu sa pýtať prečo, pretože aj tak nedostanete žiadnu rozumnú odpoveď.

Ak sa vám podarí prežiť túto skúsenosť, o pár dní budete so svojim vyvoleným v galérii, divadle, múzeu, knižnici alebo opere a budete úplne hypnotizovaná jeho znalosťami a šírkou záujmov. Bude neobyčajne nežný, plný krehkých motýlích snov a nádejí do budúcnosti. Potom vás požiada o ruku. Tak, znenazdania. Rýchlo ako blesk. Zabudnete na predošlé hromy a búrkové mraky a dážď, poviete „áno“, než si to rozmyslí, a máte to – ste zasnúbená so záhadou.

Áno, povedal som záhada. Pokiaľ očakávate niečo iné – trebárs muža, ktorý je vyrovnaný a trpezlivý, ktorý sa s vami hrá na šťastný manželský pár, zatiaľ čo život a láska plávajú hladko ako gondola v romantických Benátkach, veziete sa s Blížencom na kolotoči. V kruhoch. Rýchlo z neho vystúpte a nenechajte sa zlákať tou veselou, bezstarostnou hudbou do scény namaľovanej neustále sa meniacimi farbami, s odtieňmi jednotvárnej šedi striedajúcej sa so slnečnou žltou a lahodnou modrou. Pokiaľ ste nevyliečiteľnou romantičkou hľadajúcou dokonalú harmóniu, hrozí vám nemalé nebezpečenstvo.

Nehľadiac na to, čo hovorí zvyšok Blížencovho horoskopu, ak je pri jeho narodení Slnko v Blížencoch, zajtra bude iný, než je dnes, a včerajšok si nebude pamätať. Tak či onak sa zmení. Samozrejme môžu byť tieto zmeny vždy k lepšiemu a bude neustále mieriť vyššie. Ale prvok zmeny tu zostáva. Ak ste hazardérka, môžete mať z pekla šťastie a dosiahnuť s ním úžasnú duševnú aj citovú súhru, ktorú budete oslavovať na vašej zlatej svadbe. Ale všetci dobrí hráči ( aj hráči hazardu ) sú si vedomí rizika, než uzavrú stávku. Vy by ste ich mala poznať tiež. Dvomi vzácnymi výnimkami z Blížencovskej nestability sa zdajú byť prezident Kennedy a anglická kráľovná Viktória. Tak či tak – nezabudnite, že John Kennedy mal v každej dobe nespočetné množstvo záujmov, ktoré sa neustále menili, a kráľovná Viktória ( ktorá bola podľa planetárnych pozícií veľmi blízko znamenia Býka ) zaviedla vo svojej krajine mnoho dôležitých zmien. Isteže málokto z nás uzatvára manželstvá s kráľmi, kráľovnami alebo prezidentmi, ktorých okolnosti nútia vyzrieť a prijať ustálený poriadok.

Výborným príkladom Blížencovej duality je spoveď ženy, ktorá ju zažila. Onen muž bol producentom a tá žena bola slávna tmavovlasá herečka narodená v Rybách. Po víkendovom večierku s priateľmi na producentovej jachte, počas ktorého ju neskrývane napádal a bol striedavo hrubý a ľahostajný, bola herečka zdrvená a vyvedená z miery. Neskôr poznamenala: „Neviem, čo sa mu stalo. Musí ma nenávidieť. Nikdy som mu nič neurobila, napriek tomu na mňa za celý víkend sotva prehovoril.“ Ale vari nevidíte, že mu niečo urobila? Spôsobila, že sa do nej zamiloval. Ten cit bol natoľko hlboký, že sa s ňou čoskoro po tomto incidente oženil. Ale ako reagoval, keď si po prvýkrát uvedomil svoje nežné city voči nej? Ako keby bola Lukrécia Borgia.

Jej zážitok vás pravdepodobne neodradí od milostného zážitku s Blížencom. Napriek tomu môže utíšiť rany tých z vás, ktorí trpíte chladným chovaním Blíženca, ktorý vás zrejme beznádejne miluje a umne to skrýva z nepochopiteľných dôvodov. Títo ľudia majú podvedomú potrebu zakrývať svoje pravé úmysly, slovne šermovať s druhými a zastierať svoje motívy dvojzmyselným jednaním. Potom urobia s typickou nedôslednosťou Blížencov čelom vzad a odrazu sú takí priamočiari, že vám ich úprimnosť a jednoznačnosť vyrazí dych.

Milovať Blíženca je ľahké a zábavné, pokiaľ sa mu nepokúšate dostať príliš na telo. Má akési vnútorné jadro, ktoré patrí výhradne jemu a nikdy ho nezdieľa so žiadnou inou ľudskou bytosťou, ani s vami. Nedramatizujte príliš a nepreháňajte to s vášňou, skôr všetko udržujte v ľahkej rovine. Nenuďte ho, udržujte stále jeho záujem a váš vzťah s ním môže byť jedinečný. Neprotestujte proti jeho premenlivosti. Meňte sa s ním. Buďte rovnako živá a zaujatá životom ako on. Inak by sa pre neho vaše milostné dobrodružstvo mohlo stať len jedným z mnohých zážitkov. Predovšetkým hľadá duševne spriazneného spoločníka. Takého, ktorý sa mu intelektuálne vyrovná alebo ho dokonca občas predčí, pretože nie je egoistom. Je realista a vzrušuje ho súboj dôvtipu. Posledná vec, ktorú chce, je žena rohožka alebo hlúpa myš. Nechajte svoju inteligenciu zažiariť. Neodradí ho to ako iných mužov. Naopak ho to správne nasmeruje k vám.

Blíženci majú vo zvyku nahrádzať starých priateľov novými, ale nie preto, že sú bezcitní. Ich osobnosť sa mení takým tempom, že je len prirodzené, že hľadajú niekoho, kto vyhovuje ich momentálnym záujmom.

Blížencov domov je tam, kde si zavesí klobúk. Málokedy hlboko lipne na starých spomienkach, miestach, ľuďoch a veciach. V dlhom období samoty mu môže skanúť sentimentálna slza, ale to je skôr osamelosťou než nostalgiou nad minulosťou. Je družný a neznáša dlhú samotu – dokonca sa jej bojí. Ak mu dokážete dať najavo, že budete partnerkou, ktorá bude stále s ním, ale nebude sa na neho spoliehať ani nebude čakať, že sa on bude spoliehať na vás, zrejme s vami uzavrie dlhodobú zmluvu. Ale pamätajte na zmienené riziká. Mnoho Blížencov uzavrie viac než jeden sobáš, aj keď k tomu dochádza väčšinou vtedy, pokiaľ sa ženia príliš skoro. Nie každý Blíženec má dve manželky, ale inak má skoro všetko dvojmo – trebárs dve autá, dva byty, dva vysokoškolské diplomy, dve zamestnania, dva sny, dve domáce zvieratá, dva holiace strojčeky, dva koníčky, dve ambície. Rád hrá na dve strany.

Môj dobrý priateľ Blíženec Frank Blair, redaktor spravodajstva v programe „Today“ televízie NBC, dokonca jazdí na dovolenku dvakrát do roka na dve rôzne miesta. Jeho koníčky? Pilotuje svoje súkromné lietadlo, jazdí na vlastnej plachetnici a hráva golf. ( Neviem to určite, ale myslím, že Frank by mohol byť jedným z Blížencov – trojčiat. ) Hrá na dva hudobné nástroje, má veľa detí, mnoho diplomov a trofejí na stenách kancelárie NBC, množstvo priateľov, dve smeny v televízii ( jednu v programe „Today“, druhú pri natáčaní programu „Emphasis“ a ďalších programov ), dva holiace strojčeky v zásuvke stola a najmenej tucet snov a plánov, ktoré sa menia zhruba každého pol roka. Má len jednu ženu. ( Musí mať ascendent v Rakovi alebo Býkovi ). Povšimnite si, že má tiež zamestnanie typické pre Blížencov – vo vysielaní. Merkúr riadi komunikáciu a správy. Rozhodne má ono povestné kúzlo osobnosti a manuálnu zručnosť. Frank si často nalieva do pohára paradajkovú šťavu, diktuje sekretárke, telefonuje manželke, holí sa a ukladá si veci do aktovky – a to všetko tak nejako súčasne. Blíženci sú odborníci na eskamotérstvo.

Vo finančných záležitostiach má ich dualita tiež navrch. Dokážu byť najprv rozprávkovo štedrí, a hneď nato sa prejavia ako držgroši. Pokiaľ však dáte ich dvojaký prístup dohromady, odhadujem, že štedrosť jasne zvíťazí. Blíženci nemajú záujem hromadiť peniaze alebo znalosti. V oboch prípadoch dávajú prednosť tomu, že ich absorbujú, vytriedia a vrátia kvalitatívne lepšie. ich funkciou je vytvárať stále nové originálne myšlienky, ktoré odovzdávajú ostatným pomocou obdivuhodne rýchlych duševných procesov.

Bude vám Blíženec verný? Svojím spôsobom bude. Pokiaľ ide o Merkúr, existuje na túto otázku tisíc odpovedí. Je rád medzi ľuďmi a rád konverzuje. Tiež dosť priťahuje ženy, takže môžu vzniknúť dôvody k dohadom a podozreniam. Ale môžete sa spoľahnúť na jedno: je málo mužov Blížencov, ktorým ich hlboko zakorenený zmysel pre poctivosť dovolí byť nečestnými, ak máte v nich dôveru. Myslím tým skutočnú dôveru. Nie ten druh, keď v duchu pochybujete. Vždy vycítia, keď budete v kúte duše pochybovať. Ich myseľ často zachytí vaše tajné myšlienky, ako keby ste ich vysielala do priestoru. Nie je však rozumné čakať od manžela v tomto znamení, že sa bude chovať ku všetkým ženám ľahostajne len preto, že má na prste snubný prsteň. Ženy sú súčasťou scény a Blíženci tú scénu musia vytvárať. Pokiaľ sú ženy prítomné, hovorí s nimi – možno sa s nimi aj zasmeje a vypije pohárik. Pre Blížencov je prirodzená komunikácia bez ohľadu na pohlavie poslucháča. Neznamená to však, že ich musia hneď zvádzať. Pravdou je, že nemálo Blížencov je neskrývane promiskuitných, ale vždy na to majú dôvod. Nedostatok pochopenia či dôvery v akejkoľvek sfére takéhoto muža vždy veľmi trápi a deprimuje. Preto nešťastný Blíženec poletuje sem a tam a hľadá úľavu z komplikovaných emócií. Ak sa však zbaví pocitu duševnej izolácie a nemusí nikomu nič dokazovať, stráca nutkanie experimentovať a utiekať sa k milostným aféram. Žena, ktorá dosiahne dokonalú duševnú harmóniu s Blížencom, sa nikdy nemusí obávať jeho citovej alebo fyzickej nevery. Pre týchto mužov je toto takmer nemenným pravidlom. Nedajú sa však nezmyselne pripútať. Čakať, že niekomu nevrátia úsmev, nech je to dieťa alebo dospelý, muž či žena, je ako čakať, že slnce nebude svietiť. Ich veselá, priateľská povaha neustále hľadá spoločnosť. Môže to byť sprievodkyňa vo vlaku alebo servírka v kaviarni za rohom. Neskúšajte túto vlastnosť potlačiť. Keď sa niekto snaží obmedziť Blížencovho ducha, môže sa stať rovnako nepolapiteľným a nevyspytateľným ako vietor.

Deťom bude kamarát, nie vychovávateľ, a naučí ich spústu vecí, ešte než pôjdu do škôlky. Iste sa mu budú rady zverovať, pretože ho nič hneď tak neprekvapí a nebude ich ostro súdiť. Vie, ako milovať, bez toho, aby druhého svojim citom dusil. Blížencov vzťah k deťom je obvykle veľmi tesný, ale možno trochu príliš voľný, aj keď si to zdanlivo odporuje. Hoci im poskytuje lásku, vzrušenie a temperament, často ich nedokáže prinútiť plniť niektoré rutinné povinnosti, pretože sám rutinu neznáša. Tiež má sklon jeden deň kritizovať ich správanie a druhý deň ho schvaľovať, čo ich môže miasť. Napriek tomu, že je schopný ich pokarhať, radšej sa zmierte s tým, že nejaké to plesknutie a seriózna disciplína bude spadať do vašej domény. Otcovia Blíženci majú tendenciu svoje deti rozmaznávať.

Občas sa Blíženec nechá uniesť svojou predstavivosťou natoľko, že prehlási niečo, za čím nemôže stáť. Musíte ho prinútiť pochopiť, aké je dôležité plniť dané slovo. Navzdory dobrým úmyslom niekedy poruší pár impulzívnych sľubov. Pokiaľ ho deti nebudú príliš obmedzovať a nezabránia mu v jeho početných aktivitách, bude s nimi nesmierne rád. Musím vás však varovať, že aj keď deti zriedka trestá telesne, sklon k nečakaným sarkastickým poznámkam môže spôsobiť hlboké rany v detských srdiečkach, ktoré sa niekedy nezahoja celý život. Tiež asi nebude veľmi ochotný prejavovať náklonnosť vo forme bozkov a objatí, pokiaľ sa vedome nebudete snažiť prekonať jeho prirodzený chlad. Napriek tomu poznám rodičov Blížencov, ktorí svojim deťom poskytujú hojnosť vrúcnosti, ktorú nedokážu prejaviť dospelým. Dohliadnite na to, aby ho deti zbytočne nezaťažovali, nežiadajte ho o stráženie, pokiaľ zjavne sám nechce, a bude z neho dobrý otec, či máte jedno dieťa alebo tucet.

Žiarlivosť vám zrejme od vášho manžela nehrozí, pretože panovačnosť nie je typickým rysom jeho povahy. A keď sa ho niekedy predsa len zmocní podozrenie, väčšinou ho hneď zaženie ( pokiaľ neukazuje negatívny vplyv v nativite inak ). Istý stupeň žiarlivosti je samozrejme prirodzený u každého, ale u Blížencov to nebýva prehnané. Láska nie je u tohoto muža striktne fyzickým vzťahom. Prostredníctvom zmyslov počuje, vidí a cíti viac než ostatní ľudia a Merkúr mu pomáha zaznamenávať tie najjemnejšie vnemy. Jeho láska je tak éterická a prchavá, že môže zdanlivo postrádať zemitú vášeň ostatných slnečných znamení. Ale ak nehľadáte divokého jaskynného muža, ktorý vás za vlasy odtiahne do lesa, bude vám viac než uspokojivým milencom. Bude vyjadrovať svoje city romantickými príkladmi plnými fantázie a ukojí hlad vášho srdca podivnou krásou svojho idealizmu.

Pamätajte si, že typický citový chlad Blížencov možno výrazne rozohriať, keď budete obaja počuť rovnakú hudbu a snívať rovnaké sny. Než u nich dôjde k vzplanutiu telesnej vášne, musia zažiť úplné splynutie duší. To sa môže zdať ako dosť krivoľaká cesta, ale je jedinou možnou k ich srdcu.

Budete si musieť zvyknúť na slovko „keby“. Bude hovoriť: „Keby som ťa miloval, mohli by sme…,“ a „keby som ťa miloval, mohlo by byť…,“ a často vôbec nedokončia vetu. Budete musieť načúvať srdcom a dokončiť ju za neho. Vymažte slovko „keby“. Používa ho len ako dymovú clonu alebo bezpečnostné opatrenie. Kritické výčitky a neustále scény celkom iste otupia ostrie Blížencovej jemnej citlivej lásky. Skúste stisnúť v dlani ortuť: Čo sa stane? Okamžite sa rozdelí do stoviek maličkých strieborných guľôčiek, ktoré prebehnú vašimi zovretými prstami. Jeden muž Blíženec, ktorého manželka si myslela, že ho dobre pozná, napísal nasledujúce verše tesne pred tým, než ju opustil, a ona ich po rozvode našla v jeho písomnostiach: „Vstúpila si do sna a kráčala si po mäkkom koberci mojich predstáv v okovaných čižmách…“

Často si prečítate alebo budete počuť, že Blíženci musia mať vždy dve lásky súčasne. O tejto dualite Blížencov, obnášajúcu podvod a klam, sa hovorí tak často, že môže budiť nepodložené obavy. Môžem túto charakteristiku trochu upraviť? Blíženec potrebuje dve lásky. Nie však nutne dve ženy. Je to hádanka…

… Ak mu naozaj porozumiete, dokážete ju vyriešiť.