Slnečné znamenie Býk

Býk – Muž

Asi si predstavujete typického muža Býka ako pokojnú, praktickú dušu, ktorá je rozumná a prízemná ako pár starých topánok. Je to pravda. Tiež si možno všimnete, že sa pomaly rozhojdáva do akcie, je rozvážny a opatrný. To je tiež pravda. Preto usúdite, že je iba logické predpokladať, že nie je veľmi romantický. Tak to je úplný omyl.

Ako vám napadlo, že môžete analyzovať Býkovu povahu len pomocou logiky? Zrejme vám to nakukal niekto v znamení Váh, kto sa na vás snaží urobiť dojem. V každom prípade sa mýli. Keď sa pokúsite rozlúštiť taký silný, mužný symbol, ako je Býk, ktorého riadi milujúca a mierumilovná planéta Venuša, logika vám veľmi nepomôže. Pošlite toho chlapíka aj s jeho inteligenciou späť do knižnice.

Býkovi môže chvíľu trvať, než sa rozhodne, či vás chce za ženu. Nevrhne sa do jazera milostného vzťahu strmhlav, aby cestou zistil, že v ňom nie je voda. Akonáhle však dospeje k názoru, že ste tá pravá, a zaumieni si vás získať, aj onen nápadník v znamení Váh bude proti nemu vyzerať nemotorne. Dokonca zahanbí aj zamilovaného Leva a vášnivého Škorpióna. Ten rozumný, praktický, pomalý, odhodlaný Býk je schopný posielať vám každý deň jednu ružovú ružu, dokým nepodľahnete jeho ponuke – na sobáš alebo na čokoľvek iné. Dokonca možno napíše poetickú pieseň alebo báseň a hanblivo vám ju pošle bez podpisu, aj keď vie, že budete tušiť, kto je pisateľom. Dokáže byť nežným a jemným milencom a ochrancom. Jeho zmyselnosť ho robí zraniteľným voči vášmu exotickému parfému, hladkosti pleti a mäkkosti vlasov. Asi vám to nepovie do očí kvetnatou rečou, ale nájde spôsob, ako vám to dať najavo. Býkov zmysel pre dotyk je hmatateľný.

V láske je toto negatívne pevné zemské znamenie plné rozporov. Býk vás rád uvidí v drahých kožušinách a sýtych farbách. Možno vám na rohu ulice kúpi kytičku voňavých fialiek a nechá starej predavačke veľký tringelt, pretože mu pripomína jeho matku. ( Vy mu však rozhodne nebudete pripomínať ani matku, ani sestru – len ak vás musí chrániť pred neslušnými pohľadmi iných Býkov, ktorí chcú zaujať jeho pozíciu. ) Hudba vždy zapôsobí na jeho city a podnieti v ňom lásku. Skoro určite má obľúbenú pieseň, ktorá mu pripomína vás. Je to tá, ktorú si vždy vyberie na hracom automate.

Pokiaľ potrebujete ďalší dôkaz o jeho romantickej duši, s typickým Býkom si vybudujete zbierku porcelánu a striebra, ktoré vám venuje k narodeninám, a na Vianoce vám sám pripomenie Ježiška, keď príde ovešaný záhadnými balíčkami a sentimentálnymi čačkami. Navrhne vám kúpeľ za svitu Luny, pikniky v odľahlom lese a prechádzky vidieckymi cestami pod hviezdnou oblohou. Na svätého Valentína dostanete najväčšie, najkrajšie a najvýrečnejšie želanie práve od neho. Keď sa vám muž Býk dvorí, tak sa do toho pustí s vervou a neokolkuje opodiaľ. Zrejme vás bude brať na večere do honosných reštaurácií s tlmeným svetlom a hrou na husle a nikdy nezabudne dátum, kedy ste sa prvýkrát stretli, alebo nejaké iné intímne výročie. Koľko romantiky ešte potrebujete?

Je úplnou pravdou, že Býk nie je taký rojko ako Vodnár. Nikdy vás neohromí ako Lev, ani vám nesľúbi ako Baran, že s ním odletíte na ružovom obláčiku do rozprávkového zámku. Skôr sa u vás zastaví jedného sobotného večera s plánmi od architekta na dom, ktorý chce pre vás postaviť zo skutočného materiálu za skutočné peniaze. Nepochybne zloží zálohu na stavbu alebo aspoň na prenájom bytu, ešte než sa s vami zasnúbi.

Tento muž ide hneď na vec. Akonáhle vás prenesie cez prah a usadí vás vo svojom parádnom dome, ktorý sa ani v najmenšom nebude podobať rozprávkovému zámku, môžete si byť istá, že ste finančne solídne zaistená. A to je sotva dôvod na sťažnosti. Budete sa diviť, ako ste si kedy mohla priať byť zahalená tými ružovými mrakmi, keď si hoviete v Býkovej mäkkej pokrývke materiálneho zabezpečenia. Budete príliš zamestnaná radosťou z nového nábytku a bankového konta, než aby ste ronila slzy nad hmlistými snami, ktoré by sa pravdepodobne aj tak nesplnili. Pokiaľ ste žena, ktorá oceňuje solídne hodnoty. Bohužiaľ, každá taká nie je. Ale rozumné dievčatá od osemnástich do osemdesiatich si vážia pokojnú, tolerantnú a stabilnú Býkovu povahu. Jeho sentimentálne gestá a príjemné dvorenie môže byť rovnako uspokojivé ako precítené poetické vzdychy pestrejších milencov alebo vzrušenie vyzývavých donov Juanov, ba dokonca ešte viac. Spýtajte sa ktorejkoľvek ženy, ktorá mala toľko rozumu, že sa oddala láske silného Býka. V okolí sú spústy spokojných kráv a šťastných jalovičiek.

Muž Býk dôkladne plánuje do budúcnosti. Ako si veverička zhromažďuje orechy už v lete, aby sa zabezpečila na studenú, nehostinnú zimu, tak dočasná pohoda slnečného odpoludnia nikdy neodvedie Býka od príprav na dni, keď budú ulice pokryté topiacim sa snehom. Je zaujímavé, že manželia, ktorí sú schopní vziať či poslať svoje ženy v januári na Floridu, sú často narodení v máji.

Milostný vzťah s Býkom má pochopiteľne aj svoje tienisté stránky – nič nie je dokonalé. Najskôr sa budete musieť chovať ako naozajstná dáma. Žiaden Býk nebude tolerovať hulákajúcu mužatku, ktorá práska bičom ako krotiteľ. Ak chcete presadzovať svoje názory, nesnažte sa o to na verejnosti, v súkromí síce rešpektuje inteligentnú ženu ( aj keď si viac cení obyčajný zdravý rozum ), ale pri tanci – alebo aj keď budete len sedieť v reštaurácii – mu doprajte vieru, že on je tým múdrejším. Pokiaľ sa pred priateľmi budete predvádzať ako emancipovaná žena, môže reagovať dvoma spôsobmi. Ak je primitívnym Býkom ( a budete prekvapená, koľko ich je ), asi s vami po príchode domov – ak nie ešte predtým – poriadne zalomcuje, alebo dokonca jednu schytáte. Pokiaľ patrí ku kultivovanejšiemu typu, jednoducho s vami pred všetkými prestane hovoriť a po zvyšok večera bude sedieť ako zarezaný, až si budete zahanbene priať, aby vás pohltila zem. Vašim priateľom to bude tiež veľmi nepríjemné. Môže to naozaj pokaziť aj večer a aj váš štýl.

Vašim prvým impulzom bude pokúsiť sa napraviť škodu. Ale vytiahnuť ho z tejto zarytej nálady predčasne sa rovná skúšať pohnúť gibraltarskym útesom. Horšie než to. Ak sa ho pokúsite podpichovaním znovu zapojiť do normálnej zábavy, budete si asi vzápätí želať, aby ste ho bývala radšej nechala trucovať. Kameň je vľúdnejší, než jeho reakcia na vaše snahy rozveseliť ho potom, ako ste vzbudila jeho hnev. Pokiaľ to poženiete do krajnosti, zmení sa z mlčanlivej sfingy na revúceho tura, ktorý sa nebude rozpakovať použiť pekne ostré výrazy, takže vám líca sčervenejú ešte viac. Buď to, alebo chladne oznámi: „Prepáčte, že vám kazím zábavu, ale musím túto ženskú s podrezaným jazykom odvliecť domov a uštedriť jej pár lekcií.“ Potom sa budete schovávať pred všetkými známymi celé týždne. A to všetko preto, že ste ho pri jeho prednáške o súčasnej politickej scéne prerušila poznámkou: „Ale miláčik, nebuď taký naivný. Každý vie, že Utterbach berie úplatky. S jeho reputáciou by ho ťažko zvolili za predsedu na zraze skautov, nie to ešte za kongresmana. Nevieš, o čom hovoríš,“ v tej chvíli zaryje päty do zeme, založí si ruky na mohutnej býčej hrudi a začne trucovať – alebo vás rozdupe. Ak si všimnete, že siaha po kabáte, bude najlepšie sa tiež obliecť. Muž Býk zriedka nechá svoju ženu napospas zvodcom, bez ochrany, akokoľvek ho rozhnevala. Donúti ju ísť s ním, aj keby ju mal ťahať za vlasy. Nepodliehajte ilúzii, že vás nechá samotnú, aby ste mohla zožať sústrasť ostatných. Keď ide on, idete tiež. A silne by som vám odporúčal, aby ste sa ospravedlnila ešte skôr, ako dorazíte domov. On to totiž neurobí. Útek k mamičke vám tiež veľmi neprospeje. Pokým on platí nájom, zdieľate s ním lôžko a aj všetko ostatné. Zásah príbuzných je to posledné, čo typický Býk znesie. Váš prvý pokus „bežať domov k mamičke“ bude pravdepodobne aj posledným. Až vaši rodičia zažijú jeho zúrivosť, radšej zamknú dvere a nechajú vás riešiť si svoje problémy samú.

Poznám jedného Býka s agresívnou manželkou, ktorý našiel jedinečné riešenie. Jednoducho odmieta chodiť s ňou medzi ľudí. Jej neodolateľná moc narazila na nepohnuteľný objekt – na neho. Môže ísť von sama a pripraviť všetkých možných mužov o ich mužnosť, ale Býka nie. Inak im to spolu v mnohých smeroch celkom klape a veľmi si vážia jeden druhého, ale dokým sa žena nenaučí podvoliť sa, držať jazyk za zubami a dovoliť manželovi byť mužom, je nútená chodiť na večierky, schôdzky a do divadla bez sprievodu. Tento Býk ju odmietol sprevádzať od tej doby, keď sa zišli s niekoľkými ďalšími pármi na večeri v luxusnej reštaurácii. Manželka mu vytrhla z ruky jedálny lístok a objednala jedlo pre celú spoločnosť. Počas predkrmu mu adresovala nelichotivé poznámky o jeho účese a viazanke a pri hlavnom chode doplnila pointu troch vtipov, ktoré rozprával. Teraz chodí do spoločnosti sama, zatiaľ čo jej partner sa odmieta pohnúť zo svojho hradu. Nemôžete ho viniť. Len je verný svojmu znameniu. Majú stále dobré manželstvo, ale vy takéto šťastie mať nemusíte. Takže svojho Býka neprovokujte a nepostrkujte ho z miesta na miesto.

Je neobyčajne trpezlivý, ale kruh v nose vám nosiť nebude. Tiež nemusí práve túžiť po brečtane. Je príliš realistický a príliš miluje slobodu, aby sa mu pozdávala žena, ktorá sa na neho lepí ako psie hrozno a pri každej príležitosti plače. Vôbec mu nevadí, keď má partnerka oheň a guráž. Budí to v ňom záujem a kompenzuje jeho vyrovnanú zrelosť. S pobaveným úsmevom ju bude pozorovať, ako behá okolo s typicky ženským pôvabom. Ako človek pozoruje mača hrajúce sa s farebným klbkom. Pravdaže mača musí vedieť, že keď býk zaťahá za priadzu, šantenie skončilo a je čas načúvať pánovi. Nikto nie je láskavejší, jemnejší a tolerantnejší než Býk, pokiaľ nie je ohrozená jeho mužnosť. Pre ženu, ktorú miluje, urobí všetko na svete okrem jediného – nedovolí jej, aby nosila nohavice. Niekedy sa môže chovať ako neohrabaný cirkusový medveď a jeho humor je často hrubý a smiešny. Ale aj tak, keď skončí zábava, nenechá zo seba robiť blázna.

Namiesto aby sa nerozvážne vrhol do vážneho dvorenia, dá si načas a vyberá si. To zmätené dievča, ktoré už rok berie každú sobotu do kina, sa asi diví, či sa vôbec k niečomu rozkýve. Býkovi trvá, než získa dostatok pary, aby sa rozbehol naplno, ale keď sa raz zameria na určitú príslušníčku ženského pohlavia, nič ho nezvedie z cesty. Dokonca môže zabudnúť byť rozumným a opatrným. Ak je typický Býk zasiahnutý Amorovým šípom, stane sa slepým a hluchým voči varovaniam, že sa so svojou vyvolenou k sebe nehodia. Čím viac ho priatelia upozorňujú na možné zádrhele, tým viac je zaťatý. A viete dobre, aký zaťatý dokáže byť. Preto títo muži často robia tú chybu, že sa zapletú s ohňovými a vodnými znameniami, hoci by im bolo lepšie so zemskými a vzdušnými. Niekedy to však má prínos. Protiklady sa priťahujú a to im zostane. Pravdaže keď to nevyjde, Býkovi trvá dlho, než sa mu zahoja rany z rozvodu a než je ochotný to znovu skúsiť so ženou, ktorá lepšie vyhovuje jeho dispozíciám a názorom.

Finančné vyhliadky s Býkom sú obvykle vynikajúce. Môžete ich pokojne vidieť ružovo. Máloktorému Býkovi sa nepodarí zabezpečiť sa, ak už priam nezbohatne. Niektorí hrajú hru Monopoly s naozajstnými peniazmi. A vyhrávajú. Ľahko získavajú ako nehnuteľný majetok, tak peniaze.

Tento muž pravdepodobne miluje vidiek, futbal, rybárčenie a táborenie. Pokiaľ nie, má rád kvetiny, záhradníčenie alebo dlhé prechádzky. Dáva prednosť knihám o chrabrých rytieroch zašlých čias alebo životopisom budovateľov ríš, než intelektuálskej beletrii alebo hlbokej filozofii. Väčšina Býkov si predpláca niekoľko mužských časopisov, od praktických po tie s lesklými stránkami plnými ženskej krásy.

Je najmužnejším z mužov, takže mu nikdy neservírujte drobné chlebíčky s odrezanou kôrkou. Má rád hutnú domácu stravu s hromadou zemiakov a omáčky a jablkovým závinom, aký robievala jeho mamička. Zadovážte si dobrú kuchársku knihu. Tiež bude ochotný vás často brávať na večeru do reštaurácie. Typickí Býci od svojich žien nečakajú, že budú otrokyňami pri sporáku. ( Ale môžu vám v kuchyni narobiť pekný neporiadok, keď sa v nedeľu hrajú na šéfkuchára a čakajú, že budete robiť umývača riadu. )

Ako rodič je Býk zdrojom potešenia. Myslí si síce, že je dôležité mať syna, aby zdedil rodinné meno, ale dcérky bude milovať so zvláštnou nehou. Títo muži sú milujúcimi, vrelými a chápavými otcami. Nastavia pre deti laťku vysoko a budú od nich čakať úctu k majetku. Otec v znamení Býka je trpezlivý. Nevadí mu, keď sa deti učia pomaly, naučia sa správne. Zastáva názor, že mladé mysle by sa mali postupne formovať a zrieť k dospelosti. Možno zistíte, že kladie príliš veľký dôraz na materiálne veci a zahŕňa deti drahými darčekmi, ktoré ich kazia. Ale aj tak ich zahrnie náklonnosťou a spústou svojho času a v prípade potreby bude mať aj pádnu ruku. Všeobecne je život s otcom narodeným v máji príjemnou skúsenosťou prekypujúcou láskou – až na zriedkavé príležitosti, keď Býk vyrazí v slepej zúrivosti do útoku a celá rodina sa musí schovať za klavírom.

Typický manžel Býk je k svojej žene neobyčajne štedrý. Neodoprie vám pekné šaty, parfémy a kozmetiku, vzhľadný, ale praktický nábytok a plnú špajzu. Málokedy šetrí na zariadení, ošatení alebo jedle. Ale aj tak ho peniaze príliš vo vrecku nepália ( pokiaľ nemá v horoskope impulzívne finančné aspekty ). Má rád luxus, ale dá si dobrý pozor, aby za svoje peniaze dostal dobrú hodnotu. Tento muž veľa pracuje a potrebuje výdatný odpočinok. Dohliadnite, aby ho mal, pretože keď je unavený a nesvoj, dokáže byť pekný mrzút. Nikdy do neho nerýpte ani ho neobviňujte, že je lenivý. To je ako keby ste mu mávala červenou šatkou pred očami. Žije svoj život pokojným tempom a nedá sa postrkávať. Jeho tachometer je nastavený na jednu rýchlosť – premyslenú a rozvážnu. Pokusy strhnúť ho do víru spoločenských aktivít sú odsúdené na neúspech. Rád baví hostí doma, ale dáva prednosť len niekoľkým ľuďom s podobnými záujmami. Pozvite starých priateľov alebo ľudí so serióznymi cieľmi a ambíciami a bude sa chovať príjemne a pohostinne. Ak však budete trvať na tom, že do jeho hradu privediete hordu povrchných frivolných typov, radšej zmizne zo scény – niekedy natrvalo.

Kúpte mu kreslo, ktorého operadlo sa dá sklopiť. A prosím žiaden veľký rámus, žiadne rádio a televíziu na plné pecky, chaos a rozhádzané hračky. Udržujte v dome hudbu, krásu a pokoj. Pamätajte si, že nohavice padnú lepšie jemu než vám. Buďte jeho ženou a nemôžete si priať lepšieho muža. Nikto iný s vami nebude zaobchádzať tak ohľaduplne. Naozaj si za to od vás zaslúži rešpekt. Býkova láska je jednoduchá, obyčajná a úprimná. Jeho príchylná povaha a lichotivá pozornosť vám poskytne vedomie, že ste milovaná, navzdory všetkým chybám a nedostatkom, ktoré by iní muži neustále kritizovali. Býk vám poskytne loajálnosť a oddanosť a úprimné srdce. Dodá vám citovú istotu. Keď k tomu pripočítate finančnú istotu a romantiku, nemôžete si priať viac. Dobre, je tvrdohlavý, ale spomeňte si, že tvrdohlavosť obrátená hore nohami je trpezlivosť, a to je vzácna vlastnosť.

Zaobstarajte peknú chlpatú ľahkú deku ( Býk miluje veci mäkké na dotyk ), zabaľte ho do nej v jeho kresle a čítajte mu burzové správy. Pripravte mu horúci kúpeľ s vonnými olejmi a spústou bubliniek. Ponúknite mu veľkú misku dobrej ovsenej kaše. Potom si budete istá, že máte silného, nežného muža, ktorý vás ochráni pred všetkými búrkami. Kľúčovým slovom je spokojnosť.

… Neznie v tom útulnosť?