Slnečné znamenie Býk

Býk – Žena

Spomínam si na rozhovor, ktorý som raz viedol so spisovateľkou, ktorej matka sa narodila v máji. Keď sme rozoberali zvyky a charakter rodičov, mladá žena sa zmienila, že „matka bola veľká žena“. „Tak to musíte byť po otcovi,“ poznamenala som, pretože spisovateľka bola len stredného vzrastu. Usmiala sa a nikdy nezabudnem, čo odpovedala. „Nemyslela som centimetre. Matka bola menšia než ja. Mala som na mysli jej dušu.“ Tá žena bola narodená v Rybách, znamení, ktoré do vás hlboko vidí.

Mala pravdu. Žena Býk je veľká žena. Aj keď meria pod stopäťdesiat centimetrov, dokáže dosiahnuť dosť vysoko, aby zvládla takmer každú krízovú situáciu, ktorú jej život prihrá do cesty. V mnohých smeroch je táto žena soľou zeme, kombináciou väčšiny rýdzich vlastností, ktoré každý muž hľadá a zriedkakedy nájde. Môže trpieť výbuchmi hnevu, pred ktorými by sa aj silný chlap ustrašene schoval v lese ( alebo aspoň pod stôl ), ale k takémuto zúrivému besneniu nikdy nedôjde bez poriadnej provokácie. Keď ju nemučíte viac, než môže ľudská bytosť vydržať, alebo keď jej osud nedal do vienka mimoriadne zlé karty, bude hrať hru života poctivo a s obdivuhodným pokojom. Jej otvorenosť a poctivosť nie sú rozriedené bežnými ženskými trikmi a slzami. Dievča Býk má viac morálnej a citovej odvahy než mnohý odolný muž, ale taktiež má dostatok dôvery vo vlastné pohlavie, takže pokiaľ stojíte o to byť tým, kto rozkazuje, dovolí vám to. Ak nevyužijete túto príležitosť, chopí sa vlády sama, ale radšej dáva prednosť prvému riešeniu. Hľadá skutočného muža, pretože vie, že je skutočnou ženou, a je na to hrdá. Neznamená to pre ňu byť nenapraviteľnou koketou, duševnou úbožiačkou alebo mňaukajúcim mačiatkom, ktoré predstiera slabosť, aby bolo po jeho. Onedlho zistíte, že má vlastnú vôľu, ktorá je tak silná, že sa nemusí uchyľovať k podpichovaniu, aby dosiahla cieľ.

Priemerná žena Býk má toľko sebaovládania, že keby sa rozhodla ju uplatniť, zastavila by konský záprah ( to vám poskytuje predstavu o sile jej vôle ). Dúfajme, že sa rozhodne. S ascendentom alebo Mesiacom v Baranovi alebo Levovi bude možno schopná občasnej krutosti či podliehaniu citovým búrkam a so silným vplyvom Rýb alebo Blížencov môže byť nepokojnejšou a nerozhodnejšou, ale typická žena v tomto znamení sa väčšinou ovláda za každej situácie. Je to dobre, pretože pod pokojným zovňajškom sa skrýva zmyselná povaha, ktorá stojí za malé preskúmanie.

Muži vždy oceňujú jej prirodzenú snahu brať ľudí takých, akí sú, či je to vedec študujúci muchy tse-tse v Kongu alebo hltač mečov na ulici. Robia to, čo chcú, nič nepredstierajú, a to na ňu platí. Medzi jej blízkymi priateľmi môžu byť prapodivné indivíduá, ktoré akoby vystúpili z plátien Toulouse Lautrecových či Normana Rockwella. Ale sú to skutoční ľudia, nie tí so škrobenými košeľami alebo sochy. Ak niekoho nemá rada, neusporiada kampaň na jeho zničenie, ani nespochybňuje jeho myšlienky a motívy. Jednoducho sa mu vyhýba. Žena Býk môže prejaviť voči svojim nepriateľom pozoruhodnú ľahostajnosť, ale ak vás počíta medzi svojich priateľov, bude vás podporovať pri všetkých úspechoch aj prehrách. Aj najvernejšie priateľstvo vyzerá v porovnaní s jej odhodlaním byť pri vás ako letmá známosť.

Môžete riadiť úplný vrak, vyšplhať sa na vlajkovú tyč, ocitnúť sa za mrežami alebo nosiť vo vlasoch sedmokrásky. Ste jej priateľom a nejako vaše akcie ospravedlní. Má to len malý háčik. Bude od vás vytrvalo očakávať, že jej oplatíte jej slepú loajálnosť a nehynúcu vernosť. Ak jej neprejavíte úplnú oddanosť, bude trucovať v kúte ako čierny mrak potláčanej nenávisti.

S žiarlivosťou je to iné. Priemerná žena Býk sa zmieri s mužským koníčkom sledovať dievčatá. Na rozdiel od žien v Baranovi alebo v Levovi neočervenie zlosťou zakaždým, keď budete otvorene obdivovať pekné dievča. Aby ste ju naozaj rozhneval, je treba viac, než bežné flirtovanie alebo bozk priateľky na dobrú noc. Ak však prekročíte hranice jej predstavy o fair play, môže sa premeniť v soptiacu dračicu. Pravdaže táto hranica je stanovená so značnou benevolenciou. Musíte ju naozaj pritlačiť k múru, aby ju ovládla typická býčia zúrivosť. Môžete pokojne žmurkať na pohľadnú pokladníčku, ale neskúšajte trpezlivosť vašej partnerky príliš. Má svoje hranice, aj keď sa zdajú bezmedzné. Pokiaľ ste ju ešte nevidel rozzúrenú, máte sa na čo tešiť.

Táto žena sa neriadi striktne duševnými cieľmi. To neznamená, že nie je múdra. Duševnými schopnosťami sa môže merať s najinteligentnejšími mužmi aj ženami, ale nie je tak upnutá na vyriešenie teórie relativity alebo na abstraktné javy. Početnými univerzitnými hodnosťami ju rozhodne neomráčite. Na získanie jej rešpektu stačí úplne jeden diplom. Zdravý rozum a schopnosť pochopiť základy akejkoľvek látky alebo témy sú pre ňu najdôležitejšie. Avšak typické dievča v znamení Býka nie je intelektuálkou, ktorú vzrušuje čítanie diel filozofov, a zložité ideológie nie sú jej silnou stránkou. Myslí priamo a pragmaticky bez duševného telocviku. Stojí nohami pevne na zemi a nemá na nich pripevnené krídla. Tieto ženy sú zriedka vrtkavé – udržujú si psychickú rovnováhu. Býkova perspektíva je za normálnych okolností priamočiara, bez zákrut a okľúk a deformácií ( aj keď Mesiac v Blížencoch ju môže do istej miery strhnúť do víru ).

Žena Býk je vyložene fyzické stvorenie. To vás bude zrejme zaujímať, ale aby ste zaujímal vy ju, musí jej citlivo naladené zmysly niečo zaujať. Nechce počuť, že niečo „je pre ňu dobré“, že „všetci ostatní to robia“ alebo že ju niečo bude „mentálne stimulovať“. Tento druh presviedčania u nej vyvolá zívanie. Živý záujem v nej vzbudí len to, čo jej prinesie citové uspokojenie.

Ťažko ju pristihnete, ako dáva do vázy umelé kvetiny. Jej kvety musia byť skutočné a musia naozaj voňať. Jej parfém bude obvykle exotický, aj keď niektoré ženy volia opačnú cestu a dávajú prednosť vôni čistých vlasov a pleti. Túto dievčinu dojme čerstvo vyprané povlečenie voňajúce slnkom alebo lahodná aróma pečúceho sa chleba. Duševne ju povzbudí tiež vôňa ranných novín, čerstvo pokosenej trávy po jarnom daždi, horiacich sviečok alebo dymu z kopy páleného jesenného lístia. To by vás malo priviesť k tomu, aby ste používal dobrú značku vody po holení, do uší si votrel trochu čerstvej tlačiarenskej černe, do gombíkovej dierky saka si zapichol spálený list a zapol vodné rozprašovače tesne pred tým, než ju pobozkáte na dobrú noc. Rovnako drasticky na ňu pôsobia nepríjemné pachy. Toto nie je dievča, ktoré by chcelo skunka ako domáce zvieratko, aj keby bol jeho zápach odstránený. Nevoďte ju nikam, kde sa vyprážajú ryby, ibaže by ste so sebou vzal aerosol s kvetinovou vôňou. S čerstvými rybami vytiahnutými z bystriny je to iné; to je prírodný pach. Rovnako neurazia jej delikátny noštek. To je tiež matka príroda. Pokiaľ ju chcete získať pomocou čuchových vnemov, neuškodí si zostaviť zoznam, čo jej robí dobre.

Farby sú pre jej zmysly práve tak dôležité; čím sýtejšie, tým lepšie. Každý odtieň modrej, od svetlej po indigo, zoslabí jej odmietavosť. Práve tak ružové farby. Až k nej pôjdete na návštevu, vezmite si modrú viazanku a ostro ružovú košeľu, ale nie oboje naraz. Pamätajte si, že má tiež zmysel pre harmóniu. Iste nechcete vyzerať ako chovanec koedukovanej materskej škôlky.

Jej jedlo musí mať tú správnu chuť a obvykle si na neho nasype štedrú dávku korenia ( pokiaľ nemá ascendent v Panne alebo Kozorožcovi ). Určite ju vezmite na miesta s najlepšími šéfkuchármi, pretože hamburger a hrachová polievka bez chuti ju nechajú citovo chladnou. Ak budete mať šťastie, pozve vás na domáce jedlo a v tom prípade ju môžete požiadať o ruku ešte pred zákuskom. Keď si toto dievča uviaže zásteru, nie je to len kvôli príprave toastu. Najlepšie je ísť ju navštíviť vždy s prázdnym žalúdkom. Typická žena Býk si kuchárskym umením nájde cestu k vášmu srdcu a jej kuchyňa je skutočne pascou na mužov.

Harmonické zvuky a krásne vizuálne efekty ju priťahujú ako magnet. Väčšina týchto žien má výrazný talent pre hudbu a umenie alebo ich aspoň obdivujú. Jej čmáranice na telefónnom zozname predstavujú často dômyselné kresby. Koncerty a umelecké výstavy sú dobrými tipmi na rande a Niagarské vodopády či Veľký kaňon sú ideálnymi miestami pre svadobnú cestu. Pri pohľade na prírodné krásy bude v extáze.

Pokiaľ si Niagarské vodopády nemôžete dovoliť, choďte s ňou do zábavného parku. Určite sa bude chcieť zviesť na horskej dráhe, cítiť vietor na lícach, sledovať farebné svetlá a počúvať kolotočovú hudbu. ( Horská dráha bude priťahovať skôr jej sestry v Baranovi a Blížencoch. ) Len vzácne sa vyskytne dievča Býk, ktorá nikdy nebola na farme alebo nepestovala turistiku a ktorá nemá rada jazdu na koni a lov rýb. Napriek svojej zmyslovosti je v kútiku srdca trochu vetroplach. Neodolateľne ju vábi zem – a ona sa v úprimnom vytržení vrhne do náručia matky prírody. Pokiaľ chcete, aby sa v úprimnom vytržení vrhla aj do vášho náručia, rozhodne púšťajte v jej prítomnosti veľmi odviazanú hudbu, nejedzte cesnak bez toho, aby ste potom použil ústnu vodu, a nenoste oblečenie vo farbách, ktoré neladí.

A konečne je tu jej zmysel pre dotyk, hmatový vnem. Práve tieto ženy si sťažujú, že váš sveter škriabe. Že nie je na omak príjemný. Takmer dokážu rozpoznať farbu látky len podľa hmatu so zavretými očami. Samy nosia jedine mäkké, jemné materiály, ktoré nedráždia pokožku, a pravdepodobne sa budú obliekať jednoducho a vkusne. Ich zmyslovosť zrejme nepôjde tak ďaleko, aby si obľúbili prehnane elegantnú bielizeň a šaty ( okrem tých, ktoré majú ascendent alebo Mesiac v Rybách či v Levovi ). Dávajú prednosť športovému oblečeniu a jednoduchej, ale kvalitnej garderóbe bez zbytočných ozdôb. Hlavným kritériom je pohodlnosť, čo zodpovedá praktickému založeniu. Tie, ktoré majú silný vplyv Vodnára, to občas môžu pri nákupoch prehnať, ale aj tak bude neobvyklý výber zameraný na účelnosť.

Až ju lepšie spoznáte, uvedomíte si, že toto dievča dokáže byť veľkou oporou. Len zriedka je náročná, okrem požiadavky vernosti je jej správanie obyčajne vyrovnané a príjemné. Ľudia majú radi jej priame, tolerantné spôsoby, ktoré majú upokojujúci účinok ako horúci kúpeľ. Ona má asi tiež rada horúce kúpele so spústou bubliniek a vône. Kúpeľňa týchto žien nezriedka vyzerá ako Kleopatrin budoár. Len čakáte, kedy sa objaví otrokyňa a začne vás ovievať palmovým listom.

Možno vás nepríjemne prekvapí, že nemá rada, keď jej oponujete, najmä na verejnosti. Ale prečo by ste to robil, keď je ľahšie rozumieť jej znameniu? Pamätajte si, že všetko robí rada pomaly. Pokiaľ ju popoháňate, dostane zlosť a to by som vám neradil. Jej tempo sa pohybuje od pomalého k rozvážnemu a plynulému. Len zriedka je impulzívna. Ale ak je vyprovokovaná, dokáže byť prudká.

Materstvo sa dobre znáša s jej pokojnou povahou. Bude sa maznať s bábätkami a zbožňovať batoľatá, ale ako deti porastú, môže byť až veľmi prísna. V tejto žene je rys tvrdošijnosti, ktorý jej sťažuje pochopiť často mätúce premeny dospievajúcich detí. Pokiaľ je disciplína tejto matky marená, rozhnevá sa. Neposlušnosť ani odpor neznáša. Prebudí sa v nej býčia zúrivosť. Tiež má ťažkosti tolerovať lenivosť a nedbalosť, takže deti budú pravdepodobne udržiavať svoje izby v poriadku – inak uvidia.

Obdiv ku kráse a harmónii znemožňuje žene Býkovi zmieriť sa s lajdáckymi návykmi. Pri pohľade na neporiadok vidí načerveno. Okrem týchto niekoľkých slabostí však bude dobrým rodičom; ako budú roky plynúť, bude viac priateľkou než len matkou. Väčšina potomkov si z ranného veku pamätá matku narodenú v máji ako vrelú, materskú osobu a neskôr ako kamarátku so zmyslom pre humor. Roky medzi tým – keď sa netrpezlivosť mladosti stretne s pevným býčím odhodlaním – môžu zanechať pár nemilých spomienok. Matka však bude deti urputne brániť pred ranami z vonku a bude sa snažiť im odovzdať svoju vlastnú úprimnosť a odvahu.

Býci nie sú žiadne padavky. Málokedy nariekajú alebo si sťažujú. Toto je žena, ktorá ide bez rečí do práce, aby podporovala manžela na lekárskych štúdiách, alebo si v dôsledku náhlej finančnej krízy v rodine ochotne vezme prácu domov. Navzdory pomalým a rozvážnym pohybom a potrebe často odpočívať nemá v tele jedinú lenivú kostičku. Je to dráč. Pokojne vylezie na rebrík a vymaľuje byt rovnako zdatne ako muž, ale popoludní si bude musieť zdriemnuť, aby obnovila zásoby energie. Bude hrdo kráčať vedľa svojho muža a zriedka sa bude schovávať v jeho tieni. Mnoho žien v znamení Býka pomáha partnerom pri štúdiu alebo im doma vybavujú korešpondenciu, ktorú si prinesú z práce. V týchto oblastiach sú skvelými pomocníčkami. Nikdy nečakajú, že ich bude niekto živiť, bez toho, aby prispeli svojim dielom, a cítia sa zle s mužom, ktorý neprispeje svojim. Aj keď napriek tomu budú robiť všetko, čo je v ich silách. Slabosť v akejkoľvek forme nemôžu vystáť.

Ich odolnosť voči bolesti a citovému stresu je takmer zázračná. Dokonca v tom predstihnú svoje ženské proťajšky v Škorpiónovi. Spomínam si na scénu, ktorú som raz zažil v nemocnici. Žena Býk mala podstúpiť vážnu operáciu, tak vážnu, že mala veľmi malú šancu na prežitie, a vedela to. Bolo to veľké riziko. Keď ju nakladali na vozík, aby ju odviezli na operačnú sálu, všimla si, že manžel má slzy v očiach. Ale nijako to nekomentovala. Namiesto toho žartovala, až sa sestry chichúňali, a dokonca aj doktor sa usmieval. Posledná vec, ktorú od nej jej rodina počula, keď sa ju zriadenci snažili vmanévrovať do výťahu, bola presnou ukážkou Býkovej povahy: „Skôr, než ma na túto vec zase naložíte, namažte tie prekliate kolieska.“ Žena Býk nikdy nedovolí, aby city prevládli nad rozumom.

Muž, ktorý sa ožení s dievčinou narodenou v máji, si nevezme urevanca ani zlatokopku. Bude od neho očakávať, že sa o ňu postará a bude rozumne spravovať rodinné financie. Tiež bude chcieť jedlo a zariadenie najlepšej kvality. Ale neustále bude pátrať ako ostriež po výhodnom nákupe a bude ochotná si počkať na prepych, po ktorom túži.

Rýchle nadobudnutie vecí bez solídneho základu príliš nevyhovuje jej zmyslu pre stabilitu. Radšej vás uvidí, ako starostlivo budujete a plánujete do budúcnosti. Je pre ňu dôležité urobiť dobrý dojem. Preto mnoho žien v tomto znamení pobáda manželov, aby v záujme zaistenia budúcnosti pozývali na večeru vplyvných ľudí. Takáto manželka je stelesnená pohostinnosť.

Je to žena, ktorá zostane hore po celú noc s chorým deckom a bude sa modliť za jeho uzdravenie s neotrasiteľnou vierou – typ ženy, ktorá rada dodá mužovi nádej, keď sa cíti porazený, a povzbudí ho príkladom vlastnej neohrozenosti. Je rovnako spoľahlivá ako deduškove hodiny a rovnako schopná opraviť vodovod alebo vybité poistky, ako upiecť čerešňový koláč a prišiť chýbajúci gombík. Vždy má v srdci dosť miesta a lásky pre iných ľudí, a pokiaľ vás práve zastihla búrka, v jej dome sa zohrejete.

Ako povedala moja priateľka, žena v znamení Býka je „veľká“ žena.