( Horoskop na dnešný deň )

Ak ste čakali, že tu nájdete predpovede typu „Váhy, dnes neváhajte, lebo zajtra bude neskoro“, máte smolu. Ďakujem, že ste klikli na môj článok, čím ste zvýšili jeho čítanosť. A ja sa s vami lúčim. Vás, ktorých zaujíma, prečo tvrdím, že horoskop pre kozorožca, nosorožca, hlavonožca na každý deň je kravina, čítajte ďalej.

Budem optimista. Budem vychádzať z predstavy, že ste pozorne čítali predchádzajúcich niekoľko pokračovaní „chuťoviek“. Dnes teda viete, že osobný horoskop obsahuje desať planét, Ascendent, Descendent, IC, MC, dvanásť domov, a že planéty medzi sebou majú rôzne vzťahy, ktoré sa volajú aspekty. Toto všetko, plus ďalšie drobnosti, charakterizujú jedinečnosť osobného horoskopu. Toho horoskopu, v ktorom i 30 minút, či už vpred alebo vzad, môže znamenať výraznú zmenu kvality.

O čo však ide v „horoskope na dnešný deň“? Ak ostávam optimistom, myslím si, že autorom „predpovedí“ nie je nudiaci sa redaktor – nováčik, ale astrológ – zúfalec. Zúfalec preto, lebo seriózny astrológ takú hlúposť nevyrobí, a zúfalý je, lebo inak si asi na živobytie nezarobí. Potom môžme dumať nad tým, o čom sú jeho predpovede. Tento „konštruktér“ sleduje denný pohyb planét. A vzťahy medzi nimi. Môže vidieť napríklad, že o 12.00 hodine sa bude mať veľmi harmonicky k sebe Mesiac s Neptúnom. Napíše: čas vhodný na snenie. Keď je nedajbože sarkastik, napíše: nieže sa ožeriete ako také… Postavenie týchto planét by mal výrazne sledovať k postaveniu Slnka pre Barana, Býka, Blížencov… Lenže ani Baran, Býk… Ryby nemajú všetci Slnko na presne tom istom stupni svojho znamenia. Pre jedno znamenie je tých postavení 1800! Predstavte si, že by mal sledovať len pre Strelcov 1800 vzťahov k Venuši. Planét je okrem Slnka deväť. Teda 16.200 vzťahov pre Slnko v jednom znamení. Celkove pre dvanásť znamení 194.400 vzťahov Slnka k ostatným planétam, ako som ho ukázal s Mesiacom a Neptúnom.

Ale veď astrológia bola vždy známa predpovedaním budúcnosti! Tak to bol všetko podvod? Nie. Nebol. Veľmi jednoducho sa pokúsim vysvetliť, ako sa dajú v astrológii sledovať možné alternatívy budúcich udalostí.

Najskôr vysvetlím, čo sú to tzv. tranzity. Horoskop narodenia je „fotografiou“ nebeskej klenby v čase narodenia. Planéty sa však pohybujú ďalej. Pevne ukotvené sú len na tej „fotografii“. Astrológ môže spraviť ďalšie a ďalšie „fotografie – horoskopy“ iných okamihov. Ba dokonca na základe už spomínaných tabuliek Efemeríd, vie aj smerom do budúcnosti, kedy a kde sa bude nachádzať tá – ktorá planéta. Toto je čisto exaktná záležitosť. Opýtajte sa akéhokoľvek astronóma, kde sa bude nachádzať Mars 28.januára 2002. Určite vám presne odpovie. Astronóm vie, kde sa budú planéty nachádzať o pár rokov. Je to vedomosť, ktorá sa využíva pri plánovaní medziplanetárnych letov družíc. Toto postavenie pozná aj astrológ. Môže teda spraviť „fotografiu – horoskop“ budúceho postavenia planét. Ak túto „budúcu fotografiu – horoskop“ premietne na pôvodný horoskop novorodenca, vidí, kam sa planéty „pohli“. Tento pohyb sa volá tranzit planéty. Tranzit planéty vytvára nové vzťahy k pôvodnému postaveniu planét a astrologických domov. Tieto vzťahy následne hovoria o aktuálnom prežívaní istých životných radostí i peripetií.

Skúsme jeden príklad. Tranzitujúci Jupiter v III. astrologickom dome horoskopu: prináša nové priateľstvá, nové študijné smery, zlepšenie rodinných vzťahov, rozšírenie duchovného obzoru, nové spôsoby myslenia, jasné plány do budúcnosti, odvážne vyjadrovanie sa k problémom. Ak však Jupiterove vzťahy k iným planétam budú zlé, pôjde skôr o výrazne nerealistické projekty.

Tento príklad má ukázať, že planéty svojím postavením vytvárajú skôr „atmošku“ času, akoby hovorili: pôjdeš tam a tam, šliapneš na hrable a bum!, netrafia ťa, ale mali ťa trafiť!

Mnohí z vás možno poznajú knihy o magickej sile Luny – Mesiaca či Lunárny kalendár Bielej pani. Pojednávajú o symbolickej „sile“ Mesiaca. Výborná vec. Mesiac naozaj symbolicky podfarbuje prežívanie krátkych časových úsekov a jeho podfarbenie denného prežívania má naozaj univerzálny charakter. S týmto súhlasím. Ďaleko komplikovanejšou záležitosťou v astrologickej praxi je Solárny progres. V niektorej literatúre sa môžete stretnúť aj s pojmom solárny horoskop. Tajomstvo výpočtu solárneho progresu spočíva v princípe, že sa horoskop vypočítava presne na čas, kedy Slnko na chlp presne dosiahne rovnaké postavenie ako pri narodení, stojí teda presne na svojom radixovom postavení. Radixový horoskop je horoskop vášho narodenia. Jednoduchšie to bude znieť, keď vám napíšem, že sa vypočíta horoskop napríklad s dátumom 21.9.2000, čas 13.42 hod. v Bratislave a vy ste sa narodili 21.9.1969 o 13.37 hod. v Bratislave. Ten časový posun niekoľkých minút tam je preto, lebo Slnko svoje postavenie môže dosiahnuť v aktuálnom roku 2000 i o niekoľko minút neskôr! (Upozornenie pre všetkých, ktorí chcú tieto údaje skontrolovať podľa tabuliek: uvedené údaje som si vymyslel ako príklad.) Rozhodujúci význam má postavenie solárneho MC a Ascendentu (ak neviete o čo ide, prosím, prečítajte si článok Záhada astrologických dvojčiat). Príklad výkladu: Solárne MC v znamení Škorpióna: veľmi individuálne a vášnivé riešenie úloh v zamestnaní. Ctižiadosť uplatňovaná veľmi osobitým spôsobom. Zvládanie núdzových situácií. Solárny ASC v Levovi: Vo vonkajšom svete si trúfa na mnohé. Úlohu, ktorú hrá, napĺňa priam bombasticky. Robí dojem. Pôsobí imponujúcim dojmom, často však prehnane.

Moje priznanie: Ako astrológ nepracujem ani s tranzitmi, ani so solárnym progresom. Budúce udalosti sledujem výkladom kariet. Ešte abstraktnejšie ako astrológia sama. Pozdravujem všetkých odporcov astrológie! Pre znalcov doplňujúca informácia: používam karty slečny Lenormandovej a tarotové karty Aleistera Crowleyho, pre vysvetlenie priamych astrologických vzťahov ešte astrologické karty Symbolon.

Odporúčaná literatúra:

Bernd A.Mertz: Základy astrológie. Knižný klub, Praha, 1993.