Poslednú aktualizáciu dňa 27/09/2023 vykonal astromaïa

Karma v horoskope

Je veľa tých, ktorí sa cítia povolaní prednášať karmické poučenia. Nanešťastie je však veľmi málo vyvolených, ktorí hovoria skutočne k veci. Budem sa výrazne pridŕžať knihy Martina Schulmana Karmická astrologie, Lunární uzly a reinkarnace. Ja ju poznám ešte z prekladu, ktorý spravilo zopár nadšených slovenských astrológov v roku 1993. A myslím si, že je to jedna z najlepších kníh, akú som na túto tému čítal.

Martin Schulman v úvode svojej knihy rozpráva krátky príbeh dvoch húseníc. Prerozprávam ho aj ja.

Dve húsenice boli kamarátky a trávili spolu veľa času. Jedného dňa jedna zomrela. Jej oddaná priateľka začala tichú smútočnú tryznu blízko mŕtveho tela. Po mnohých a mnohých dňoch smútku zodvihla pohľad a uvidela motýľa, ktorý na ňu upieral zrak.
„Prečo plačeš?“ opýtal sa motýľ.
„Pretože som stratila priateľku,“ odpovedala húsenica.
V tej chvíli v celej svojej bohatosti a kráse motýľ pyšne povedal:
„Ale veď ja som tvoja priateľka!“

Pre húsenicu bola reinkarnácia ťažko pochopiteľná, ale pre motýľa to bola skutočnosť. Prešiel z jednej fyzickej formy do inej, bez toho, že by v priebehu tohto procesu stratil svoju podstatu.

Karma v horoskope - motýľ na dlani AnteAr

Skúsim to ešte trochu inak.

„Kto počúva moje slovo (…) má večný život (…), prešiel zo smrti do života.“ Ján, 5: 24; „Každý deň umieram (…)“ Prvý list Korintským, 15: 31. Joseph Leeming vo svojej knihe Jóga a Biblia (Radha Soami Satsang Beas, Praha-Punjab, 1991) uvádza tieto citáty ako dôkaz toho, že vyššie duchovné svety boli pre Ježiša prítomnou realitou, do ktorej je možné vstúpiť i v čase, keď človek žije na tomto svete a v tomto tele.

Preložené do súčasnej slovenčiny: pravdivým bytím, úprimnosťou a čistotou k sebe aj k svojmu okoliu získať pohľad, ktorým uvidíš celý proces úmrtia, zakuklenia, znovuzrodenia húsenice a motýľa. Staneš sa Tulákom po hviezdach spolu s Jackom Londonom.

Opustím autorov vážnej literatúry a tak, ako mi jazyk narástol, si vysvetlíme niektoré pojmy.

Reinkarnácia

Kolobeh zrodení. Zrodenia do hmotného bytia, ktorého cieľom je „vyšľachtiť“ vedomie zrodeného, aby pochopil, že jedno jest všetko. Aby svojou skúsenosťou prišiel k tomu, o čom hovoria dnešní atómoví fyzici. Že ak rozbijeme i tie najmenšie hmotné častice, ostane len energia. Vlnenie. Energia, ktorá je rovnaká pre mňa, pre teba, pre psa i mačku, i pre strom či skalu.

Karma

„Každú akciu nasleduje rovnaká, opačným smerom pôsobiaca reakcia.“ Sir Isaac Newton. „Ste tým, čo myslíte, stali ste sa tým, čo ste si mysleli.“ Budha. Každá príčina má následok. Prosím, nekomplikujme si to ďalej!

Zrodenie môže pokračovať v línii bytostí, v ktorých ste sa už zrodili. To znamená, že ako veľký čierny kocúr sa už sotva narodíte.

Karma nie je škola systémom bič a med, ako sa nám to svojho času snažila nahovoriť jedna z nestoriek slovenskej jogy na výcviku učiteľov jogy. Karma je škola. Ktorá škola sa nám zdala jednoduchá? A bili vás v nej?

Karma a astrológia

Áno, v osobnom horoskope sú prvky, ktoré sa dávajú do súvislosti s karmou. Upozorňujem vás opätovne: mnohé vysvetlenia zjednodušujem! Ak vás táto téma zaujíma, študujte, čítajte, cvičte a zažívajte si sami.

Späť k astrológii. Najvýraznejšou „karmickou diaľnicou“ v horoskope je os spájajúca dva body nesúce mená: Vystupujúci lunárny uzol (Severný uzol, Dračia hlava) a Zostupujúci lunárny uzol (Južný uzol, Dračí chvost).

Postavenie a pohyb lunárnych uzlov nájdete, rovnako ako pohyb a postavenie planét, v astrologických tabuľkách, takzvaných Efemeridách.

Pohyb lunárnych uzlov v jednotlivých znameniach je dosť pomalý. Zhruba od pár mesiacov (napr. od 1. januára 1950 do 17. augusta 1950 v Baranovi ) až po niekoľko rokov (napr. od 16. októbra 1970 do 5. mája 1972 vo Vodnárovi).

Význam lunárneho uzla v znamení má skôr generačný ako osobný význam. Teoretizovania bolo už dosť. Chcelo by to vysvetlenie.

Zostupujúci lunárny uzol

V osobnom horoskope je to jedno z „najslabších“ miest. Predstavuje cestu, ktorú máme za chrbtom. Symbolizuje návyky – vzorce správania z mnohých našich životov. Sú nám veľmi známe a blízke.

Človeka prepadá túžba nielen intelektuálne, ale aj intuitívne poznať svoju minulosť. Emocionálne sa k nej viazať, vidieť ju, ohmatať, poznať svoju minulú realitu. A táto realita sa mimovoľne stáva súčasnou realitou! Žije minulosť ako prítomnosť. To je varovanie.

Vystupujúci lunárny uzol

Symbolizuje budúcnosť. Predstavuje novú, doposiaľ nepreverenú skúsenosť. Napriek tomu, že s týmto uzlom sú spojené obavy z neznámych a doposiaľ nevyskúšaných skúseností, má predsa len kúzelnú príťažlivosť a vedie tak dušu k ďalšiemu rastu. Vystupujúci uzol je ako tá mrkvička pred oslom, ktorá ho má prinútiť k pohybu.

Symbolizuje oblasť, v ktorej má byť v súčasnom živote dosiahnutý najvyšší rast. Jeho pozoruhodným rysom je, že akokoľvek sa mu priblížime, vždy sa pred nami otvorí nový obzor.

Vystupujúci uzol je špirála vedúca k Poznaniu.

Postavenie lunárnych uzlov v astrologických domoch im dáva punc osobnejšieho charakteru. Niekoľkokrát som to už spomínal: čas narodenia (hodina a minúta) nám dajú Ascendent a od Ascendentu sa nám odvíjajú astrologické domy (v Kochovom systéme domov). Vysvetľovanie karmických súvislostí je analogické ako pri význame uzlov.

Astrologický dom, v ktorom sa uzol nachádza, nám ukáže jasnejšie, ktorú oblasť svojho života má zrodenec intenzívnejšie rozvíjať.

Niečo do normálneho života?

Určite niečo nájdem. Naša spoločnosť, naša výchova, všetky tie múdre a dobré rady, nám často hovoria: nemysli len seba, nesmieš byť taký egoista, podeľ sa, mysli najskôr na svojho brata, svoju sestru.

Milým prekvapením pre človeka je, keď mu poviete: „Prosím vás, myslite viac na seba! Urobte si radosť! Nebuďte nekonečným samaritánom! Je to vaša cesta, ako dosiahnuť spokojnosť, ktorá uspokojí aj vaše okolie.“

Platí to aj opačne. Občas treba klienta varovať, že ak neprestane s tým masírovaním vlastného ega, k pokojnému spaniu sa nedostane.

Iná maličkosť

Spoločenská atmosféra, literatúra, filmy, všetko nahráva presvedčeniu, že romantická, úplne poblúznená láska je tá najkrajšia. Som však chybný/chybná, keď mám partnerku/partnera, ľúbim ju/ho, ale hlavu na koľajnice si klásť pre ňu/preňho nebudem? Určite nie.

Príklad som prehnal. Jednoducho niekde v nás ostáva kúsok osobnosti, ktorá sa nikdy nezaľúbi. Niečo v nás ostane realistom.

Tento „dištanc“ je možné v horoskope nájsť. Jeho objav sa dáva tiež do súvislosti s karmou. Predstavuje ochranu pred prudkým milostným sklamaním, ktoré zrodenec zažil v „zabudnutej“ minulosti.

Pre zaujímavosť, tento aspekt nesúvisí s Lunárnymi uzlami. Karmické vzťahy sa často nehľadajú len v súvislosti s uzlami. A uzly nie vždy rozprávajú o minulosti. Ich význam má vzťah aj k súčasnej spoločnosti, životu.

Otázky, otázky, otázky …

Viem, že mnohým z vás napadnú ešte otázky ako: Koľko životov mám za sebou? Kde som žil? Aký sme mali vzťah s mojím partnerom? A stretli sme sa už vôbec? Neviem vám na tieto otázky odpovedať. Z môjho pohľadu degradujú význam karmického poučenia na úroveň inteligencie hojdacieho koníka.

Mnohé „populárne“ astrologicko-karmické príručky hovoria napríklad o retrográdnych planétach. Ak je tá a tá planéta retrográdna, ste stará atlantská duša. Ak ňou naozaj ste, prosím vás pekne, označte miesto, kde Atlantídu nájdeme (nemyslím bývalú krčmu v Bratislave na Štrkovci), aspoň prestanú všetky tie dohady, či bola a či nie.

Trošku vážnejšie

Som v tomto smere skeptik. Je to jednoducho tým, že som nestretol človeka, prípadne nečítal knihu či článok, kde by ma niekto presvedčil, že je to tak a tak. Čo sa týka karmy, pracujem s tým, čo mi dáva zmysel a ukazuje súvislosti. Napriek tomu o tejto téme nerád diskutujem na verejnosti. Vždy sa totiž priplichtia odborníci s trošku zblúdilým pohľadom v očiach a z toho, čo môže pomôcť, spravia magicko-mystický mišmaš. Z toho mi je veľmi, veľmi zle.

Odporúčaná literatúra:

Schulman, Martin: KARMICKÁ ASTROLOGIE – Lunární uzly a reinkarnace (Eugenika, 2000)
Tomášová, Míla: ZA ČAS A PROSTOR (Avatar, 1998)

Ľuboš Vodička

Zdroj: pôvodne publikované v life style magazíne „InZine
Článok prevzatý zo série „Astrologické chuťovky


Pokračovanie – 7. diel tohto mini seriálu:
Vek Vodnára

Späť na predchádzajúci – 5. diel tohto mini seriálu:
Partnerské horoskopy


Zdieľajte so svojimi priateľmi!
Categories: BlogAstro Lifestyle