Poslednú aktualizáciu dňa 26/09/2023 vykonal astromaïa

Klient ako výzva: Výborná typológia náročných klientov

Či už robíte výklad astrologických horoskopov profesionálne alebo len občas pre zábavu, zistíte, že väčšinu klientov tvoria kooperatívni ľudia, ochotní nasledovať vaše rady a dostať zo seba maximum. Ale čas od času stretnete klienta, s ktorým je to, slušne povedané, trochu ťažšie. Výbornú typológiu náročných klientov uvádzajú Amber a Azrael Arynn K v knihe Heart of Tarot: An Intuitive Approach.

Doubter pensive woman

1. Skeptik

„Aj tak sú to všetko iba kecy.“

Skeptik vás so zamračeným výrazom (ak ho k vám dotiahla priateľka) alebo blahosklonným úsmevom (ak prišiel zo svojej vôle) uistí, že na tieto hovadiny samozrejme neverí, ale pre výklad má prísne logické dôvody, napríklad:

  •      Moja žena / priateľka / priateľ / pes ma donútili
  •      Píšem prácu do školy o histórii / antropológii / psychológii / jazykovede
  •      Som iba zvedavý/á (a som pripravený/á vás odhaliť ako neznaboha, diablovho sluhu a okultného šmejda, ktorým v skutočnosti ste)

V tomto prípade odporúčam úprimne prediskutovať klientove obavy ešte pred tým, než sa pustíte do astrologického rozboru. Vysvetliť, že astrologický rozbor je o spoločnej snahe, a pokiaľ nechce odložiť svoje pochybnosti bokom a venovať tomu trochu poctivého úsilia, nemá zmysel sa do toho vôbec púšťať. Pokiaľ má váš klient úplne uzavretú myseľ, môžete odmietnuť a ušetriť si čas aj pocit frustrácie.

Pokiaľ je klient ochotný to skúsiť, postupne sa môže otvoriť procesu. Zvlášť, keď zistí, že naň nebudete skúšať triky hollywoodskeho vykladača cigánskeho štýlu („Vo vašej budúcnosti vidím veľkú lásku… ale vízia sa stráca… skúste pridať nejaké peniaze a ja sa pokúsim závoj pretrhnúť…“)

Nech je vaša vnútorná reakcia alebo rozhodnutie pokračovať akékoľvek, zostaňte pokojní a profesionálni, lebo iba potvrdíte klientove najhoršie obavy.

2. Nezhovorčivý

„Áno. Nie. Neviem.“

Niektorí ľudia sú sami od seba potichu, iní môžu byť nervózni zo svojej prvej návštevy u astrológa, iným úplne chýba predstavivosť. Všetky tri skupiny môžu reagovať na vaše otázky najmenším množstvom zvuku, ktorý človek dokáže vydať, a pritom zostať považovaný za inteligentnú formu života.

nervózni sa väčšinou časom otvoria, najmä keď zistia, že ste vrelý, priateľský a nehryziete. Možno budete potrebovať stráviť trochu času úvodným rozprávaním, kým neobjavíte záujem, ktorý ich odvedie od úzkostlivej sebakontroly. Jednou z najlepších taktík je nechať klientov hovoriť o ich domácich maznáčikoch, a pridať zábavnú historku o vašom psovi/mačke/leguánovi/čomkoľvek inom.

Na prirodzene tichšie typy zaberá položiť otvorenú otázku, a potom počkať dostatočne dlho, aby bolo jasné, že skutočne očakávate odpoveď. Nenechajte svoju netrpezlivosť snažiť sa ticho vyplniť, alebo sa vaši tichí klienti spokojne usadia a nechajú všetko rozprávanie na vás, čo robí astrologickú konzultáciu prakticky nemožnou.

Niektorým ľuďom naozaj chýba predstavivosť. Keď sa spýtate „Na čo asi tá planéta práve teraz myslí?“, vrhnú na vás pohľad, ako by vás práve pustili z blázinca, a odpovedia: „Je to len symbol planéty, nemyslí si nič,“ alebo „Ako to mám, do čerta, vedieť?“

Na druhú odpoveď existuje užitočná technika z NLP. Boli by ste prekvapení, koľko ľudí sa otvorí, keď na „Ja neviem“ odpoviete „A keby ste vedel/a, ako by to bolo?“ A pravdepodobne si vôbec nevšimnú, aký manéver ste na nich práve urobili.

Fantáziu nikomu nemôžete dodať na želanie. Môžete minimalizovať príbehový aspekt  astrologického výkladu a ísť priamo k veci: „Pripomína vám toto niekoho? Veľký starý chlap s bradou? Aký je?“ Skúste čo najrýchlejšie spojiť tranzitné konštelácie a situácie z klientovho života, aj keď výklad bude krátky. Účelom je pomôcť klientovi pozrieť sa na svoj život s odstupom, aby mohol urobiť praktické rozhodnutia.

3. Televízny psychoanalytik

„Slnko predstavuje môjho otca, a v ranom detstve…“

Niektorí klienti milujú seba-psychoanalýzu, alebo jej zdanie. Môžu sa pozrieť na astrologickú konšteláciu  a potom hodinu drnčať o svojich vlastných duševných poruchách, neurózach a pôvode každého hnutia mysle, ktoré im preletí hlavou. Sú takí plynulí a ukecaní, že sa vy ako astrológ pozeráte po očku na hodinky a premýšľate, či tam náhodou nie ste navyše.

Pre tento typ ľudí predstavuje astrológia intelektuálnu hru. Ich vhľad do ich myšlienkového procesu môže a nemusí byť presný, ale ich správanie sa nezmení. Analýza nevedie k akcii, ale nahrádza ju. Môžete mať dojem, že sú spokojní so svojou vlastnou citlivosťou, ohromení prenikavým porozumením sebe samým, v úžase nad vlastným výkladom svojho fungovania. A tým to končí.

Načúvať takému klientovi je trochu trápne. Je to ako nechať sa najať ako sprievodca po močiaroch v Everglades, a potom zistiť, že po vás chcú, aby ste len sedeli na okraji a pozerali sa.

V tejto situácii máte niekoľko možností. Zatiaľ čo klient rozpráva, môžete ticho sedieť, myslieť na svoje veci a na konci si vybrať honorár. Klient môže byť nadšený „ako skvelú prácu sme dnes urobili“, alebo mierne sklamaný, že sa nič skutočného nestalo.

Alebo môžete hrať „drsného policajta“ a nemilosrdne klienta zastaviť zakaždým, keď sa necháva uniesť vlastným monológom. Môžete klásť ťažšie a ťažšie otázky: „Keď viete, že zlyhávate preto, aby ste naštval svojho dominantného otca, prečo s tým niečo nerobíte?“ Môžete objasniť, že múdra analýza problému nestačí. Zodpovedný dospelý podľa svojho uvedomenia aj koná. Samozrejme sa klient môže rozčúliť a odísť, alebo si sadnúť a urobiť nejakú skutočnú prácu.

Alebo môžete byť rafinovaní. Položte otázku, vypočujte si odpoveď, potom ju ignorujte a pýtajte sa znova: „Čo iné môže Slnko vo vašom horoskope cítiť?“ Nikdy neskočte na prvú odpoveď. Jemne tlačte klienta k hlbšiemu skúmaniu, ale neútočte naňho priamo.

4. Hľadač guru

„Naplň ma svojou múdrosťou, ó veľký Maestro Astrológie!“

Ako je na tom vaše ego? Pokiaľ je dosť široké, môžete si klienta, ktorý chce byť vašim oddaným nasledovníkom, celkom užívať. Tento človek hľadá záskok za rodičov alebo učiteľov, ktorý bude múdrejší, láskyplnejší a charizmatickejší ako oni. Klient vám bude doslova visieť na perách, aby z nich odpočítal každú kvapku múdrosti. Vychvaľovať vaše prednosti každému, koho stretne, a tráviť vo vašej prítomnosti viac a viac času. Bude vám nosiť drobné darčeky, alebo dokonca drahé veci, ktoré si nemôže dovoliť. Pokiaľ nie ste ego-maniak, za chvíľu vám to pôjde na nervy.

Ako odpoveď môžete skromne poprieť svoje božstvo a nasmerovať klientovu pozornosť k jeho vlastným silným stránkam a vnútorným zdrojom. Môžete popisovať hodnotu nezávislosti a sebadôvery, zatiaľ čo vás klient sleduje ako hladné šteňa, slávnostne prikyvuje, úplne súhlasí… a pritom ignoruje každé slovo.

Pokiaľ to bude pokračovať dostatočne dlho, klienta pravdepodobne naštve, že odmietate hrať rolu guru. Potom na vás nájde nejakú strašnú chybu, ktorá otrasie jeho dôverou. U ľudí, u ktorých vás predtým vychvaľoval, vás zrazu začne ohovárať. A potom zmizne. Radšej než riskovať, že sa to stane znova, by ste šli bývať niekam do odľahlej jaskyne. Ale nakoniec to neurobíte, pretože vášmu skutočnému šteniatku by bez vás bolo smutno.

Časť zármutku môžete dopredu eliminovať tým, že drámu stopnete hneď v prvej minúte, keď si uvedomíte, čo sa deje. Ak je to nutné, buďte priami, struční a verbálne brutálni. Povedzte takým klientom, že už ich nikdy nechcete vidieť. A opustite vodcovskú rolu v ich fantázii.

5. Závislák

„Nikdy by som neurobil taký závažný krok bez toho, aby som sa nespýtal…“

Niektorých ľudí desí už samotné pomyslenie, že by sa mohli rozhodnúť. Nemajú žiadny smer, žiadne kariérne ciele, žiadne životné poslanie. Alebo si nikdy neosvojili zručnosti, nevyhnutné pre správne rozhodnutie, ako je definícia problému, zber informácií, nastavenie štandardov, alebo porovnávanie a analýza. Niektorí jednoducho neveria svojej vlastnej intuícii, napríklad preto, že niektoré ich minulé rozhodnutia skončili katastrofou. Niektorí z nich v hĺbke srdca neveria, že chyby môžu byť napravené, a majú strach urobiť ďalšie.

Pre takých ľudí je idea múdreho astrológa so špeciálnymi vešteckými schopnosťami nesmierne atraktívna. Vnímajú vás ako bezpečného sprievodcu nástrahami života – profesionálneho rozhodovača, ktorý im môže uľaviť od neznesiteľného bremena vlastnej voľby. Alebo môže ísť len o jedno konkrétne rozhodnutie, ktoré nie sú schopní urobiť. Môžu byť posadnutí jednou otázkou, nekonečne skúmať všetky možné nuansy problému a vracať sa na ďalšie a ďalšie výklady, aj keď astrorozbor už na prvýkrát hovoril úplne jasne.

Samozrejme nejaká tá pomoc s rozhodovaním sa občas zíde každému. Klienti môžu byť príliš pohltení situáciou na to, aby jej mohli rozumieť. Alebo príliš ovplyvnení vlastnými predsudkami a minulými skúsenosťami. Pre určitý výber im môžu chýbať dôležité informácie alebo schopnosti. Každý inteligentný človek občas hľadá vedenie ostatných, v závislosti na povahe otázky a potrebných zdrojoch. Raz sa idú opýtať priateľa, druhýkrát profesionálneho mechanika a tretíkrát kňaza.

Kľúč je v tom, že väčšina dospelých žiada o pomoc iba občas. Nie zakaždým, keď majú urobiť akékoľvek rozhodnutie zložitejšie, než je výber polievky na obed. Tiež radšej hľadáme odpovede z rôznych zdrojov, než aby sme sa stali závislými na jednom poradcovi.

Pokiaľ zistíte, že vás rovnaký klient vyhľadáva týždeň čo týždeň s rôznymi typmi životných rozhodnutí, alebo s jedným ťažším problémom, ktorý stále odmietajú vyriešiť, čo môžete robiť? Bezškrupulózny astrológ bude nečinne sedieť, inkasovať ďalšie a ďalšie honoráre, a nechá si klientovou rozhodovacou paralýzou pohodlne plniť peňaženku. Múdrejšie a etickejšie riešenie je pomôcť klientovi pozrieť sa na problém, pokojne aj pomocou bezplatného výkladu na tému: „Aké energie súvisia s mojou závislosťou na (vaše meno) v otázke takého množstva rozhodnutí?“

Alebo, ak sa zakaždým jedná o tú istú otázku: „Aký dopad má na môj život, že sa k tejto téme stále vraciam a zdráham sa ho opustiť?“

Nech sa klient vo chvíli, keď s tým prídete, zachová akokoľvek, pamätajte si, že nie ste jeho rodič, ani brána k jeho závislosti a nerozhodnosti. Ak je to nutné, vždy môžete odmietnuť dohodnúť si sedenie častejšie ako raz za mesiac, alebo sa odmietnuť vrátiť k opakujúcej sa téme, ktorú ste už dávno preskúmali skrz naskrz.

6. Pasívny

„Platím vám za to, tak ma bavte.“

Niektorí klienti zamieňajú výklad horoskopu s výkladom budúcnosti. A prichádzajú s predstavou, že jednoducho pozriete do radixu a vyložíte im budúcnosť, zatiaľ čo budú len ticho prikyvovať. Tiež budú tajne očakávať okultnú drámu a dúfať, že bývate vo farebne pomaľovanom cigánskom voze. Takým ľuďom budete musieť hneď na začiatku popísať základné princípy astrologického rozboru:

  •      Nie ste jasnovidec s neobvyklou schopnosťou vidieť budúcnosť.
  •      Nie ste ani médium so schopnosťou čítať myseľ klienta. Klient, ktorý žije vo svojej vlastnej hlave, má k vlastným myšlienkam oveľa lepší prístup ako vy.
  •      Nie ste kanálom pre nevtelené duše, ktoré o klientovom živote záhadne vedia oveľa viac ako on sám.
  •      Vašou prácou je klienta sprevádzať, facilitovať jeho proces a klásť mu záplavu otázok.
  •      Klientovou prácou je na vaše otázky odpovedať so všetkou predstavivosťou, ktorú má k dispozícii. Získané informácie pochádzajú z klientovej vlastnej mysle. A tá pracuje, keď pracuje klient.

Náhodný klient môže byť naozaj sklamaný, že zdrojom všetkých odpovedí nie sú vaše paranormálne schopnosti. Absencia rumunského prízvuku a veľkých okrúhlych náušníc celú vec robí iba horšou. Môžete aspoň zapáliť vonnú tyčinku a hodiť na seba trochu dramatickej bižutérie.

Klient ako výzva: Skeptici, hľadači, závisláci … 2. časť

Súvisiace témy:

Saturn ako „tmel“ na vzťahy a schopnosť dospieť

Spriaznené duše sa chcú a potrebujú

Karma v horoskope

Partnerské horoskopy

Škola klasickej astrológie

Astrológia – zoznam článkov

Kde to nájdem vo svojom horoskope?

Vaša astrologička
Maïa Drozd

Astrologické služby AnteAr
email: drozd@antear.com
tel.: 0944 630 062

Páčia sa vám naše články? Píšeme ich pre vás s láskou
Podporte ich tvorbu tým, že kliknete na „Zdieľať“ alebo „Páči sa mi to“
Ďakujeme za všetky prejavy vašej priazne!

Zdieľajte so svojimi priateľmi!
Categories: Blog