Slnečné znamenie Kozorožec

Kozorožec – Muž

Má vôkol seba tehlovú stenu, ktorú si sám postavil. Je ostýchavý, ale silný a odolný. Je príjemný, ale tvrdohlavo ctižiadostivý. Ako legendárny mlčanlivý rozvážny cowboy dáva Kozorožec zdanlivo prednosť samote. Nie je to tak celkom pravda.

V duši skryto túži po obdive. Veľmi rád by vzrušoval publikum akrobaciou na visutej hrazde. Vo svojich tajných snoch je nenapraviteľným romantikom, ale Saturn ho spútava. Táto planéta prísnej disciplíny vyžaduje vyrovnané chovanie, praktické činy a vážne úmysly. Je to kríž, ktorý musí niesť, a ten je často príliš ťažký. Niekedy zakrýva svoju frustráciu strohosťou a niekedy vás prekvapí nečakaným, nezmyselným humorom, aj keď je to vždy potmehúdsky ironický druh. Ale ten je často najzábavnejší a Kozorožci dokážu tieto vtipy patrične podať.

Otočte vyrovnaného spoľahlivého Kozorožca naruby a nájdete veselého nežného rojka, ktorý túži po tom, aby mu vietor strapatil vlasy. Je omámený sladkou vôňou komplimentov, lačnie po vzrušení a prahne po dobrodružstve. Len pár šťastných jedincov dokáže oslobodiť túto osamelú dušu z jej tajného väzenia.

Pokiaľ máte sklon súdiť knihu podľa obalu, slnečné znamenia vám môžu skvelo pomôcť. Myslíte si, že z tohto chlapíka by bol výborný učiteľ, ale mizerný milenec. Práve ste dospela k rozhodnutiu, že než aby bol váš, radšej by sa mal stať prezidentom. Urobil na vás dojem muža, ktorý by radšej videl svoje meno zapísané na zozname významných spoločenských osobností, než vo vašom diári. A potom náhle zistíte, že má srdce teplé a priateľské ako príjemný oheň v krbe za zimných večerov. Viem, že vás to rozradostnilo, ale počkajte chvíľku, než sa rozbehnete objať ho a budete očakávať, že s vami poletí na Mesiac. Toto prekvapenie, ktoré som práve popísal, je súčasťou jeho vnútornej povahy. A vnútorná povaha znamená vnútornú povahu. S najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nenechá svoje hmlisté sny bezstarostnej extázy uniknúť von. Vy len viete, že sú vo vnútri. To je všetko. Nečakajte od svojho Kozorožca, že bude behať bosý v rannej rose. Jeho základnú povahu nemôžete zmeniť.

Čo však môžete urobiť, je smiať sa jeho rádoby veselým historkám, kým nenájde odvahu vám vykladať zaujímavejšie veci. Môžete urobiť narážku, že si myslíte, že pod jeho konzervatívnym chovaním sa skrýva potláčaný oheň, a on postupne získa dosť dôvery, aby nechal vyšľahnúť niekoľko plameňov. Môžete mu povedať, že sa vám jeho sny zdajú farebnejšie, pretože žiadny sen nie je taký žiarivý ako ten, ktorý sa skutočne vyplní, takže ho povzbudíte spriadať ich viac. Jedného dňa dosiahne vrcholku svojej vyvolenej hory a vy budete stáť vedľa neho, hrdá na svojho odhodlaného Kozorožca a šťastná, že ste verila jeho realistickým snom.

Kozorožci predstierajú, že môžu žiť bez komplimentov a spôsob, akým sa pri pochvale správajú, je toho presvedčivým dôkazom. Povedala ste niekedy vášmu partnerovi niečo pekné a všimla ste si, že jeho výraz sa nezmenil ani v najmenšom? Nerobte predčasné závery. Len preto, že je taký odborník v balamutení seba samého, nemusíte sa dať obalamutiť tiež. V skutočnosti zúfalo potrebuje počuť, aký je dobrý, šikovný, pekný, žiadúci a zaujímavý, ale pretože svoje potreby málokedy dáva najavo, väčšinou príde skrátka. Preto tiež nevie, čo má robiť, keď ho niekto otvorene obdivuje, takže zakryje rozpaky ironickým vtipom alebo ignorovaním povedaného, čo je reakcia pôsobiaca ako studená sprcha, a mnoho ľudí sa rozhodne už nikdy neriskovať chválu z očí do očí tejto kamennej tvári. Tak sa vytvorí dojem, že nemá rád poklony, a dostáva ich ešte menej. Je to bludný kruh. Možno je to skôr vaša vina, než jeho.

Až budete nabudúce svojho Kozorožca chváliť, pozerajte sa mu na uši. Vidíte, ako zružoveli? Všimla ste si, ako mu slabo zaiskrilo v očiach a zacukal mu nos? Je šťastný ako blcha. Že neskáče od radosti alebo sa neváľa v tráve ako Lev, neznamená, že nie je mocne potešený a nevyrástol o niekoľko metrov. Potrebuje byť videný ako správny chlap, ktorým je. Povaha a hviezdy mu bránia robiť si reklamu. Budete musieť byť jeho tlačovou hovorkyňou.

Tento muž je to, čo pestovatelia nazývajú neskorým kvetom. V mladosti je vážny ako sova, ale ako dospieva, postupne sa uvoľňuje, a ak je typickým Kozorožcom, môže skončiť ako najmladšie vyzerajúca a chovajúca sa osoba v okolí. To iste stojí za uváženie. U iných mužov musíte po celé roky tolerovať nestálosť a bláznivosť a potom čakať na nudnú starobu. S Kozorožecom najskôr váš elán asi trochu pohasne, ale pomyslite, na čo sa môžete tešiť! Váš partner síce s vami nepoletí do Paríža hneď na začiatku vášho vzťahu, ale možno vás vezme do Indie zhliadnuť Tádž Mahal o päťdesiat rokov neskôr, keď si ostatní muži nariekajú na boľavé kĺby. Nie je to zlý obchod. Pokiaľ patríte k typu, ktorý sa najskôr napchá sýtymi predkrmami a potom poslušne žmolí zeleninu, nie je to muž pre vás. Milostný vzťah s Kozorožcom – pokiaľ skončí svadbou – je ako jesť zákusok na konci jedla, kam patrí.

Tento obrátený proces starnutia vo vás prirodzene vyvolá zvedavosť, či tu nie je nejaký háčik, pokiaľ sa týka vernosti. Je. Je pravdou, že na začiatku vášho vzťahu budete mať málo starostí, že by sa vám váš Kozorožec zatúlal. Je tiež pravdou, že v pokročilejšom veku môže mať tendenciu si trochu vyhodiť z kopýtka. Napriek tomu je v porovnaní s ostatnými znameniami istejšie staviť na neho, pretože tento muž prakticky páli kadidlo na rodinnom oltári. Aj keď môže zvažovať drobné indiskrétnosti, keď začne jeho oneskorený rozkvet, nikdy by ho nevymenil za rodinný krb, deti a vás. Rodinné putá sú pre neho takmer posvätné. To zahŕňa rodinu, ktorú založil s vami, a jeho vlastnú, ktorej je oddaný od detstva.

Rozhodne vám nepomôže uraziť jeho matku alebo byť odmeranou k jeho bratovi. Buďte pripravená milovať jeho príbuzných, i keď vo vás vzbudzujú asi toľko lásky, ako pichľavý kaktus.

Nielenže ich bude brániť, ale pokiaľ sa dostanete s jeho rodinou do nepríjemných potýčiek, napätie spôsobené snahou byť loajálnym k dvom rodinám u neho môže vyvolať skľúčenosť a mrzutosť. ( Ak existuje niečo v tomto svete, čo radšej nechcite, je to vyvolať Kozorožcovu skľúčenosť a mrzutosť. )

Môžete naraziť na jedinca, ktorý otvorene pohŕda svojimi príbuznými alebo ktorý s horkosťou preťal rodinné putá, aby sa už nikdy neohliadol späť – ale zoškrabte povrch jeho nezávislosti a nájdete hlbokú citovú ranu, ktorá v minulosti spôsobila tak netypické chovanie. Mnoho Kozorožcov žije doma dlho potom, čo si ich priatelia užívajú radovánok mládeneckej voľnosti. Tiež sa obvykle zamilujú neskôr než väčšina mužov a zriedka sa oženia pred tým, než dosiahnu určité pracovné postavenie.

Vzhľadom k zaujatiu dobrým rodokmeňom a dokonalosťou sa budú dôkladne rozhliadať. Kozorožec si vyberie dievča, ktoré bude dobrou matkou. Potom bude musieť byť dobrou kuchárkou a gazdinkou. Potom sa bude musieť dobre obliekať, aby urobila dojem na obchodných spoločníkov a priateľov a predčila ich – pokiaľ možno – chovaním aj inteligenciou. Až v poslednom rade zbežne skontroluje, či je pekná alebo či pôsobí na jeho fyzické zmysly. Hneď vám musí byť jasné, že na mu tom príliš nezáleží, či máte priľahnuté vlasy, prázdnu fľaštičku s parfémom alebo nemáte nohy, kvôli ktorým by vás Miss Universe nenávidela. Hlavne mu nezabudnite ukázať rodinnú Wedgwoodsku keramiku. Raz týždenne pozvite jeho matku na obed a ukážte mu, ako rozumne gazdujete s financiami. Na budúcu schôzku so sebou priveďte svoju štvorročnú sestru. Pokiaľ ste jedináčik, požičajte si susedovie batoľa. Jemne a často mu utierajte nos dobre vyžehlenou vreckovkou, hovorte o želaní byť členkou primátorovho výboru pre občiansky rozvoj, kráčajte pokojne, prehoďte pár francúzskych fráz a rozplývajte sa nad deťmi v kočiariku. Považujte jeho otca za najmúdrejšieho človeka, akého ste kedy stretla, a len tak mimochodom sa zmieňte o svojom pra-strýkovi, ktorý pomáhal Carnegiemu vybudovať jeho impérium, alebo o predkovi, ktorý bojoval po boku George Washingtona vo Valley Forge. Pokiaľ ste pekná, tým lepšie pre vás. Ale krása nikdy nemôže nahradiť vlnenú prikrývku, ktorú ste uháčkovali pre jeho sesternicu Bessie. Môžem vám takmer sľúbiť, že pokiaľ neprejdete inšpekciou jeho rodiny, nevezme si vás. Samozrejme existujú výnimky, ale sú také vzácne, že by od vás bolo vysoko nezodpovedné spoliehať sa na to, že váš Kozorožec je jednou z nich.

Až vás jeho rodina požiada o ruku – teda až vás on požiada o ruku – dupnite si. Silno. Dajte mu na vedomie, že máte jeho príbuzných veľmi rada, ale že ste si vybrala zdieľať jeho lôžko a stôl. Inak strávite mnoho sobotných večerov varením večere pre jeho strýčka Charlieho alebo snahou pomôcť jeho mladšej sestre prekonať bolestné dospievanie.

Pretože Kozorožci sú v prítomnosti opačného pohlavia vždy ľahko nervózni, občas niektorý prednesie nemiestnu poznámku, urobí neobratný pokus o narážku alebo zo seba bude robiť ostrieľaného tvrdého chlapíka. Je to len typická metóda ako zakryť rozpaky a zvedavosť voči žeravým vášniam priebojnejších ľudí. Nenechajte sa tým zmiasť a nemyslite si, že po vás chce, aby ste hrala Bonnie pre jeho Clydea. Nie ste žiadna Mae Westová. Ste dáma a nikdy na to nezabudnite. Trebárs vrhá kradmé pohľady na hviezdu večera, ale rozhodne to nie je typ ženy, s ktorou by sa oženil. Možno to znie ako rada vašej staropanenskej tety Abigail, ale ak ju považujete za staromódnu, pokojne si oblečte vyzývavé bikiny, namaľujte si oči zelenou riasenkou, nalejte na seba voňavku a pobozkajte ho na verejnosti. Možno že nakoniec budete kráčať k oltáru v bielom závoji, ale nebude to vedľa ženícha v znamení Kozorožca.

Pekný darček pre manžela Kozorožca by bola zbierka básní. Čím romantickejšia, tým lepšie. Pokiaľ ho nebudete od začiatku cvičiť v umení vyjadriť náklonnosť, mohla by sa z vás stať dobre zaopatrená manželka, ktorá je zbožňovaná a vážená, má za manžela perfektného muža, ale ktorá citovo stráda. V tej dobe vám už nepomôže sťažovať si, že vám nikdy nepovie, že vás miluje. Len sa na vás pozrie s výrazom ublíženej nevinnosti alebo s nevrlým znechutením ( podľa sily Saturnovho vplyvu pri narodení ) a trpezlivo vám vysvetlí: „Ty si sa zbláznila. Jasne si pamätám, ako som ti hovoril, že ťa milujem, keď som ti dal zásnubný prstienok, a znovu keď sa narodil náš Calvert.“

Myslí si, že by ste mala vedieť, čo k vám cíti, pretože vás živí a poctil vás možnosťou vychovávať jeho deti, vytierať jeho podlahy a leštiť jeho trofeje. Pre Kozorožca sú sentimentálne vyznania pozlacovaním zlata. Možno sa spýta: „Čo by si chcela, Richarda Burtona?“ Tu sa vám naskytá príležitosť povedať hlasité „áno“. Trochu ho to vyľaká. Nestane sa z neho Richard Burton, ale tým šokom si možno uvedomí, že nežne zašepkané „miláčik“ pri vhodných príležitostiach neohrozí jeho mužnosť.

Ako otec bude Otec – doslova stelesnením tohoto slova. Vždy bude v čele stola a to platí aj pre pikniky. I keď bude sedieť na papierovom obruse rozostrenom pri mravenisku, toto miesto je aj tak čelo stola. Bude vyžadovať úctu a poslušnosť a trvať na dodržiavaní povinností a kázne. Ale oplatí to úprimnou oddanosťou, dokonca sebaobetovaním, a pravdepodobne schváli veľké narodeninové večierky a riadne veselé Vianoce. U týchto otcov nehrozí, že by nechali rákosku odpočívať a deti rozmaznávali. Dohliadnu na to, aby šli k zubárovi a urobili si úlohy, aj keby to malo stáť pár rán. Dôrazne im vštiepia zmysel pre organizáciu a spoľahlivosť. Potomkom to iste neublíži, aj keď to môže do istej miery zdusiť ich elán. Pripomeňte mu, že rodičovstvo môže byť okrem vážnej zodpovednosti aj zábavou. Predstavte si ho ako otca z dôb Charlesa Dickensa. Naučte deti, aby mu štedro dávali pusy na dobrú noc, a otca povzbudzujte, aby ich bral na športoé stretnutia, na ryby alebo plávať. Ak je dosť prísny, pamätajte, že pokiaľ to nepreženie, výhľadovo to deťom len prospeje. Až bude hojdať na kolenách vnúčatá, stane sa prekvapivo benevolentným. Deduškovia Kozorožci sa skvelo hodia na stráženie detí. Dokonca poznám jedného, ktorý jazdí so svojim vnukom na kolieskových korčuliach.

Muž v znamení Kozorožca sa málokedy ožení v chvate a potom to dlho ľutuje. Skôr si dá so ženením načas a kajá sa len krátko. Väčšina manželstiev s Kozorožcom je solídna, ale ak urobí tento muž chybu, skoncuje to rýchlo a nedá žene druhú príležitosť. Rozvod ho desí, takže sa to nestáva často, ale keď k nemu dôjde, je to definitívne. Inak povedané, ak má toho dosť – má toho dosť.

Váš manžel zrejme podriaďuje milovanie určitému poriadku, rovnako ako nákupy, korešpondenciu, bankové záležitosti, návštevy múzeí a galérií a čistenie zbraní a trofejí. Môže sa to zdať tak trochu prozaické a nesentimentálne, aIe spomeňte si, že Kozorožca zaujíma telesná stránka lásky dávno potom, čo sa ostatní manželia pre vyjadrenie citov uchýlia k poézii. Znamená to presne to, čo som povedal už na začiatku. Zákusok príde nakoniec. Až bude na dôchodku, bude mať viac času venovať sa technikám vyjadrenia náklonnosti. To je lepšie než poistenie. A to máte so svojím Kozorožcom tiež – poistenie proti daždivému dňu, proti samote a všetkým ranám škaredého sveta. Každá rozumná žena musí oceniť hodnotu Kozorožcovej oddanosti. Nebude z neho ohnivý milenec, ktorý sa vám dvorí so zasnenými očami a vášnivými vyznaniami. Ale ochráni vás pred všetkými ženskými strachmi. Je to tvrdý chlap s mäkkým srdcom. Naštiepe drevo do hrejivého ohňa a potom si s vami pred neho sadne a nežne vás bude držať za ruku. Bez ohľadu na to, koľko šedivých vlasov, kíl alebo vrások vám pridajú ubiehajúce roky, pre neho budete stále vyzerať ako dievča, ktoré ho prinútilo povedať „milujem ťa“. Keď sa nad tým zamyslíte, prečo by to mal neustále opakovať?

Raz to stačí, keď to vydrží tak dlho.