Slnečné znamenie Kozorožec

Kozorožec – Žena

Typická žena Kozorožec neexistuje. Môže to byť kurátorka v múzeu, ktorá nosí babičkine okuliare, alebo tanečnica, ktorá nosí zo srandy figový list. Uvidíte ju na rodičovskej schôdzke či ako smaží hamburgery v kaviarni alebo organizuje najväčší dobročinný ples v meste. Žena Kozorožec môže byť ozdobou spoločenských rubrík v novinách, zdržanlivo sa usmievať za chrbtom manžela, ktorý kandiduje vo voľbách, alebo prelievať záhadné tekutiny v skúmavkách. Ale nech robí či nosí čokoľvek, jej činnosť i tajné ciele bude riadiť Saturn.

Dokáže byť super ženská, koketná a okúzľujúca natoľko, aby sa s ňou muž cítil ako ohromný medveď grizzly, ktorý ju ochráni pred studeným krutým svetom. Alebo môže byť ľadová, zamĺknutá a povznesená, bezpečne usadená na svojom mramorovom piedestále a vyzývajúca vás, aby ste svojou chytrosťou získal jej ušľachtilú ruku. Akokoľvek na vás pôsobí, pod ženskými zvodmi a praktickými rozumnými spôsobmi sa skrýva rovnaký cieľ – pevné odhodlanie ukoristiť toho pravého muža, ktorý sa môže stať dôležitým, na ktorého by bola hrdá a ktorý by bol jej deťom dobrým otcom.

Toľko žien v znamení Kozorožca buduje kariéru, že si asi myslíte, že láska a manželstvo sú u nich až na druhom mieste.

S láskou ste to uhádli. S manželstvom nie. Je treba si uvedomiť, že ich cieľom je zabezpečenie, autorita, rešpekt a postavenie. Nezáleží na tom, či uspokoja tieto potreby pred tabuľou ako učiteľky, za stolom v práci ako vedúce alebo vedľa ctižiadostivého manžela, ktorého spoločenský život aj domácnosť organizujú s nenásilným šarmom a uvážlivým plánovaním. Táto žena dosiahne uznanie tak či onak. Niektorým sa to podarí písaním kníh, prednášaním, maľovaním alebo skladaním hudby. Je prekvapivé, koľko Kozorožcov oboch pohlaví má neobvyklý umelecký talent. Možno pramení z vrodeného zmyslu pre rovnováhu a harmóniu a z vedomia, čo lahodí zmyslom a čo je správne.

Dokonca i ženy, ktoré nájdete v kabaretoch alebo čoby príslušníčky najstaršieho povolania na svete ( tých bude len pár ), si nakoniec vezmú hlavného komika alebo majiteľa divadla alebo aspoň najzámožnejšieho zákazníka. Koza musí šplhať nahor. Nech je východzia pozícia nízko alebo vysoko, vrchol kopca, ktorý poskytuje náležitý rozhľad, ju uspokojí viac. Na tejto žene nie je nič okázalého. Nikdy ju neuvidíte sa dôrazne presadzovať; dokonca si môžete myslieť, že je natoľko poslušná, že sa uspokojí so zadným sedadlom. Len vyčkajte. Uvidíte, kto bude povýšený.

Nemyslite si, že by nikdy neobetovala kariéru kvôli manželstvu. Len jej dajte šancu získať spoločenské postavenie a viesť vašu domácnosť a uvidíte, ako rýchlo stratí záujem o prácu ( jedna z mála vecí, ktoré urobí rýchlo ). Ak bude treba, rada bude ďalej pracovať, aby vám pomohla vyšplhať sa na horu úspechu – nebude lenivá. Inak však bude spokojnejšia v pozícii manželky, pokiaľ je to dobré postavenie s dostatočným finančným zabezpečením.

Jednou z najtypickejších a najpríjemnejších stránok tejto ženy je prirodzený pôvab a dobré spôsoby. Stretnete trebárs dievča, ktoré bolo vychované v chatrči o jednej miestnosti pri železničnej trati alebo ktorej otec pracuje v uhoľných baniach, ale pokiaľ sa nerozhodne odhaliť svoj pôvod ( čo pravdepodobne neurobí ), budete presvedčený, že pochádza z dobrej rodiny a navštevovala jednu z najlepších škôl. Kozorožci majú vrodený zmysel pre spoločenský šarm a konzervatívny konvenčný vzhľad.

Každý muž, ktorý nadviaže vzťah so ženou Kozorožcom, by sa mal o tomto znamení dozvedieť jeden základný fakt. Zdá sa byť povahovo i citovo vyrovnanejšia, než v skutočnosti je. Jej chovanie vás môže presvedčiť, že je pevná ako skala a nič nedokáže rozčeriť jej zdanlivý pokoj. Pravda je, že podlieha mnohým náladám. Vravíte, že všetky ženy podliehajú náladám, ale toto dievča sa môže prepadnúť do skutočne hlbokej a dlhotrvajúcej zasmušilosti. Ak cíti, že sa s ňou zle zaobchádza alebo že nemá dostatok vážnosti, bude takto chmúrne dumať celé dni, týždne a dokonca mesiace. Nazýva to realizmom a rozumnosťou, ale tento pesimismuz s depresiou majú omnoho hlbšie korene. Vyvoláva ich strach z budúcnosti, starosti v prítomnosti, rozpaky nad minulosťou alebo podozrenie, že je niekomu na smiech či je v nejakom ohľade neschopná. Tieto ženy neberú podpichovanie naľahko. Obmedzte ich na minimum. Pravdu povediac, nie sú schopné pochopiť vtip, ak sú v pozícii obete. Nemusíte ich bez prestania zahŕňať komplimentmi ( aj tak vycítia, kedy sú neúprimné ), ale nevoďte ich za nos v dôležitých veciach a chváľte ich tak často, aby si uvedomili svoju skutočnú hodnotu.

Je pre nich ťažké byť bezstarostnými v milostných záležitostiach. Pod chladným povrchom Kozorožca sa skrýva dosť telesnej túžby, omnoho viac, než si ľudia myslia. Nie je však nikdy uspokojená náhodne. Strácať čas vášnivými objatiami a extatickými bozkami, zatiaľ čo budúcnosť je neistá, rozhodne nie je jej hobby, ale akonáhle sa raz rozhodne, že ste ten pravý s dostatočnými ambíciami aj finančnými prostriedkami, bude prítulná ako medvedík panda a dokonca aj vášnivá. Kozorožci neveria v neurčité sny, ktoré bez cieľa plávajú hmlistou modrou oblohou. Chcú vedieť, kam ich loď lásky dovezie a že pláva v bezpečných vodách. Ak zamýšľate preniesť toto dievča cez prah svojho domu, postavte pod ním pevné základy. Dajte ho dobre poistiť a splaťte hypotéku pokiaľ možno čo najskôr.

Zjavne bude v spoločnosti veľmi dbať na etiketu a bude tiahnuť k zvláštnym zvyklostiam, ako je používanie rytých krúžkov na obrúsky či stoličiek potiahnutých vyšívaným gobelínom. Všetko musí byť správne a tradície dodržiavané za každú cenu. Tiež možno občas podľahne zvyku nakupovať v najdrahších a najexkluzívnejších obchodoch, kde bude napriek tomu trvať na zľave. Nevadí jej kúpiť si šaty vo výpredaji, pokiaľ majú patričnú značku.

Pre tieto ženy je charakteristická osobitá svieža krása. Zriedka nájdete nejakú, ktorá nie je neobyčajne atraktívna. Napriek tomu sú si svojim vzhľadom neisté a často potrebujú uisťovať, že sú pekné. Aj keď neznášajú nepoctivosť vo všetkých formách, nevadí im klamať o ich veku. Obvykle im to tiež prejde, vďaka obrátenému Saturnovmu starnutiu. V detstve pripomínajú malé babičky, potom odrazu vykvitnú do ženskosti a po vrchole života vyzerajú ako mladé dievčatá.

Bola by hrozná chyba ignorovať ich rodinu. Muž, ktorý sa ožení s dievčaťom Kozorožcom, sa ožení aj s jej príbuznými. Nemá cenu si myslieť, že vaša partnerka je iná. Nie je. Postupne sa prestanete smiať vtipom o svokrách ( namiesto toho vás asi rozplačú ). Mnohokrát je žena Kozorožec jediným zdrojom finančnej alebo morálnej podpory pre rodinu alebo obojeho. Bude sa starať o nemocného rodiča s oddanosťou, ktorá môže viesť k tomu, že sa celkom vzdá myšlienky na manželstvo. Často jej táto obeť nepríde vzhľadom k úprimnej láske k rodine zaťažko, ale aj keď sa jej prieči, silný zmysel pre zodpovednosť a povinnosť jej nedovolí uniknúť.

Najlepšie bude, keď sa zmierite s lichotením svojej svokre v nádeji, že je to fajn žena, ktorá si to zaslúži. Nehádajte sa o politike so svokrom, a ak musíte kritizovať manželkiných súrodencov, dbajte na to, aby to bola konštruktívna kritika založená na úprimnej viere v ich schopnosti. Kozorožci majú často na starosti príbuzných, ktorí majú problémy alebo sú invalidní, a nikdy nedovolia, aby kôli sebaväčšej láske tieto povinnosti zanedbávali. Radšej by ste mal hneď vyčleniť jednu izbu pre návštevy príbuzných. Ale má to aj svoj prínos. Budete mať ženu, ktorá je láskavá a ohľaduplná aj k svojej vlastnej rodine. Toto dievča pochopí, keď musíte každý týždeň dávať rodičom určitú sumu peňazí, a pravdepodobne bude dobrou spoločníčkou vašim súrodencom. Je to typ ženy, ktorú vezmete domov na návštevu a matke okamžite padne do oka. Pretože však sú muži tak protichodní, taký okamžitý súhlas môže spôsobiť, že zo vzťahu vycúvajú. Vždy je zábavnejšie bojovať s námietkami proti dáme vášho srdca. Ale to bude len na vašu škodu, pretože matka má pravdu. Typické dievča Kozorožec je vynikajúca manželka.

Domov tejto ženy často vyzerá tak bezchybne čistý a dobre funguje, že máte dojem, že v zákutiach sa schovávajú malí škriatkovia, ktorí po polnoci vyliezajú a zúrivo čistia a leštia a varia. Chyba. Posledné miesto, kde by ste takéto rozprávkové bytosti našiel, je v blízkosti Kozorožca. Ich praktickosť a viera v doložené fakty znemožňuje akúkoľvek sympatiu so svetom fantázie. Dievča Kozorožec by neverila v škriatka, ani keby jej sedel priamo na špičke nosa. Pravdaže vo všetkej úprimnosti je treba priznať, že aj keď nie je práve rojko či stúpenec okultných mystérií, ak získa solídne fakty, je schopná nájsť romantiku a poéziu aj v najvšednejších situáciách.

Má zmysel pre krásu, ktorý dokáže premeniť aj škaredé a nemotorné veci na krásne a užitočné. Nie je jej cudzí drsný poryv severáku, ani nie je hluchá voči striebornej piesni jarného dažďa a spevu osamelého škovránka. Dobrá hudba na ňu hlboko pôsobí a je okúzlenou patrónkou takmer všetkých foriem umenia. Možno potrebuje vidieť kúzlo a dotknúť sa ho, aby v neho verila. Škriatok by u nej zrejme obišiel lepšie, keby rovno vysypal, kde je schovaný ten hrniec zlatiek, namiesto aby na to len robil narážky v rozprávkach.

Väčšina Kozorožcov si šetrí fantazírovanie pre históriu a hrdinské skutky minulosti. Pretože táto žena ctí tradíciu a váži si tých, ktorí na ceste za úspechom prekonali prekážky, je pre ňu ľahšie nadchnúť sa nad Gettysburgským prejavom Občianskej vojny než nad vašim posledným šialeným nápadom. V skutočnosti je naozajstná romantička, ktorá má väčšiu predstavivosť než popletovia s nereálnymi fantáziami. Každé januárové dievča má v duši pôsobivú poéziu, ale nemá príliš súcitu pre básnikov, ktorí hladujú niekde v podkroví. Postaraj sa o jedlo a nájom a až potom sa naháňaj za svojim snom, nech je to čokoľvek – to je Kozorožcovo motto. Tiež sa uisti, že ten sen stojí za to, aby si sa za ním hnal. V neúspechu nevidí nič krásne ani magické.

Asi sa budete musieť o svoju ženu deliť s dobročinnosťou. Bude neúnavne pracovať pre chudobných a bezbranných, ale zrejme dá prednosť uplatniť svoju dobročinnosť v skupinovom úsilí než individuálne. Sympatie a súcit Kozorožcov sú vždy organizované, zriedka roztrieštené. Tieto ženy sú prirodzenými vodcovskými osobnosťami ženských klubov.

Deťom určite matka Kozorožec vštepí ako šetrnosť tak aj úctu ku kvalite. Bude ich učiť, že buď sa uspokoja s tým, čo majú, alebo sa bez toho budú musieť zaobísť. Napriek tomu budú dostávať najlepšie kúsky mäsa a kúpi im topánky najlepšej značky. Hospodárnosť pre ňu nutne neznamená lacnosť. Od detí bude očakávať zdvorilosť k príbuzným a starším ľuďom a pravdepodobne ich naučí vybraným spôsobom. Nebudú rozmaznávané a nebudú si môcť dovoliť neposlúchnuť. Ak dáte tejto žene knihu o detskej psychológii, iste ju najskôr použije na výprask neposlušného dieťaťa a prečíta si ju až neskôr. Príliš vrelé bozky asi nebudú vítané, ale ťažko by ste našiel oddanejšiu matku, než je Kozorožec. Bude deťom trpezlivo načúvať. Zrejme bude trochu veľmi prísna a nebude mať toľko pochopenia pre detské trápenia, ale bude fascinovaným publikom pre ich úspechy. Dieťa, ktoré pribehne domov s výkrikom: „Hádaj, čo som sa dnes naučil,“ sa rozhodne nestretne s nezáujmom matky, ktorá nikdy nebude príliš zaneprázdnená, aby svojim potomkom odoprela pozornosť. V dospievaní môže vzniknúť medzi rodičom a deťmi bariéra, najmä keď sa stretne Saturnov konzervativizmus s liberalizmom mladosti. V tomto štádiu môže matka potrebovať pomoc pri chápaní nadšených snov svojich detí. Možno získa trpkú skúsenosť, že deťom nemôže diktovať priateľov a obmedzovať ich, aby z nich vymodelovala „prijateľné“ osobnosti. Avšak je natoľko inteligentná, aby sa prispôsobila a stiahla rohy, pokiaľ to vyzerá, že by mohla viac stratiť než získať.

Pretože mnoho ženských Kozorožcov má citlivú pokožku, príliš sa nelíčia. Mnohé sú na kozmetické prostriedky alergické. Ale príroda ich odmenila prirodzenou krásou, ktorá nepotrebuje veľmi prikrášľovať a ktorú si udržia dlho potom, keď sa iným ženám vytratí sviežosť z tváre. Niektoré vás ohromia nádhernou pleťou, pevnými rysmi a jasnými očami v osemdesiatich rokoch aj neskôr.

Trpezlivo pomáhajte svojej žene prekonávať nedostatok sebadôvery. To, že nemá rada sebaklam, neznamená, že jej chýba predstavivosť. Môžete s prekvapením zistiť, že niektoré jej realistické sny vám celkom sedia. K jej zlým stránkam môže patriť tvrdohlavosť, ale netrpí nervozitou ani si nesťažuje. Bude vás tlačiť k úspechu, napriek tomu však zostane nežná a oddaná. Vie, ako si vás nenápadne a jemne omotať okolo prsta. Jej láska obsahuje hĺbku, ktorá je trvalejšia než vypočítavá, spaľujúca a náročná láska iných žien. Kto hovorí, že neverí na rozprávky? Len múdre dievča Kozorožec sa mohlo pozrieť do očí odpornej ropuchy a spoznať princa.

A nie len to – ak sa s ňou oženíte, nikdy vám nedôjdu čisté ponožky.