Poslednú aktualizáciu dňa 26/09/2023 vykonal astromaïa

Moderná astrológia alebo niečo o najzbytočnejších astrológoch

Pôvodne som si myslel, že do tohto článku vyberiem zopár múdrych citátov súčasných astrológov, niečo od Freuda, Junga, možno Adlera, okomentujem ich a vám poviem: toto je moderná astrológia. Náhoda všetko zmenila.

Prednedávnom bola u mňa klientka na výklad horoskopu. Asi po desiatich minútach mi hovorí:
„Ale ja nechcem psychoanalýzu, ja vám nechcem rozprávať o sebe!“
„Znamená to, že chcete, aby som vám predpovedal budúcnosť.“
„Áno.“
„To ja nerobím!“

Po prvýkrát za čas, čo pracujem s astrológiou, mi napadlo, že sa klientovi ospravedlním a pošlem ho preč. Bolo to vôbec prvýkrát, čo som pocítil skutočný smútok nad tým, ako sa mnohí ľudia pridŕžajú predstavy astrologického veštenia.

Nie je pre nich dôležité poznať samého seba, dôležité je vedieť, či šéf už odíde do dôchodku a ja postúpim na jeho miesto. Či mladý muž s tými bohovskými topánkami si ma už konečne všimne. Či to dievča so sexi perami sa na mňa usmeje.

Toto všetko je dôležitejšie, ako vedieť, že moja povaha je primárne temperamentná a ak svoj naturel potlačím, som na dobrej ceste vypestovať si rakovinu. Dôležitejšie, ako vedieť, že mám výtvarný umelecký talent, ktorý z vlastnej lenivosti nerozvíjam, v čoho dôsledku sa cítim nespokojná a tvrdohlavo hľadám uspokojenie tam, kde ho nenachádzam.

Prečo astrológ kladie otázky a nehovorí priamo to, čo vyčítal z horoskopu? Dôvod je jednoduchý: dôležité je to, na čo prídete sami. Je to omnoho dôležitejšie, ako čo vám povie ktokoľvek druhý.

Astrológ môže vedieť, kde sú korene vašich problémov. Keď na ne prídete sami na základe jeho otázok, ktoré ku koreňom smerujú, urobili ste vlastný objav. A ten si budete pamätať najlepšie.

Hlavne budete vedieť, že vás nikto neoklamal, nevymýšľal si. Dôležitejšie, ako odstraňovanie následkov, je odstránenie príčin.

S tou klientkou sme nakoniec absolvovali celú konzultáciu k jej horoskopu. Neviem, či bola spokojná alebo nie. Neviem, či si z konzultácie niečo zobrala alebo po našej rozlúčke oľutovala, že zbytočne stratila viac ako dve hodiny.

Ale moderná astrológia je práve o tomto. Jej cieľom je poznanie kvalít človeka. Prečo? Odpoviem vám otázkou: Koľkokrát sa vám v živote stane, že sa dostanete do situácie, ktorú dôverne poznáte a nechtiac reagujete stále rovnako?

Koľkokrát sa dopustíte tej istej chyby, hoci by ste sa jej mohli vyvarovať? Veď práve v tomto mi môže astrológ pomôcť! Stačí, ak mi povie, že vo štvrtok sa mi stane to a to a ja tam nepôjdem alebo sa na to pripravím! Áno. Astrológ, ktorý spĺňa tradičné predstavy o veštení osudu, vám toto povie.

Pamätáte sa ešte na prvý diel „chuťoviek“? Písal som, že jeden z velikánov starej školy astrológie, pán Regiomontanus, predpovedal Academii Istropolitane v Bratislave žiarivú budúcnosť. Ako to dopadlo? Dvadsaťpäť rokov existencie Academie a záhadná Regiomontanova smrť vo Vatikáne v roku 1476.

Chcete predpovede, ktoré sa nesplnia? Alebo chcete vedieť, ako naozaj skvalitniť svoje žitie? Na tieto otázky sa dá odpovedať aj inak. A inak sa dá predstaviť aj obraz modernej astrológie.

Koľkí z vás, vážení čitatelia, poznajú ten pocit, keď ste šťastní? Jednoducho obyčajne ľudsky šťastní? Hovorí vám potom vaše okolie, že je s vami radosť spolupracovať? Že vo vašej prítomnosti sa aj ich starosti zdajú ľahšie? Prekážky, ktoré máte pred sebou, sú rovnakými strašiakmi, ako keď ste v depresii?

Aké je to byť v prítomnosti človeka, ktorý chodí ako mátoha a keď sa ho opýtate, čo mu je, odpovie vám: „Bol som u kartárky a povedala mi, že si mám dávať pozor, lebo mi hrozí, že ma vyhodia z práce. Tak som z toho nervózny.“ Nemôže byť takéto „potešujúce“ varovanie dôvodom pre ľahšie rozhodnutie vedúceho pracovníka o prepustení z práce?

Áno, moderná astrológia má omnoho bližšie ku psychológii a filozofii ako k vešteniu. Počas nášho trojročného výcviku nás Eve Kreutzbrucková viedla nielen k tomu, aby sme vedeli, čo znamená ktoré znamenie, planéta, vzťah, ale aj ako vnímať človeka. Vedieť, kedy „pustiť k vode“ všetky značky a krúžky a stať sa poslucháčom či spovedníkom klienta.

Náš výcvik bol v mnohom o arteterapii, o liečivej sile hier, o povzbudivej sile hudby. O možnostiach práce s telom – o psychosomatických príznakoch mnohých problémov. O sile predstavivosti. O sile mlčania, o sile ticha. O tomto všetkom je moderná astrológia.

Týmto všetkým nechcem povedať, že astrológia je samospasiteľný všeliek. Preboha, len to nie! Nikdy ním nebola, nie je a nebude! Môže byť dobrým poradcom, prípadne ukazovateľom na ceste.

Nikto a nič nám nemôže pomôcť tak, ako pomôžeme sami sebe.

K tomuto tvrdeniu rád rozprávam jeden môj zážitok z holotropného dýchania. Bolo to také pohodové, bezproblémové dýchanie, prakticky som vedel, že môj „proces“ už skončil.

Natiahol som ruku, že poďakujem svojmu sítrovi za pomoc a dotykom s jeho rukou dám bodku za touto formou terapie. Síter nikde. Ruka žiadna. Neviem, ako mi napadlo, že som sa natiahol za svojou druhou rukou, pritiahol si ju k sebe a v nej našiel oporu.

Od toho času ľuďom rozprávam: Najbližšia ruka, ktorá vám môže pomôcť, je vaša vlastná ruka.

Učiteľom pre túto skúsenosť mi nebola astrológia. Bolo ním holotropné dýchanie. Vaším učiteľom sa môže stať ktokoľvek a čokoľvek.

Môže ním byť tarot, numerológia, joga, tanec, rovnako ako dieťa na ulici, ktoré vám spontánne povie hlbokú pravdu, rovnako ako modlitba v kostole alebo šéf na pracovisku, ktorý na vás nakričí.

Nie, astrológia nie je jedinou pravdou. Je len jedeným z prostriedkov, ako ju hľadať.

Dnes končím cyklus Astrologických chuťoviek. Možno sa k nim ešte niekedy vrátim, ale teraz si už od nich beriem prázdniny.

Chcem vám poďakovať za pozornosť, ktorú ste mi venovali, ospravedlniť sa tým, ktorým som na ich otázky dodnes neodpovedal a dodať odvahu tým, ktorí sa rozhodli astrológiu študovať, rovnako ako tým, ktorí sa stali jej zarytými odporcami, aby sa nebáli aspoň raz otvoriť dobrú knihu o astrológii a trochu si z nej prečítali. Majte sa dobre.

Post scriptum: „Je mnoho způsobů, jak sloužit našemu Pánu. Máš-li pocit, že toto je tvůj osud, vydej se za ním. Štěstí může rozdávat jen ten, kdo je sám šťasten.
Paulo Coelho: U řeky Piedra jsem usedla a plakala

Ľuboš Vodička

Zdroj: pôvodne publikované v life style magazíne „InZine
Článok prevzatý zo série „Astrologické chuťovky


Späť na predchádzajúci – 13. diel tohto mini seriálu:
Mytológia v astrológii (III.)

Späť na začiatok – 1. diel tohto mini seriálu:
Astrológia – skrytá pravda o človeku alebo číry nezmysel?

Zdieľajte so svojimi priateľmi!
Categories: BlogAstro Lifestyle