Najdôležitejší vzťah na svete


Nehľadaj kaktusy na Sibíri

Kamarátka sem, kamarát tam, kam vás zaradím, kam si vás dám? Ďalší známy tu, tu a tam … Ale kolotoč nových kontaktov sa nezastavuje! Deň za dňom urputne bojujeme o ďalších priateľov, aby sme si už nikdy viac nepripadali príliš osamotene. Nadobúdame pominuteľný pocit dôležitosti a obľúbenosti z nových sociálnych pút a početných povrchných známostí. Vskutku sympatické, avšak nič nemeniace na fakte, že týmto vzťahom chýba šťava. Najdôležitejší vzťah na svete totiž nikdy nevybudujeme „tam vonku”. Na spoznávaní nových ľudí, hľadaní nových priateľov, zbieraní kontaktov a zbližovaní sa s neznámymi nie je vôbec nič zlé. Majme však neustále na pamäti, že ak medzi vzťahmi s ostatnými ľuďmi hľadáme ten najdôležitejší vzťah zo všetkých, môžeme často odchádzať sklamaní. Psychológovia hovoria o sociálne-interakčnom čísle v intervale medzi 250 a 300. Teda presne toľko priateľských kontaktov dokáže človek bežne udržiavať, bez toho aby mu to pôsobilo výraznejšie problémy. Niektoré z nich môžu byť bližšie, iné vzdialenejšie. Jedno priateľstvo, o ktorom sa nebudem zmieňovať ani tu, však stojí nad všetkými týmito vonkajšími vzťahmi – vzťah vzťahov, najdôležitejší vzťah na svete, najlepšie priateľstvo zo všetkých alebo priateľský vzťah k vlastnej osobe. Teda vzťah, ktorý má unikátne charakteristiky a od všetkých ostatných sa výrazne odlišuje. Tento priateľ ťa totiž vždy poslúchne na slovo, koná do bodky podľa tvojich rozhodnutí, je mu úplne cudzie s tebou nesúhlasiť a odporovať ti. Je mu ťažko, keď sa trápiš, je nadšený, keď ho objímeš a on ti to môže opätovať. A opätuje ti úplne všetko, pretože toto priateľstvo sa kompletne odohráva v nás! Naopak nemať rád a odmietať sám seba – svoje telo, myseľ a ducha – nie je žiadnym jedinečným hudobným trhákom na prvých priečkach svetových hitparád. Získavať si rešpekt a uznanie u druhých tým, že si budeme ubližovať alebo hĺbiť vlastnú zásobáreň sebaúcty rôznymi hroznými činmi proti sebe, rozhodne nie je cestou k utuženiu tohto vzťahu. Ak zanedbávame tento vzťah, nevážime si a zanedbávame svoju vlastnú budúcnosť! Ide totiž o jediný rýdzo vnútorný vzťah, ostatné vzťahy sú – aspoň z časti – ovplyvňované vonkajším dianím.

Tango AnteAr

Spôsob, ako deň za dňom zvládaš vzťah sám so sebou, presne určuje i kvalitu všetkých ostatných vzťahov. Tancuješ vo vzťahu k sebe pogo, či tango pri mesačnom svite … ?


Prečo ľudia uprednostňujú pohľad skrz sklo, ktoré na svojej zadne strane nemá vrstvu nepriehľadného hliníka – teda to sklo, ktoré poznáme pod označením „zrkadlo”? Je ľahké hľadieť von, pretože „tam vonku” sa nás toho až tak veľa netýka. Pohľad „dovnútra” je však úplne iná liga! V hĺbke duše sme si veľmi dobre vedomí, že by sme si mohli ublížiť – uvidieť napríklad to, že nie sme dokonalí a dokonca oplývame niektorými chybami.

Tomu, kto je sám so sebou absolútne spriaznený, nerobí problém uprene na seba hľadieť či o vlastnej osobe premýšľať a otvorene hovoriť.

    Výzva spočíva v tom, že každému, kto túto zrkadlovú kúru už podstúpil, začalo byť jasné, že tu nejde len o ten pohľad do zrkadla. Tento pohľad je iba rozbuškou pre reťazovú reakciu, ktorú následne drží v divokom behu. Niečo vo vnútri nás sa začne razom hýbať a drať sa na povrch … Sú to tie rôzne malé nedorozumenia, z ktorých sa postupom času stali problémy a ťažké mindráky, ktoré o svojej osobe tam niekde v ústraní chováme. Ak sa však uprene pozeráme dovnútra, nemožno ich prehliadnuť. Práve tu je zárodok všetkých našich strachov a obáv. Sú to práve tie inkriminované „veci”, o ktorých existencii nechceme ani počuť – stále totiž ešte bolia, a to len preto, že sme ešte stále nenabrali všetku svoju odvahu a neodniesli si z nich ponaučenie. Môžeme ich symbolicky označiť za také Pandorine skrinky, okolo ktorých opatrne a potichu našľapujeme, aby sme náhodou nespôsobili ich otvorenie. My sa však aj napriek tomu všetkému stále v očiach ostatných snažíme tváriť za dokonalých. Z toho dôvodu sa dopúšťame sebeodmietania. Ak trvá toto sebeodmietanie už dlhý čas, môže byť tento boj skutočne náročný. A požiadať o pomoc psychológa nie je žiadna hanba, ako sa v spoločnosti traduje!

Vzťahy s ostatnými môžeme prehlbovať len do tej hĺbky, do akej sme prehĺbili vzťah sami k sebe.

Z akého dôvodu teda prehlbovať a starať sa o vzťah k sebe? S prehlbovaním tohto vzťahu rozkvitá sebaláska a stúpa úroveň tvojej proaktivity. Už nepotrebuješ uznanie druhých, ani to, aby s tebou ktokoľvek súhlasil a choval k tebe akékoľvek sympatie – najdôležitejšie uznanie, súhlas a sympatie ti poskytuje tvoj najlepší priateľ. Ostatní už nebudú môcť na tvoju momentálnu náladu, nebudeš nútený brať si veci osobne, nikto ťa neurazí a nevyvedie z rovnováhy, nebudeš vyžadovať súhlas druhých – tvoja sebaistota sa totiž nachádza v úplne odlišných dimenziách. A v okamihu keď za tebou príde prvý človek s otázkou, ktorú ani nebude schopný sformulovať (nevie totiž, čo presne máš, ale bude to chcieť mať tiež), tak v tej chvíli vieš, že si zvládol svoje poslanie – spriatelil si sa so svojim najlepším priateľom …

„Ako zaseješ, tak budeš žať.“

    Úplne každý chce žiť vyrovnaný, pokojný, bohatý a šťastný život! Pre to sa ale musí najprv popasovať so všetkými svojimi strachmi a bubákmi, čo už je ochotný málokto. Vo chvíli keď však rozpoznáš najlepšieho priateľa (vrátane chýb a prijmeš sa takého, aký si), tvojich naozajstných priateľov dramaticky pribudne. Kam ťa tvoje kroky zavedú, miestnosť sa rozžiari a atmosféra miesta začne gradovať. Budú z teba na všetky strany prýštiť prúdy energie zdravej sebaistoty, že to nezostane u ostatných bez povšimnutia.

Chýba ti „niečo” vo vzťahoch s ostatnými? Tak skús hľadať tam, kde je to skutočne možné nájsť.

    Máš odvahu prehĺbiť vzťah k sebe? Ak áno, hneď si vezmi do ruky ceruzku a papier a napíš svojmu najlepšiemu priateľovi list, ktorý mu budeš počas jedného týždňa dvakrát denne predčítavať. Dbaj na to, nech sa v tom liste čo najčastejšie vyskytujú slovné spojenia ako „obdivujem na tebe…”, „vážim si na tebe…”, „zbožňujem na tebe…” apod. Ak chceš zažiť ešte niečo navyše, zamier potom rovno k zrkadlu. Na jednu minútu pohliadni do zrkadla so slovami: „Toto som ja, prijímam sám seba takého, aký som.” Po prelomení ľadov pokračuj ešte aspoň 4 minúty v úprimnom pohľade do svojich očí. V tej chvíli zažiješ niečo, čo pohľadom von nikdy! Zažiješ niečo, čo sa do žiadneho článku nemôže nikdy vojsť. Následne si daruj mocné objatie, zaslúžiš si ho! Neustále si pripomínaj, že tento vzťah ovplyvňuje každý z tvojich dní, každú z hodín, dokonca minút a sekúnd. Niet dňa, kedy by tento vzťah neprinášal plody! Môže pomáhať, harmonizovať, podporovať, úplne rovnako ako obťažovať, vnášať zmätok a byť odstrašujúcim príkladom. A ak mu nebudeš venovať svoju pozornosť, zaručene nebude schopný pomáhať, harmonizovať a podporovať.

Ty si vo velení, rozhodni sa teraz hneď, inak bude neskoro!


Váš astrológ

Mgr. Ľubomír Drozd

Astrologické služby AnteAr

email: drozd@antear.com

tel.: 0944 630 062

Páčia sa vám moje články? Píšem ich pre vás s láskou
Podporte ich tvorbu tým, že kliknete na „Zdieľať“ alebo „Páči sa mi to“
Ďakujem za všetky prejavy vašej priazne!