Poslednú aktualizáciu dňa 26/09/2023 vykonal astromaïa

Päť najčastejších mylných predstáv o synastriách

Niekedy mám dojem, že astrológia je jedna obrovská telefónna hra, ktorá sa tiahne od minulosti až po súčasnosť. Myslíme si, že počujeme, čo sa hovorí, ale správy sa po ceste skomolia až do takej miery, že nakoniec už vôbec nevieme, aký je ich význam. Niekedy to, čo sa hovorí, už nie je relevantné. Niekedy cestou stratíme kúsky dôležitých informácií.

V dnešnej dobe má internet veľké slovo a mylné, nekorektné či zavádzajúce informácie sú často slepo brané ako pravda. Niekedy pri našom hľadaní okamžitých odpovedí ignorujeme jemnosť výkladu, ktorý sa kedysi vyžadoval od každého, kto praktizoval astrológiu a seriózne študoval synastrie. Máme radi čiernobiele veci, ale pravda skôr spočíva v odtieňoch šedej.

Tu sú – bez akéhokoľvek konkrétneho poradia – uvedené niektoré z najbežnejších mylných predstáv, ktoré sa vznášajú okolo astrológie partnerských vzťahov:

Omyl č. 1: „Tí druhí“ sú vždy zastúpení siedmym domom

Ľudia sú vždy prekvapení, keď sa dozvedia, že existujú aj iné domy, ktoré pojednávajú o partnerstve a spôsobe, akým si navzájom s ostatnými vymieňame energie. Všetci sme za to vinní – nájdeme niekoho, do koho sa zamilujeme, a okamžite hľadáme odpovede v Siedmom dome. Sú to naše spriaznené duše, však? Ten, kto nás vyslobodí z nášho vlastného tieňa. Nuž, nie, nie vždy. Liz Greenová hovorí, že o vzťah v siedmom dome ide vtedy, keď sa dvaja ľudia hádajú o tom, kto vynesie odpadky. Myslela to ako vtip (myslím si) a ja by som určite nezašiel až tak ďaleko, ale partnerstvo v siedmom dome je celkom určite oddaným partnerstvom. Nechodíme a nezahrávame sa s tieňmi ľudí pre nič za nič. Ak vzťah nie je ‚vážny‘, ak sa k nemu jeden alebo druhý partner nezaviazal, musíte sa tiež pozrieť na Piaty dom.

Musíme prehodnotiť Piaty dom ako partnerský dom. V súčasnosti máme tendenciu myslieť to ako vyjadrovanie kreativity alebo osobné vyjadrenie a ignorujeme sexuálne významové odtiene doplňujúce základný význam tejto oblasti, ktorá má typické vlastnosti znamenia Leva. Kráľ je tu, aby šíril svoje semeno a my všetci šírime svoje semená v Piatom dome. Piaty dom je miesto, kde sa učíme, ako spolupracovať a učíme sa hrať. Bavíme sa. Riskujeme (Piaty dom vládne aj hazardu). Chceme sa otestovať, aby sme videli, ako ďaleko môžeme zájsť. Preplnený Piaty dom môže naznačovať niekoho, kto berie vzťahy len ako zábavu. Piaty dom je miesto, do ktorého sme vytiahli päty po tom, čo sme boli oblievaní emóciami štvrtého domu. Konflikty medzi štvrtým a piatym domom v horoskope často ukazujú na konflikty medzi usadením sa a zábavou. (To tiež súvisí s primárnym konfliktom, ktorý je vlastný vzťahu medzi Lunou [Štvrtý dom] a Slnkom [Piaty dom].)

Ženy majú tendenciu ľahšie sa ponoriť do Siedmeho domu, sú často viac pripravené čeliť tieňom a sú oveľa lepšie informované o tom, čo to znamená. (Súvisí to s ezoterickým významom Barana a Váh – k tomu sa dostaneme niekedy inokedy.) Ale ak – ako hovoria – nie je z vás až taký hotový, musíte dôkladne preskúmať jeho Piaty dom a zistiť, či sú nejaké konflikty medzi Piatym domom a jeho Siedmym alebo Ôsmym domom. Ak áno, môže viac inklinovať k hrám a zábave, než k záväzkom.

Vzťah v siedmom dome je viac o dávaní a prijímaní. Často je to prípad, keď v porovnávacích horoskopoch je Siedmy dom jedného partnera aktivovaný a druhého nie – jeden je zrelý na záväzok a druhý ho obchádza. Ak je jeho Siedmy stimulovaný, a stále sa vám vyhýba, nemusí byť pripravený čeliť hĺbke integrácie tohto Siedmeho domu. Ešte nie je, teda aspoň zatiaľ nie. Ak vládca Piateho domu hrá dominantnú úlohu v jeho natálnom horoskope a nie je viazaný na planéty vzťahov, môže to byť človek, ktorý sa do záväzkov nehrnie až tak veľmi, ako ste si pôvodne mysleli. Do toho je zapojený aj Jedenásty dom v opozícii s Piatym. Ak je Jedenásty dom v jeho horoskope výrazne aktívny, nemusí byť až takým ohnivým vizionárom, akého si predstavujete po svojom boku, ale skôr typom, ktorý radšej udržiava vzťahy v priateľskej rovine.

Omyl č. 2: Dajte si pozor na tvrdé aspekty

Všetci sme sa tým previnili. Každý z nás to určite robí, keď začíname s astrológiou. (A stavil by som sa, že 90 percent z nás sa začalo zaoberať astrológiou, pretože sme sa chceli dozvedieť o svojom vzťahu.) Zostavíme si horoskop nášho milovaného, porovnáme ho s naším a vzruší nás každá konjunkcia, trigón, alebo sextil (ak sme zúfalí), ktorý tam nájdeme. Je to Kismet, určite. Je to osudom dané dokonalé šťastie.

Nuž, prekvapenie, ľudia. Konjunkcia sa považuje za tvrdý aspekt. A niekedy vôbec nie sú pekné. Niekedy sú divoké, nepredvídateľné a konfliktné, také drobné malé sopky, ktoré len čakajú na to, aby vybuchli a narobili veľa škody. Sú impulzívne a trochu svojhlavé, a podobne ako Baran, vôbec sa neprejavujú mierumilovne, môžu mať radi dobrý boj. Závisí to od príslušných planét. Iste, konjunkcia Slnko/Mesiac alebo Mesiac/Venuša sa môže pekne rozvinúť, ale ten vzťah Mars/Pluto alebo hoci len Merkúr/Saturn môžu do vzťahu vniesť napätie a skutočne ho zraziť na kolená. Nemôžete predpokladať, že konjunkcia bude vždy fungovať hladko. Ale vždy to bude silné. Poskytne stimuláciu, ktorú všetci potrebujeme, aby sme vo vzťahu rástli.

Rovnako ako ľudské bytosti, aj vzťahy potrebujú prilievať olej do ohňa. Naučili sme sa veriť, že ak je všetko ostatné kompatibilné (nech už to v astrologickom zmysle znamená čokoľvek), potom všetko, čo potrebujeme, je primeraná dávka Saturnovho „lepidla“, ktoré nás udrží spolu. Nie je to tak. Samozrejme, Saturn je dobrý pre vzťah, dáva nám niečo, na čom môžeme pracovať, čo sa môžeme spoločne učiť. Ale veľakrát nie sme na Saturn pripravení; pretože sme sa v našich životoch ešte nedostali do bodu, kedy by sme ho mohli konštruktívne využiť (zvyčajne až po prvom návrate Saturna). Čo potom?

Vtedy nastupujú naše tvrdé aspekty. Tvrdé aspekty medzi planétami a ďalšími prvkami v partnerskom horoskope poskytujú stimul pre rast medzi dvoma ľuďmi. Spôsobujú, že spochybňujeme naše predpoklady a vidíme svet (a naše planéty) novým spôsobom. Keď sme mladší, predpokladáme, že všetci sú ako my (alebo naše rodiny); keď sa dostaneme do veku medzi dvadsaťpäť a tridsať rokov, zistíme, že to nie je pravda a chceme vidieť, čo ešte existuje. Tvrdé aspekty medzi planétami v partnerskom horoskope nás nútia otvoriť nielen oči, ale aj srdce.

Tvrdé aspekty od planét z horoskopu iného človeka voči nášmu Merkúru otrasú našimi predpokladmi a myšlienkovými vzormi. Tvrdé aspekty Venuše nám dávajú lekcie o tom, ako prejavovať lásku a či je táto láska komunikovaná spôsobom, ktorému druhá osoba rozumie. Táto stimulácia môže byť nepríjemná, ale vždy je presvedčivá.

Nadbytok trigónov, sextilov a ľahkých konjunkcií ponechá vzťah bez možností posunu, či ďalšieho rozvoja. Výsledkom je zvyčajne nuda, sebauspokojenie a to, že jeden druhého berieme ako samozrejmosť. Nechajte tie kvadratúry, opozície a seskvikvadratúry (135 stupňov) ukázať, čo dokážu.

Omyl č. 3: Dobré spojenia Venuše a Marsu nám povedia všetko, čo potrebujeme vedieť o našom sexuálnom živote

Opäť prekvapenie, ale Venuša/Mars nie je o sexe v ponímaní „niečo také dobré, že to ukončí hľadanie niečoho lepšieho“ a ich postavenie v partnerských horoskopoch nie je až také zásadné, ako si niektorí myslia. Po prvé, nie je to najhorúcejší aspekt. Myslím, že by som dal kedykoľvek prednosť kombinácii Luna/Mars pred kombináciou Venuša/Mars, alebo Mars/Pluto, ak máte radi trochu nebezpečenstva. Aj Saturn je niekedy viac sexi (aspoň spočiatku), keď po niečom naozaj túži a maskuje sa za svoje mladšie ja. (Luna v našich horoskopoch predstavuje potreby, ale Saturn je o tom, ako tieto potreby napĺňame v skutočnom svete. Ak vás Saturn z nejakého dôvodu potrebuje, dokáže pohnúť peklom či zastaviť povodeň, aby sa k vám dostal.)

Naša Venuša vysvetľuje spôsob, akým vyjadrujeme a prijímame lásku. Predstavuje to, čo si vážime, čo má pre nás hodnotu. Mars je o akcii, o tom, ako robíme veci vo svete, keď ideme získať to, po čom Venuša túži. Venuša je vnímavá, ľahko prijíma vonkajšie podnety a Mars je výbojný, útočný a dobyvačný. Keď sú tieto dve planéty v synchronizácii, podľa znamenia alebo živlu, toto vnútorné a vonkajšie prúdenie je veľmi mierumilovné. Vody sú pokojné. Chcem ťa, chceš ma, miluješ ma spôsobom, ktorému rozumiem. To všetko je veľmi príjemné – ale nevyrieši to takzvané „problémy“ v horoskope.

Napríklad, hoci je moja emocionálne majetnícka Venuša v Rakovi synchronizovaná s vaším citlivým Marsom v Rakovi, avšak vo svojom natálnom horoskope mám spojenie (konjunkciu) Mars/Urán, kvôli ktorému sa cítim priškrtený, ak ma budete držať príliš nakrátko. Alebo máte trigón Venuša/Mars, ale on má Pluto na Descendente s kvadratúrou Marsu a možno si ešte neuvedomuje, že sa vo vzťahu môže cítiť pohodlne, len ak má pod kontrolou či rozhoduje úplne o všetkom, nie len v posteli, ale i inak. Najdôležitejšia vec, ktorú musíme v synastrii urobiť, je najprv analyzovať jednotlivé horoskopy z hľadiska ich schopnosti lásky a vzájomnej starostlivosti. Ak sú v natálnom horoskope naznačené problémy so sexualitou, najmä v problematických záležitostiach Ôsmeho domu, žiadny pozitívny aspekt Venuša/Mars nebude schopný takéto ťažkosti dlhodobo prekonať.

Omyl č. 4: Zložené (kompozitné) horoskopy nám povedia, aký máme vzájomný vzťah

Toto je už od samotného začiatku nesprávne. Zložené (kompozitné) horoskopy nie sú o vzájomnej výmene energií medzi nami. Sú o energii, aure, charizme, ktorú vyžarujeme spolu ako pár. Toto je veľmi subtílne územie. Kompozitný horoskop nie je o tom, čo sa stane, keď vaše Pluto sedí na mojej Lune a dovedie ma k slzám. Kompozitný horoskop nám ukáže inú dynamiku.

Ak máme v našom kompozitnom horoskope konjunkciu Mesiac/Pluto, naše spoločné pocity budú intenzívne a transformačné a budú mať veľký vplyv na dom, do ktorého konjunkcia spadá. Znepokojujúce bude, akým spôsobom využijeme náš emocionálny drajv ako pár. Ak je to v našom piatom dome v kompozite, môžeme byť nadšení z našich detí. Ak je to v desiatom dome, naša práca a naše postavenie vo svete budú pre nás dôležité a spolu môžeme byť emocionálne motivovaní k dosiahnutiu úspechu. V Ôsmom môžeme byť primárne emocionálne zameraní na náš sexuálny život. Ale spôsob, akým sa ja správam k tebe a ty ku mne, je len o našich vzájomných aspektoch. Tiež nemôžete mať kompozitný horoskop, pokiaľ nemáte skutočný vzťah. Môžete si ho, samozrejme, nakresliť, ale existuje len vo svete potenciálu, ktorý by mohol byť.

>> Výklad astrologickej kompatibility môže poskytnúť prehľad o tom, ako sa planéty prejavujú vo vašich vzťahoch.

Omyl č. 5: Všetky planéty sú rovnocenné

Na začiatku nášho spoznávania a štúdia astrológie porovnávame horoskopy prostredníctvom zoznamov aspektov – nekonečných zoznamov, ktoré označujú každú seskvikvadratúru (135°) a semisextil (30°) ku každej planéte, asteroidu a bodu medzi našimi horoskopmi. Vidíme kvality vo vzťahu a využívame tieto vzdialené spojenia na potvrdenie našich teórií, aj keď možno úplne nevieme, čo tieto aspekty znamenajú. Ale v konečnom dôsledku všetko, čo sme doteraz urobili, nás uviedlo do stavu, že v tom máme dokonalý zmätok. Je ťažké vidieť skrz ten astrologický les a … jednoducho sme sa v ňom stratili.

Je dôležité planétam určiť prioritu, dať im váhu. To sú tie, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou prejavia vo vzťahu. Slnko a Mesiac sú vždy dôležité. Rovnako je to aj u obidvoch vládcov horoskopov. Rovnako aj u dispozítora Slnka. Venuša, Mars, Saturn – čo sa s nimi deje? Ak základné vzťahové planéty nie sú poprepájané, žiadny aspekt Merkúr/Jupiter alebo Vertex/Chiron nebude dôležitý. Niektoré planéty nie sú v horoskope vôbec dôležité.

Vaše planéty môžu mať tucet kontaktov s mojím Plutom, ale ak Pluto nie je v mojom horoskope veľmi aktívnou planétou, nebude to mať vôbec žiadny význam. Áno, celkom určite tam môže byť intenzita, ale ak moja cesta nie je v podstate plutónska, nemusím vnímať, že potrebujem vašu energiu vo svojom živote. Pri tejto dynamike sa často vyskytujú jednostranné vzťahy. Ak som jedným z tých, u ktorých sa Pluto výrazne prejavuje a planéty vo vašom horoskope moje Pluto podnecujú mnohými spôsobmi, možno túžim po našom kontakte. Ale ak nie ste na tom rovnako alebo aspoň podobne, ako ja s Plutom, budete sa ma chcieť čo najskôr striasť. Táto dynamika sa často vyskytuje u všetkých troch vonkajších planét.

Štúdium synastrií môžu poskytnúť skvelý prehľad o vašich vzťahoch – ak viete, kde hľadať. Nestaňte sa obeťou týchto bežných mylných predstáv o astrológii partnerských vzťahov. Namiesto toho zvážte všetky dôležité informácie a otvorte oči, nech vidíte väčší obraz, aby ste hlbšie porozumeli sebe a svojim vzťahom.

Váš astrológ
Mgr. Ľubomír Drozd

Astrologické služby AnteAr
email: drozd@antear.com
tel.: 0944 630 062

Páčia sa vám astrologické články? Píšem ich pre vás s láskou
Podporte ich tvorbu tým, že kliknete na „Zdieľať“ alebo „Páči sa mi to“
Ďakujem za všetky prejavy vašej priazne!

Súvisiace témy:
Päť najlepších aspektov v synastriách pre významný vzťah
Váš profil príťažlivosti: Koho priťahujete a prečo
Sexuálna charizma z pohľadu astrológie
Kompatibilita vzťahu a Synastrie
Partnerský horoskop
Osobný horoskop
Zdieľajte so svojimi priateľmi!
Categories: Blog