Poslednú aktualizáciu dňa 26/09/2023 vykonal astromaïa

Päť najlepších aspektov v synastriách pre významný vzťah

Ako zistíte, či vzťah vydrží, alebo či sa vôbec začne? Pri astrologickej konzultácii na tému romantického vzťahu chce väčšina ľudí vedieť, či sa z toho vyvinie významný, dlhodobý zväzok. Základnou otázkou je: „Aký vplyv budem mať na druhú osobu?“ Aj keď niet žiadnych záruk, toto je podľa mňa päť hlavných aspektov v synastriách, ktoré výrazne naznačujú, že sa vyvinie významný vzťah. Všetkých päť nemusí byť prítomných, ale čím viac týchto aspektov je, tým silnejšia je príťažlivosť medzi dvoma ľuďmi.

Vládcovia horoskopu každej osoby sa navzájom ovplyvňujú

Ascendent, teda vychádzajúce znamenie, predstavuje interakciu človeka s vonkajším svetom. Planéta, ktorá vládne vychádzajúcemu znameniu (vládca horoskopu) ukazuje, ako vyjadrujú túto interakciu a spojenie medzi vládcami horoskopov dvoch ľudí je väzba, ktorá ich spája.

Povedzme, že u Michala vychádza Rak a u Evy vychádzajú Váhy. Ak Michalova Luna (vládca znamenia Raka) aspektuje Evinu Venušu (vládnucu planétu Váh), dôjde medzi nimi k zoznámeniu. Harmonické aspekty (ako je konjunkcia, trigón alebo sextil) môžu naznačovať, že so spôsobom, ako sa Michal emocionálne prezentuje svetu, sa Eve veľmi ľahko stotožňuje a Evin očarujúci prvý dojem by bol pre Michala presne to, čo ho určite dokáže zaujať. Náročné aspekty, ako je kvadratúra alebo opozícia, môžu naznačovať, že Eva bude považovať Michala za uzavretého, ale zaujímavého, zatiaľ čo Michala môžu ohromiť (ale stále očariť) Evine spoločenské zručnosti. V závislosti od zvyšku ich horoskopov by mohli byť schopní obísť zložité aspekty (alebo aj nie), ale ide o to, že si obaja všimnú jeden druhého a budú chcieť vedieť o sebe viac. Čo ak by Michalova Luna a Evina Venuša boli bez vzájomného aspektu, ale sú v ich znameniach (Michal má Lunu vo Váhach a Eva má Venušu v Rakovi)? Toto stále funguje, pretože medzi dvoma vládcami grafu existuje významný vzťah (technicky známy ako vzájomná recepcia).

Keď sa pozrieme na ďalší príklad, Luciin vládca horoskopu je na prvom stupni Vodnára a Petrov vládca horoskopu je na dvadsiatom siedmom stupni Vodnára. Sú príliš ďaleko od seba na to, aby boli v spojení (v konjunkcii), ale obaja sú v rovnakom znamení. Počíta sa to ako spojenie? Absolútne. Sú stále v rovnakom znamení, preto majú spoločný vzťah. Vo všetkých týchto scenároch sú vládcovia horoskopov schopní viesť medzi sebou konverzáciu, čo je iskra potrebná na začatie vzťahu. Čo sa však stane, keď sa zapáli iskra? Akým smerom sa vzťah začne uberať, všetko závisí od toho, ako každá osoba ovplyvňuje druhú.

Kontakty na Slnko

Slnko predstavuje ego a identitu. Ak má Evina planéta(y) aspekt s Michalovým Slnkom, jeho identita je zapojená do vzťahu. Povedzme, že Evine Pluto je v konjunkcii s Michalovým Slnkom: Michal zažije Evinu transformatívnu (a pravdepodobne dominantnú) silu voči jeho identite. Ale ak žiadna z jeho planét nevytvára aspekty k Evinmu Slnku, Michal bude mať pravdepodobne pocit, že nemá žiadny vplyv na to, kým Eva je. Toto síce nie je nič rušivé, ale určite to povedie k nevyváženému vzťahu.

Nechajme radšej Michala na pokoji a povedzme, že jeho Luna je v napätej pozícii (v kvadratúre) s jej Slnkom. Jeho emocionálne reakcie budú v rozpore s jej egom (Eva si možno o ňom bude myslieť, že je to „strachopud“), no aj tak bude mať vplyv na jej identitu. V závislosti od jej slnečného znamenia môže považovať trenice vyplývajúce z jeho emocionálnych reakcií za stimulujúce alebo dráždivé – pravdepodobne oboje. Ale konečným výsledkom je, že každý sa dotýka esenciálneho ja toho druhého. Aké sú ďalšie spôsoby, ako sa môžu navzájom ovplyvňovať?

Planetárne prekrytia k vodným domom

Vstupnými bránami do sveta emócií sú domy v natálnom horoskope, ktorým tradične vládnu vodné znamenia (Rak štvrtému domu, Škorpión ôsmemu domu a Ryby dvanástemu domu). Ak do Evinho štvrtého domu spadá niekoľko Michalových planét, aktivujú jej záležitosti z detstva. V závislosti od príslušných planét môže Eve pripomínať jej otca. Ak bol vzťah medzi Evou a jej otcom pozitívny, potom sa vďaka prítomnosti Michala pravdepodobne bude cítiť bezpečne. Ak sa jej otec správal hrubo, Michal v nej spustí úplne iné reakcie, aj keď je to ten najkrajší chlap, s akým kedy chodila.

Čo ak Michalove planéty padnú do jej ôsmeho domu? Pravdepodobne vyvolá hlbokú neistotu a problémy týkajúce sa jej sexuality. Ako sa tieto problémy riešia medzi nimi, závisí od zvyšku ich horoskopov. Eva môže zistiť, že ju Michal fyzicky odpudzuje alebo naopak – bude ju to k nemu posadnuto priťahovať. Byť v blízkosti Michala môže vyvolať jej problémy so sebaovládaním, čo ju prinúti ísť na terapie a raz a navždy sa s nimi vysporiadať. Ide o to, že Michalov vplyv na jej Ôsmy dom podnieti Evu k jej hlbokej vnútornej premene (za predpokladu, že sa nezľakne intenzity a úplne ho nezablokuje). Všimnite si, že aj keď človek, ktorého planéty takto pôsobia, pociťuje nejaký účinok, je to zvyčajne človek s domom, ktorý prijíma energiu partnerových planét, kto zažíva plnú silu prekrytia.

>> Výklad astrologickej kompatibility môže poskytnúť prehľad o tom, ako sa planéty prejavujú vo vašich vzťahoch.

Ako som už spomenul v článku nazvanom Váš ultimátny partner, ak niekomu spadne planéta(y) do Dvanásteho domu jeho partnera, môže to spustiť podvedomé obavy a uvoľniť hlboko tvorivú alebo duchovnú energiu. Ale jedna vec, ktorú majú všetky vodné domy spoločné, je, že sú subjektívne. Ak niekto aktivuje vodný dom(y) svojho partnera, bude pre človeka s domom/domami veľmi ťažké zachovať si odstup a byť racionálny.

Opäť je žiaduce, aby tieto prekrytia domov boli vzájomné, teda aby pôsobili obojsmerne. Videli sme Michalov emocionálny vplyv na Evu, ale čo ak ani jedna z jej planét nespadne do žiadneho z jeho vodných domov? Povedzme, že sa po šiestich mesiacoch rozídu a každý z nich pôjde svojou cestou: Eva je zdrvená, pretože jej to pripadalo ako jeden z najvýznamnejších vzťahov v živote. Na druhej strane Michal si myslel, že vzťah bol zábavný a aj keď ľutuje, že ublížil Eve, nerieši to a je schopný sa posunúť a ísť ďalej. Existujú teda nejaké iné synastrické aspekty, ktoré sú účinnejšie ako toto?

Pár na pláži AnteAr

Konjunkcie s I.C.

Ak vezmeme prekrytie vodného domu o krok ďalej, I.C. (hrot Štvrtého domu) je srdcom mapy. Ak Štvrtý dom predstavuje detstvo a domov, I.C. je koncentráciou tejto energie. Akékoľvek aspekty I.C. s partnerovými planétami budú mať vplyv, ale konjunkcia je najintenzívnejšia a pokiaľ ide o nadviazanie intímneho spojenia, je takmer na nezaplatenie. Ak sa Tomášov Jupiter spojí s Luciiným I.C., bude mať na ňu rozsiahly a povznášajúci účinok. Okamžite sa bude cítiť pohodlne pri rozhovoroch o svojom detstve a bude ho chcieť pozvať späť k sebe. Môže sa naňho pozerať aj ako na sprievodcu alebo učiteľa, pokiaľ ide o rodinné záležitosti. Je možné, že môže zväčšiť akékoľvek jej problémy týkajúce sa hmotnosti, porúch príjmu potravy alebo strachu z opustenia. Ale je pravdepodobné, že ak sa s ním o tom porozpráva, bude vnímavý a poskytne jej podporu.

Ale čo ak sa Tomášov Urán spojí s jej I.C.? Môže spustiť všetky vyššie uvedené problémy (a odhaliť niektoré, ktorých si nie je vedomá) náhlym, nečakaným, prekvapujúcim spôsobom, ktorý Lucia považuje za oslobodzujúci alebo znepokojivý. Jeho pozadie môže byť radikálne odlišné od jej, ale môže to byť závan čerstvého vzduchu, ktorý potrebuje. Možno sa s ním nikdy nebude cítiť celkom vyrovnane, no rozhodne mu nebude ľahostajná. Vráťme sa k Michalovi a Eve, povedzme, že jeho planéty nie sú len v jej Štvrtom dome, ale presne sa spájajú s jej I.C.: problémy otca/detstva, ktoré nastolí, budú zvýraznené. Všetka táto intimita je skvelá na zasiahnutie niekoho na hlbokej úrovni, ale čo naznačuje, že obaja ľudia budú držať spolu v tomto „behu na dlhú trať“?

Kontakty Saturna s osobnými planétami alebo osami Asc/Dsc a MC/IC

Napriek počiatočnej príťažlivosti a hlbokým emóciám to Michal a Eva ako pár nezvládli. Lucia a Tomáš sú však stále silní. Prečo? Lucia a Tomáš majú medzi sebou významné kontakty na Saturn. Bez týchto kontaktov nebudú partneri cítiť dôvod sa jeden druhému zaviazať. Najsilnejšie sú kontakty na osobné planéty toho druhého (Slnko, Mesiac, Merkúr, Venuša, Mars) alebo na vrcholy ich Prvého, Siedmeho, Štvrtého alebo Desiateho domu (Osi Asc/Dsc, MC/IC). Saturnské kontakty medzi generačnými planétami (Jupiter, Saturn, Urán a Pluto) budú stále cítiť, ale nie na osobnej úrovni.

Tomášov Saturn je v harmonickej väzbe s Luciinou Lunou. Vníma pocit zodpovednosti za jej emocionálne potreby a ona cíti, že sa na neho môže spoľahnúť. Je užitočné (ale nie nevyhnutné), ak Luciin Saturn zohľadňuje aj jednu z Tomášových osobných planét (alebo jednu z jeho hlavých osí), aby zmysel pre zodpovednosť nebol jednostranný. Povedzme, že jej Saturn je v napätom postavení (v kvadratúre) s Marsom: môže pôsobiť ako autorita a Tomáš ju môže rešpektovať, no zároveň sa ňou cítiť obmedzovaný. Aj keď je to náročný aspekt, stále to dáva vzťahu silu. Okrem toho by Luciin Saturn mohol byť spojený s Tomášovým hrotom desiateho domu (M.C.). Lucia by sa cítila zodpovedná za svoju kariéru alebo verejný obraz (môže byť dokonca jeho šéfkou). Toto nie je romantický kontakt, ale vytvára pocit záväzku medzi partnermi v jednej oblasti ich života. Dáva im dôvod zostať spolu a dáva ostatným emocionálnym/sexuálnym/romantickým kontaktom základ, na ktorom môžu rásť. Ak by jej Saturn bol v harmonickom postavení voči hrotu jeho Siedmeho domu (Dsc), bola by lojálnou a spoľahlivou partnerkou. Nejde o sexi ani vzrušujúce aspekty, no bez nich by sa vzťah rozvíjal len veľmi ťažko.

>> Výklad astrologickej kompatibility môže poskytnúť prehľad o tom, ako sa planéty prejavujú vo vašich vzťahoch.

Takže tu to máte. Väzby (či háky), ktoré spájajú ľudí, ich dopad a čo ich drží pohromade. Samozrejme, toto nie je úplný zoznam, pretože existuje mnoho, mnoho ďalších aspektov a prekrytí, ktoré prispievajú k významnému vzťahu. Týchto päť je však podľa môjho názoru najdôležitejších a je veľmi zriedkavé, že by aspoň jeden z nich nebol prítomný vo významnom a dlhodobom vzťahu.

Váš astrológ
Mgr. Ľubomír Drozd

Astrologické služby AnteAr
email: drozd@antear.com
tel.: 0944 630 062

Páčia sa vám moje astrologické články? Píšem ich pre vás s láskou
Podporte ich tvorbu tým, že kliknete na „Zdieľať“ alebo „Páči sa mi to“
Ďakujem za všetky prejavy vašej priazne!

Súvisiace témy:
Váš profil príťažlivosti: Koho priťahujete a prečo
Kompatibilita vzťahu a Synastrie
Partnerský horoskop
Osobný horoskop
Zdieľajte so svojimi priateľmi!
Categories: BlogAstro Vzťahy