Plutónske vzťahy: Pluto v Synastrii
(časť 1. z 2)

Všetky vonkajšie planéty sa v synastrii správajú neprijateľným spôsobom, jednoducho zle. Dokonca aj tie najlepšie spojenia nám dávajú niečo, s čím musíme zápasiť, hoci pozitíva sa prejavujú pohotovejšie s ľahšími aspektami. Akékoľvek spojenie s vonkajšou planétou je úplne najhoršie, ak na to nie sme pripravení. Keď sme starší a už niekoľkokrát sme povstali z metaforického popola, zisťujeme, proti čomu vlastne stojíme. Bez relevantných informácií by nám situácie a skúsenosti, ktoré prinášajú vonkajšie planéty, mohli zmeniť život. A aj by ho zmeniť mali. Je to dosť ťažké, ak máme hlavné spojenia s vonkajšími planétami v našom natálnom horoskope, ale keď tieto spojenia prichádzajú zvonku, cez synastriu, môžu nás šokovať, omráčiť a paralyzovať, pretože ich nikdy nevidíme prichádzať. Skúsenosť k nám prichádza cez druhých, pretože sme slepí voči tejto dynamike v nás samých.

Pluto vo vzťahoch AnteAr

Pluto má v synastrii nebezpečnú povesť. Je to postava, ktorá keď vkročí do miestnosti, všetci trochu ustúpia. Je to zaslúžené. S Plutom prichádza žiarlivosť, posadnutosť, nutkanie, desivá túžba, hrôza, zúrivosť – boj na život a na smrť, až do posledného dychu. Vo svojej sebazničujúcejšej fáze to môže byť prianie smrti. S Plutom môže prísť skúsenosť, a dúfajme, že aj pochopenie najhlbších, najtemnejších túžob ľudskej povahy: impulz ničiť, prekročiť tabu, zažiť zakázané. Ale Pluto je aj o impulze k očiste, o impulze k uzdraveniu. Pluto obnažuje povrchové vrstvy, odstraňuje kôru, odkrýva hnilobu, jed, ktorý nám bráni zažiť našu vlastnú duchovnú celistvosť. Nepýta si od nás povolenie ani súhlas. Pluto vždy dostane, čo chce, akýmikoľvek potrebnými prostriedkami – jeho jazde sa môžeme len prizerať. Keď Pluto kontaktuje druhú planétu, znamená to, že je to o objavení práve tejto dynamiky.

Martická stránka Pluta, v jeho úlohe vyššej oktávy Marsu, je najviac viditeľná v synastrii. Pluto sa v režime partnerského vzťahu vydáva za uspokojením túžby. Bez ohľadu na planétu, ktorú kontaktuje, Pluto túži po znovuzrodení prostredníctvom hlbokej psycho-sexuálnej výmeny s inou ľudskou bytosťou. Pluto môže ísť za tým, čo potrebuje, s desivou intenzitou. Medzi spôsobom fungovania Marsu a Pluta je však obrovský rozdiel. Mars jednoducho uspokojuje túžbu. V porovnaní s Plutom je Mars dosť bezduchý – vidí niečo, čo chce, a ide si za tým. Na druhej strane, Pluto má agendu, zámer, cieľ, ktorý je v konečnom dôsledku orientovaný na dušu. Pluto chce otestovať naše hranice, odhaliť, obnažiť, zodrať nás až k našej samotnej podstate. Mars je priamy. Pluto nie je. U Pluta existuje dynamika príťažlivosti / odpudzovania, ktorú je zaujímavé pozorovať, najmä v synastrii. Pluto je rozpoltené medzi známym a neznámym; vycíti, že neznáme ponúka istý druh smrti, a nie je taký blázon, aby ho prijal celým srdcom, aj keď vie, že konkrétna smrť je nevyhnutná. Pluto bude predvádzať tento „tanec smrti“, kým túžba nevyhnutne nezvíťazí (je to predsa Marťan). Potom Pluto vytrvá a nepoľaví, kým sa jeho misia nesplní, bez ohľadu na utrpenie. Život možno rozdeliť na „pred“ a „po“ kontakte Pluta. Stále sme sami sebou, ale nie sme rovnakí.

Konečným cieľom Pluta je transformácia, prelom, zvrat, prerod, hlboká premena v živote. Bez ohľadu na aspekty, Pluto odstraňuje neúčinné mechanizmy zvládania a falošné sebavedomie akejkoľvek planéty, ktorej sa dotkne. Pluto bude skúmať hlbiny tejto planéty a hľadať, čo nefunguje. Pluto nezahŕňa dobrovoľné zvádzanie a odovzdanie sa, ktoré sú typické v pôsobení Neptúna. S Plutom je príťažlivosť hypnotická a veľmi často ju vnímame ako niečo nevyhnutné či neodvratné. Staré Ja, so všetkými svojimi nedokonalými mechanizmami fungovania, sa snaží zostať nažive. Zvyčajne staré Ja prehrá. (Alebo zuteká, aby prežilo a čelilo boju s Plutom niekedy inokedy.) Vzťahy v ktorých sú ťažké spojenia s Plutom, majú nietzscheovský nádych: to, čo ma nezabije, to ma posilní.

Bolo by pekné, keby sme mohli povedať, že všetky tieto spojenia s Plutom boli tie najlepšie, ale bolo by to ako dať zemetraseniu pečať, ktorá potvrdzuje, že tu bolo „Dôkladne upratané“. Je dobré prejsť prestavbou, ale otázny môže byť spôsob alebo prostriedky či načasovanie, a nemusí to byť vždy od základov. Pluto má za úlohu odstrániť všetky psychologické trosky, ktoré pre nás už nefungujú, alebo odhaliť to, čo stálo na slabých vratkých základoch. Ale aj Pluto musí spoznať svoje limity. To najlepšie z Pluta pokračuje ďalej s poznaním. To najhoršie z Pluta nepozná rozdiel medzi orezávaním mŕtvych konárov a vyklčovaním celého stromu. Pluto môže byť liečiteľom, ktorý umožňuje nový rast, alebo môže byť násilníkom, ktorý nás nechá ležať zbitých na ulici.

Prečítajte si 2. časť: Pluto a vnútorné planéty

>> Chcete vedieť, ako vplýva Pluto na Vaše vzťahy? Vyskúšajte výklad partnerského horoskopu: poskytne Vám vysoko hodnotné informácie o tom, ako sa planéty prejavujú vo vašich vzťahoch.

Váš astrológ
Mgr. Ľubomír Drozd

Astrologické služby AnteAr
email: drozd@antear.com
tel.: 0944 630 062

Páčia sa vám astrologické články? Píšem ich pre vás s láskou
Podporte ich tvorbu tým, že kliknete na „Zdieľať“ alebo „Páči sa mi to“
Ďakujem za všetky prejavy vašej priazne!

Súvisiace témy:
Odhalia vašu pravú tvár: Sila vonkajších planét na hlavných osiach v synastriách
Jupiter v Synastrii: Aspekty so Slnkom, Lunou, Venušou a Marsom
Saturn v Synastrii: Aspekty so Slnkom, Lunou, Venušou a Marsom
Pasca karmy: Vzťahy z minulých životov, ktorým sa treba vyhnúť
Päť najlepších aspektov v synastriách pre významný vzťah
Váš profil príťažlivosti: Koho priťahujete a prečo
Sexuálna charizma z pohľadu astrológie
Karmické vzťahy a osudová príťažlivosť
Kompatibilita vzťahu a Synastrie
Partnerský horoskop
Osobný horoskop