Slnečné znamenie Rak

Rak – Žena

Nerobte si ilúzie. Zo začiatku vám bude robiť ťažkosti sa rozhodnúť, či je vaša dievčina Rak nežnou mesačnou vílou alebo len švihnutým dievčaťom. A nakoniec to aj tak nebudete vedieť.

V daždivej sezóne vás utopí vo svojom smútku. Keď sa slnko opäť vynorí spoza mrakov, odrovná vás smiechom a dojme vás svojou nehou. Jej nálady sa podobajú starým nemým filmom, kde sa prelína hysterický humor s krvákom a celý príbeh sprevádza živá hra na piáno. Niekedy je melódia svižná a veselá, potom sa stáva melancholickou a smutnou. Hudba je rozmanitá, aby sa hodila k daným situáciám, nikdy nie je monotónna. Tak je to aj s dievčinou v znamení Raka. Je trochu bláznivá, trochu smutná a má ohromnú predstavivosť. Tiež vie, ako usporiť nejaký ten groš.

Pochopiteľne sa jej nemôžete pozerať pod matrac, dokým sa s ňou neoženíte. Potrpí si na skromnosť. Ale môžete sa staviť, že tam má starú pančuchu nadžganú bankovkami a mincami. Možno má Mesiac alebo ascendent v extravagantnom znamení, ale aj tak bude mať schovaných pár drobných pod kvetináčom s azalkou alebo v záhyboch toho čipkovaného obrusu, ktorý dostala pred desiatimi rokmi k narodeninám a ešte ho nepoužila. Ak otvoríte jednu z jej zbierok poézie, vypadne z nej pomačkaná dolárová bankovka. Žena Rak je schopná vydať sa na nákupy a utrácať, keď jej niekto ublížil a potrebuje hojivú náplasť na svoju ranu, ale väčšinou budú jej výdaje značne pokrivkávať za príjmami. Vaše úspory ju asi budú neobyčajne zaujímať a peniaze sa stanú obľúbenou témou konverzácie. Pokiaľ žiadne nemáte, nebude na vás pozerať s pohŕdaním, pokiaľ ste typ muža, ktorý sa ich snaží získať. Pomôže vám ich zarobiť a ušetriť, ale keď dôjde na ich zbytočné vyhadzovanie, ste v tom sám. Nepreháňajte to, pretože inak uvidí, že vaše spoločné finančné zabezpečenie sa rozplýva v nenávratne. Keď tejto dievčine venujete veľmi nákladný darček a ona povie: „Nemal si to robiť,“ myslí to úplne vážne.

Aby ste ju prinútil prestať myslieť na poistenie, hypotéky, nájomné, účty a bankové kontá, vezmite ju o polnoci na morský breh na prechádzku za svitu Mesiaca. Tam bude v najlepšom. Mesiac z nej vytiahne všetky tajné sny a blízkosť vody možno odstráni jej tisíc zábran. Behom hodiny sa u nej vystrieda celá plejáda emócií. Vyberte si tú, ktorá vám najviac sedí, a povzbudzujte ju, aby ju kultivovala. Ak dovediete typické dievča Raka na pláž za splnu, nastane u nej podivná premena. Tá chladná a odmeraná dáma, akú vídate za denného svetla, alebo dokonca tá rozchichúňaná vyzývavá koketa, ktorú si občas všimnete večer v reštaurácii alebo v divadle, sa odrazu zmení na bytosť z iného sveta, keď jej v očiach svietia magnetické lúče Mesiaca a uši jej napĺňa podmanivý zvuk príboja. Stane sa z nej morská víla, ktorá sa s vami vznesie tak vysoko, ako vám to dovolí vaša fantázia. V deviatich z desiatich prípadov to bude fungovať a na desiaty krát ste si asi vybrali nov. V tomto prípade svoj zámer nedosiahnete. Keď Mesiac ubúda, bude hanblivá a ľúbezná, ale vy potrebujete spln, ktorý v nej prebudí skrytý talent. Pod jeho vplyvom, ak tomu zodpovedá jej osobný príliv a odliv emócií, dokáže napísať báseň, zložiť pieseň alebo odhaliť závoj zakrývajúci tajomstvá, ktoré sa filozofi snažia rozriešiť už niekoľko storočí. Prirodzene je v takých chvíľach zaujímavou spoločníčkou. To prinajmenšom.

Mal by ste vedieť, že keď sa do vás zamiluje žena v znamení Raka, môže vám to dať najavo dvoma rôznymi spôsobmi. Pri tom prvom je jemná a ženská, hanblivá, skromná a príjemne sa chveje. Pri tom druhom je však dosť otravná. Použije každý možný trik, aby vám bola čo najbližšie. Samozrejme to môže byť vzrušujúce, pokiaľ o ňu naozaj stojíte. Ale ak máte len priateľské úmysly a ona vám schválne tisne ruku a vrúcne vás bozká na tvár práve vo chvíli, keď okolo kráča dievča vašich snov, môže táto hra značne stratiť na pôvabe. Možno si s ňou užijete zábavu, ale poznám muža, ktorý to urobil, a to druhé dievča, ktoré to myslelo vážne a nezahrávala sa, šla ďalej, bez toho, aby sa zastavila. On zostal v klepetách chichotajúcej sa Račice. Tento typ ženy môže byť skutočnou hrozbou pre naozajstnú lásku a šťastné domovy. Našťastie je v menšine. Napriek tomu aj jedna dokáže spôsobiť veľa problémov.

Ako viete z ostatných znamení, málo žien je dokonalých. Dievča Baran je neustále v behu a sama si chytá taxíky a mláti hlavou proti múru, dievča Strelec šokuje svojou prostorekosťou, dievča Škorpión vás môže vystrašiť, Blíženkyňa je rozmarná, Levica príliš hrdá – a tak ďalej. Ženy narodené v Rakovi normálne nemajú žiadnu z týchto chýb.

Ale aj tak by ste si mal zapamätať, čoho by ste sa s nimi mal vyvarovať. Neznáša, keď ju kritizujete, výsmech ju hlboko zraňuje a neprijíma žiadne odmietnutie. Jedna, dva, tri. To sú základné pravidlá. Typický Rak váha. Málokedy je otvorene agresívny. Budete sa k nej musieť priblížiť prvý. Pokiaľ sa vôbec pohne, bude to dozadu alebo na stranu. Svojou ostýchavou povahou a strachom z odmietnutia sa tak podobá mužským jedincom tohoto znamenia. Poznám ženu a muža, oboch v Rakovi, ktorí sedeli vedľa seba v jej byte sedem hodín pod zámienkou, že si prezerajú časopisy. Zatiaľ čo im v tichosti búšili srdcia, prelistovali hromadu starých čísiel, ranné i večerné noviny a vylúštili niekoľko krížoviek. Ani jeden nechcel urobiť prvý krok.

Buďte milý k jej matke, alebo vám to nikdy neodpustí. Matka je dáma, s ktorou podľa nej nikto nesmie zaobchádzať zle. Zmysel pre humor sa u tejto dievčiny príliš nevzťahuje na vtipy o svokrách. A nikdy nečítajte jej diár. Aj tak má na ňom zámok. Raci si radi udržujú tajomstvá: O spovede práve nestoja, pokiaľ sa pravdaže nechcete spovedať vy.

Vaša kráska je posadnutá obavami. Má strach, že nie je dosť pekná, že nie je dosť múdra, že nie je dosť mladá alebo dosť stará. Ani keď má postavu ako Venuša Milétska, tvár ako trójska Helena a mozog ako Aristoteles, nič sa na tom nezmení; aj tak sa bude cítiť menejcenná. Uistite ju, že je mladá, krásna, zasnúbená a že má vás. Keď jej to poviete asi tak dvadsaťkrát za deň možno to začne trochu účinkovať. Jej nálada sa zmení priemerne štyrikrát do mesiaca s každou mesačnou fázou vrátane malých výkyvov dvakrát denne – podľa prílivu a odlivu. Do istej miery je predvídateľná istým nepredvídateľným spôsobom. Môže vás tým fascinovať, ale zároveň tak neuveriteľne rozčuľovať, že máte chuť ju tresnúť. V jednej zo svojich najčiernejších nálad môže mať dokonca obavy, že nie je dobrá kuchárka, čo je úplne smiešne, pretože oproti typickej žene Rakovi vyzerá francúzsky šéfkuchár ako seržant, ktorý slúžil v kuchyni na vojenskom cvičení. Táto žena nemá v obľube konzervy a mrazené polotovary. Radšej sama vylúpe hrášok zo strukov a upečie vlastné buchty. Jej mäso sa len rozsýpa, zemiaky sú ako dych, zelenina krehká a šťavnatá a všetko zavŕši rozprávkovým jahodovým džemom. Ženy narodené v Rakovi majú k sporáku veľmi priateľský vzťah. Jej najobľúbenejšou miestnosťou bude kuchyňa ( za ňou hneď nasleduje detská izba ). Bude sa o vás starať ako kvočka o kuriatka a vám sa to asi bude veľmi pozdávať. Väčšine mužov to robí dobre.

Okrem neoprávnených pochybností o svojom kulinárskom umení tiež môže mať strach, že ju dosť nemilujete. To by malo byť pre každého chlapa s krvou v žilách ľahké napraviť. Dokazujte jej to – tak často, ako budete chcieť. Bude nádherne ústretová. Rozpozná totiž signál, ktorý jej pomôže odstrániť pocit menejcennosti. Môže tým však vyvstať ďalší problém. Pravdu povediac, keď získate ženu Raka, môže byť trošičku zaťatá, ako napríklad, že sa vás nevzdá do konca života. To nie je tak zlé. Existujú muži, ktorí sú lační po takejto vernosti. Pokiaľ ste mal to šťastie, že ste získal tento druh lásky, nikdy sa vám nebude nedostávať jedla ani náklonnosti. Ten uletený smiech, ktorý sa bude ozývať, pre vás bude možno tiež zdrojom zábavy. Jej svojrázny humor vám bude tým vzácnejší, keď pomyslíte na všetky tie sarkastické sirény s cynickými vtipmi a pokryteckým smiechom.

Zahrávať sa s citmi tejto dievčiny je kruto nespravodlivé, pretože vás bude milovať, ctiť, poslúchať a občas trochu hnevať s úprimnou oddanosťou. Prečo by ste v nej mal rozdúchavať takúto lásku, keď nemáte v úmysle ju opätovať s rovnakým zanietením? Spomeňte si na jej húževnatosť. Možno s ňou budete len nezáväzne flirtovať, ale potom budete mať ťažkosti to skončiť, pretože ona nezačuje záverečný hvizd. City ženy Raka nie sú nikdy povrchné. Akonáhle vlastnia muža alebo čajovú šálku, sú jej raz a navždy.

Aj keď neohromí vašich priateľov lichôtkami a temperamentom, určite vám bude imponovať svojim kúzlom. Júlové ženy dávajú svoje city najavo nie len najbližším ľuďom. Až budete chodiť s ďalšími dievčatami a porovnáte ich s ňou, možno pribehnete späť k vášmu ženskému Rakovi a budete ju prosiť, aby vás zase pevne chytila.

Najproblematickejšia vec je nedovoliť jej, aby sa stiahla do svojej typickej račej ulity, ktorú má vždy po ruke. Je tak citlivá, že aj nepatrná neúmyselná poznámka ju môže škaredo poraniť. Nie je ľahké spoznať, kedy sa odrazu stane zraniteľnou voči skrytým významom. Raz večer jej poviete: „Máš nádherné vlasy,“ a jej vstúpia do očí slzy. Prečo? Pretože minule ste naznačil, že jej vlasy vyzerajú príšerne. Tieto ženy dokážu byť veľmi nedotklivé. Veľa plačú. Majte vždy po ruke čistú vreckovku.

Osoby ženského pohlavia narodené v Rakovi nemusia byť nutne držgroši, ale majú vo zvyku všetko šetriť. Dalo by sa povedať, že je to akési vnútorné nutkanie. Zriedka vyhodia kusy špagátu, gombíky, poháre, plechovky, manžety alebo staré strihy na šaty. Ako môžete povedať, že tá vaša už nikdy nebude potrebovať útržky lístkov do divadla, vyblednuté milostné listy a použité vrecúška čaju? Raz v nepredvídateľnej budúcnosti môže potrebovať vypálené poistky, ktoré schováva v zásuvke spolu s rozbitými vianočnými ozdobami. Nepýtajte sa jej, ako využije dve sto pančúch a rukavíc, ktoré už dávno nejdú do páru. Určite ich použije! Toto nie je dievča, ktoré by bolo milé k niekomu, kto prepáli dieru v pamätnom povlaku, ktorý kedysi vyšila prateta Matylda. Všetko pre ňu má sentimentálnu hodnotu vrátane neplatných šekov z roku 1952 a skautských odznakov. Vecí, ktoré jej patria, si považuje a žiarlivo ich stráži. To samozrejme zahŕňa aj vás. Nie je ani tak žiarlivá. Skôr má vlastnícke sklony. V tom je trochu rozdiel.

Ženy zrodené v znamení ohňa niekedy protestujú proti životným sklamaniam, ale dievča Rak si obvykle myslí, že nemá cenu sa vzrušovať, pretože tým aj tak nič nezmení. Keď nie je podľa nej, možno niekde v kúte o samote vyroní pár sĺz, ale jej normálna reakcia je založiť ruky a trpezlivo čakať, až sa všetko zase samo dá do poriadku. Trpezlivosť je jedna z jej najlepších vlastností. Avšak keď je deprimovaná, budete musieť nájsť spôsob, ako ju z toho dostať. Skúste ju zachytiť, než sa prepadne príliš hlboko. Svojim spôsobom chce, aby ste ju opatroval. V Rakovej povahe je zakorenená túžba byť trochu rozmaznávaný milovanými osobami. Zúfalo potrebuje vedieť, že bez nej nemôžete žiť, a niekedy bude robiť divy, aby vzbudila vašu ľútosť a ochranársky inštinkt, len aby sa uistila, že pre vás veľa znamená. Nechce toho od vás veľa, keď toľko dáva na oplátku. Nedajte sa však oklamať jej slabosťou počas týchto epizód. To nemohúce dieťa, ktoré hľadá objatie vašich silných ramien, aby ju ochránili pred tým studeným krutým svetom, je dokonale schopné postarať sa o seba samo, pokiaľ musí. Keď sa pohádate a vaše dievča na vás pozerá vlhkými, vyľakanými očami, spomeňte si, že až odídete a budete bezpečne za rohom, osuší si slzy, pustí si platňu a pokojne začne upratovať. Samozrejme nemôžete vylúčiť, že niekedy je jej depresia namiesto typickej račej prosby o súcit naozajstná. Vtedy radšej zostaňte doma, počúvajte s ňou hudbu a nežne ju držte za ruku.

Táto žena je schopná nesmiernych obetí pre tých, ktorých miluje. Statočnosť, ktorú nedokáže zmobilizovať na prekonanie vlastných obáv, zažiari v plnom lesku, keď niekto z jej blízkych potrebuje, aby bola silná. Ak ide naozaj do tuhého, nikdy vás nenechá na holičkách, a v tej chvíli vám bude pripomínať skôr gigantickú skalu než krehký mesačný lúč.

Pre svoje deti bude tiež zdrojom sily a útočiskom. S citlivým pochopením im pomôže nájsť cestu. Budú na nej lipnúť a teplo jej lásky im vytvorí domov bohatý, pohodlný a jasný ako palác, aj keď je to jen chatrč. Až sa narodia deti, možno sa vám bude venovať o trochu menej. Rak ovláda materstvo, viete. Stále pre vás zvýši dosť miesta, ale budete musieť trochu ustúpiť. ( Bezdetná žena v Rakovi bude svojim nahromadeným materským citom milovať zvieratá alebo priateľov a tieto zvieratá aj kamaráti budú mať veľké šťastie. ) Svojich potomkov bude kŕmiť ako vtáčie hoľatká zakaždým, keď otvoria pusu, a ich strava bude vždy teplá a výživná.

Nič nie je pre jej rodinu dosť dobré. Keď dieťa kýchne, uloží ho do postele a nalieva ho horúcim čajom s liekmi a kuracím vývarom, kým nie je dosť veľké a odolné. Potomok tejto matky sa nevyhne noseniu hrubého svetra za studených večerov, šálu a palčiakov, keď padá sneh, alebo galoší, keď prší. Takéto dieťa musí mať veľmi silnú vôľu, aby bojovalo proti Rakovej starostlivosti. Tiež musí byť dosť odolné, aby sa nestalo rozmaznaným. Často je pre neho krutá rana, keď vyjde do sveta a zistí, že nie je pre každého stredom vesmíru. Takáto nesmierna oddanosť mu poskytuje nádhernú perinu bezpečia, do ktorej sa môže zababušiť, keď je realita príliš drsná, ale tiež ho môže učiniť abnormálne závislým na domove a neschopným vidieť vlastné chyby. Často je nemožné rozpoznať, či matka Rak sama priviaže svoje deti k zástere alebo či zaviažu uzol oni samé. Bude schovávať všetky ich písomky zo školy a hrdo rozvešia neumelé kresby po stenách. Rodič v tomto znamení s fotografickou pamäťou si dokáže vybaviť prvý krok dieťaťa dlho potom, čo vyletelo z hniezda. Ten odlet môže byť dosť bolestný. Ženy Raci sa nerady vzdávajú detí v prospech ich manželských partnerov. Majú tendenciu držať deti príliš pevne a príliš dlho a myslia si, že pre nich nikto nie je dosť dobrý. Niekedy musí budúca nevesta alebo ženích muža alebo ženy s rodičom narodeným v júli prejsť všetkými možnými skúškami, než sú prijatí.

Kedysi som poznal matku Račicu, ktorá vyzdvihovala svojho malého syna každý deň zo školy. Než k nej prišiel, vždy vyletel z dverí ako raketa a hneď niekoľkokrát obehol školský dvor. Raz ju doprevádzala sestra, a keď chcela chlapca chytiť, matka ju zastavila. „Nie, nechaj ho,“ povedala ticho. „Len potrebuje vybiť energiu. Až sa vybehá, vráti sa k nám.“ Nakoniec k nej chlapec došiel, vzal ju za ruku a povedal: „Poď domov, mami. Mám hlad.“

To zhŕňa prístup matky narodenej v Rakovi k všetkým formám lásky a hlavne k manželstvu. Je to jej zvláštny druh vlastníctva, ktorý je neotrasiteľný, ale nikdy agresívny. V hĺbke duše vie, že akokoľvek ďaleko sa zatúlate na ceste za svojim snom, vždy sa vrátite a ona na vás bude trpezlivo čakať. V jej očiach bude stále tajomný mesačný svit, ako si ho pamätáte, kuchyňa bude príjemne voňať korením a ona sa vás spýta, ako ste sa mal. Pokiaľ sa vám nedarilo a cítite sa biedne, bude vám rozprávať vtip, aby vás rozosmiala. Potom vám naplní žalúdok, a keď sa uvoľníte, jemne zaženie vaše starosti rozumnou radou a humorom. Neskôr, u horiaceho krbu, sa pozriete do jej pokojnej tváre a znovu sa budete pýtať sám seba: „Je to skutočne mesačná víla z nejakej hmlistej záhrady, alebo pomilovania hodné uletené dievča?“

Ale odpoveď sa nebude zdať príliš dôležitá.