Šťastný nový astrologický rok 2022! Jednou z vecí na začiatku každého nového astrologického roku, na ktoré sa vždy musíme sústrediť, sú obdobia retrogradity. Poďme teda preskúmať, čo si pre nás retrogradity 2022 prichystali, a uvidíme, čo prinesie zvyšok tohto roka!

Retrográdne planéty 2021 AnteAr

Čo znamená retrogradita?

V astrológii sa planéta alebo teleso (napr. asteroid) nazýva retrográdne, keď sa zdá, že sa pohybuje cez znamenia zverokruhu spätným smerom. V skutočnosti sa neposúva dozadu. Len sa nám to tak javí.

Normálny pohyb planét je vpred, takže keď sa zdá, že niektorá planéta cúva, dalo by sa povedať, že to vybíja jej energiu. Je to podobné situácii, keď sa v pohode spolu bavíme, ale potom sa všetko obráti.

Retrogradity niektorých planét sa zdajú byť náročnejšie než iné a určite je dôvod, že majú takú povesť. Najznámejší z nich je retrográdny Merkúr a počas týždňov, keď táto planéta cúva, zažívame najrôznejšie technické a komunikačné problémy (Merkúr vládne komunikácii, obchodu i technickým záležitostiam).

Zo všetkých planét je to práve Merkúr, ktorého obdobie retrogradity prichádza najčastejšie, 3x – 4x každý rok po dobu približne 3 týždňov.

V roku 2022 nastane retrogradita Merkúra 4-krát, počnúc vzdušnými znameniami (Vodnár, Blíženci a Váhy) a potom sa presunie do znamení zemského živlu (Býk, Panna a Kozorožec), na ktoré sa retrográdny Merkúr bude sústrediť počas niekoľkých najbližších rokov.

Venuša, planéta lásky a peňazí, býva retrográdna približne každého 1 1/2 roka na približne 6 týždňov a kalendárny rok 2022 začíname práve retrográdnou Venušou v Kozorožcovi. Začiatok roka bol sprevádzaný určitou nervóznou energiou.

Obdobie retrogradity Marsu, planéty energie, základných motivujúcich síl a schopnosti konať, nastáva každého 2 – 2 1/2 roka a trvá približne 60 – 80 dní.

V roku 2021 sme boli uchránení pred retrográdnym Marsom, ale v roku 2022 to tak nie je, pretože Mars sa bude pohybovať spätným smerom v znamení Blížencov počas posledných 2 mesiacov roku 2022 a potrápi nás v záležitostiach komunikácie a vyjadrovania. Rok začína a končí pomerne komplikovane.

Jupiter, Saturn, Urán, Neptún, Pluto a Chirón bývajú retrográdne každý rok na niekoľko mesiacov. Prejavy ich retrogradity bývajú jemnejšie, ale len v prípade, že nie sú prirodzenou vládnucou planétou Slnka, Luny alebo Ascendentu vo vašom osobnom horoskope (potom ich môžete cítiť výraznejšie).

Vplyv retrogradity u rôznych planét

 • Jupiter: pomáha nám nájsť bloky, ktoré nám bránia v raste, rozširovaní obzorov, skúmaní a prežívaní života a vo využívaní príležitostí.
 • Saturn: viac obmedzujúci ako zvyčajne, ale odhaľuje karmické problémy, na ktorých treba pracovať.
 • Urán: spomaľuje veľké zmeny, čo na jednej strane môže pomôcť stabilite, ale súčasne sa odzrkadľuje nárastom netrpezlivosti a túžbe vzbúriť sa voči aktuálnemu stavu.
 • Neptún: sťažuje uchopenie reality a dôležitejšia sa stáva silná intuícia.
 • Pluto: poskytuje príležitosť prispôsobiť sa hlbokým transformačným zmenám.
 • Chirón: robí nás schopnejšími skúmať vlastný duševný život, vnútorné zážitky, procesy a stavy prebiehajúce vo vedomí a intenzívnejšie uvažovať nad sebou samým, takže môžeme odstrániť bloky, ktoré nám bránia v uzdravení.

Slnko a Mesiac sú jediné dve planéty, ktoré nikdy nie sú retrográdne.

Váš sprievodca retrograditami pre rok 2022

Kedy sa budú planéty v roku 2022 pohybovať retrográdne?

Prinášame kompletný zoznam retrogradít pre rok 2022, v ktorom nájdete informácie, kedy retrogradity začínajú a kedy končia, miesta v zverokruhu, v ktorých začínajú a končia, ktoré znamenia budú najviac ovplyvnené, ako aj predstavu o tom, čo očakávať. Sú uvedené presne v poradí, kedy začínajú.

Retrogradity a zatmenia v roku 2023
Retrogradity a zatmenia v roku 2023

Retrográdna Venuša: 19. december 2021 – 29. január 2022

 • Začína na: 26 stupňov Kozorožca
 • Končí na: 11 stupňov Kozorožca
 • Najviac ovplyvnené znamenia: Býk, Váhy, Kozorožec

Táto retrogradita Venuše začala síce v závere roka 2021, ale jej účinok sa naplno prejavil až v priebehu januára 2022, takže bolo potrebné zahrnúť túto skutočnosť do nášho zoznamu. Retrográdna Venuša sa po celý čas pohybovala v znamení Kozorožca, ktoré vládne zodpovednosti, takže pre niektorých mohlo toto obdobie priniesť viac úloh a zodpovedností, najmä v partnerských vzťahoch, a kritický pohľad najmä na tých, ktorí sú pri moci.

Mohlo dôjsť k neúspechom a zdržaniam pri uskutočňovaní cieľov. Pretože Kozorožec je znamenie, ktoré našim cieľom vládne, mohli sme mať pocit, že schádzame z cesty, nerobíme pokroky a chýba nám sústredenie alebo motivácia.

Bolo to však skvelé obdobie na sústredenie a opätovné zameranie sa na staré ciele a využitie druhej šance. V roku 2022 bude na to skutočne dostatok energie.

Retrográdny Merkúr: 14. január – 3. február 2022

 • Začiatok na: 10 stupňov Vodnára
 • Vstup do Kozorožca: 25. január 2022
 • Koniec na: 24 stupňov Kozorožca
 • Najviac ovplyvnené znamenia: Blíženci, Panna, Kozorožec, Vodnár

Prvé obdobie retrográdneho Merkúra v roku 2022 začalo vo Vodnárovi, a na niekoľko rokov to bude posledná retrogradita Merkúra, ktorá bude mať dopad na znamenie Vodnára. To môže znamenať, že problémy z posledných rokov, spojené so záležitosťami, ktorým vládne znamenie Vodnára, sa už konečne uzatvárajú. Takže teraz môžeme uzatvoriť veci, ktoré nám pomôžu s uskutočnením našich snov, nádejí, želaní a budúcnosťou.

Retrográdny Merkúr sa vrátil späť do Kozorožca 25. januára a v tomto znamení sa retrográdna fáza jeho pohybu aj skončila. Retrogradity Merkúra v roku 2022 sa presunú do zemských znamení a začneme premýšľať, revidovať, reorganizovať a prerábať čokoľvek, čo sa týka našich cieľov, nášho smerovania a našich povinností.

Táto retrogradita končila konjunkciou s Plutom v Kozorožcovi, a tieto vibrácie mohli rozprúdiť čokoľvek, čo sme mali ukryté hlboko v sebe, a nechať to vybuchnúť. Možno že ste bojovali o moc a kontrolu – je to silná energia na transformáciu, najmä tých záležitostí, ktoré existujú už dlho, no prestali sa ďalej vyvíjať a teraz už postupne zastarávajú.

Zaujala vás táto téma? Prečítajte si aj článok Retrográdny Merkúr – Všetko, čo potrebujete vedieť

Retrográdne Pluto: 29. apríl – 8. október 2022

 • Začiatok na: 28 stupňov Kozorožca
 • Koniec na: 26 stupňov Kozorožca
 • Najviac ovplyvnené znamenia: Škorpión, Kozorožec

Táto retrogradita prichádza každý rok už viac ako desať rokov s Plutom v Kozorožcovi (táto je však posledná, pretože v roku 2023 sa Pluto presunie do znamenia Vodnára). Energie Pluta v Kozorožcovi sa odzrkadlili veľkými zmenami v politike a vládach, ako aj v štruktúrach, ktoré budujeme.

Retrogradity Pluta spomaľujú proces hlbokých transformačných zmien, avšak poskytujú priestor na prispôsobenie a dávajú nám určitý čas na zamyslenie sa nad tým, čo sa stalo, aby sme mohli zostaviť lepšie plány do budúcnosti.

Rok 2022 je posledným rokom, kedy sa Pluto bude pohybovať po celý čas v znamení Kozorožca, takže v mnohých ohľadoch uzatvárame veci, pokiaľ ide o hlavné transformácie za posledné desaťročie. V roku 2022 retrográdne Pluto môže pomôcť s porozumením a zmierením.

Retrográdny Merkúr: 10. máj – 3. jún 2022

 • Začína na: 4 stupňoch Blížencov
 • Vstupuje do Býka: 22. mája 2022
 • Končí na: 26 stupňoch Býka
 • Najviac ovplyvnené znamenia: Býk, Blíženci, Panna

Druhá retrográdna fáza pohybu Merkúra v roku 2022 začína v Blížencoch, podobne ako to bolo v znamení Vodnára. Toto bude posledná retrogradita Merkúra, ktorá bude mať priamy vplyv na znamenie Blížencov pre niekoľko nasledujúcich rokov. Problematické záležitosti spojené s Blížencami, ktoré sa objavovali v čase retrográdneho Merkúra v posledných niekoľkých rokoch, môžu teraz opäť prísť na rad, dospejú do svojho finále, aby sme ich mohli ukončiť a uzavrieť.

Merkúr je prirodzeným vládcom Blížencov a Blíženci sú znamením komunikácie a vzťahov s ľuďmi z nášho najbližšieho prostredia. Vzhľadom k tejto skutočnosti – v čase retrogradity Merkúra v Blížencoch – môže byť naša pozornosť, schopnosť sústrediť sa, spôsob komunikácie a vyjadrovania myšlienok a názorov nie len že oslabená, ale úplne v troskách!

Je dôležité dávať si pozor na svoje slová a súčasne dbať na to, aby sme venovali naozaj plnú pozornosť tomu, čo nám kto hovorí. Komunikácia sa musí zlepšiť a viac otvoriť.

Retrográdny Merkúr sa vráti späť do Býka 22. mája 2022 a v tomto znamení aj ukončí svoju retrográdnu fázu. Retrográdny Merkúr v Býkovi sa môže odzrkadliť v našich hodnotách, stabilite a sebadôvere. Môžeme sa cítiť mimoriadne zaseknutí, akoby sme uviazli na plytčine, súčasne aj neúprosní, zaťatí, tvrdohlaví, a v konečnom dôsledku extrémne podráždení.

Môže nám chýbať energia a motivácia, aby sme sa posunuli ďalej, takže prešľapujeme na mieste, no nemôžeme sa na to prestať sťažovať. Možno sme nepružní a potrebujeme sa viac otvoriť iným možnostiam. Inak sa nič nezmení k lepšiemu.

Je to skvelá energia na opätovné spojenie s prítomnosťou a na učenie sa spomaliť veci. Ak ste uháňali až privysokou rýchlosťou, táto retrogradita môže byť pripomienkou toho, že prídete o život, ak nepribrzdíte.

Záver tejto retrogradity v Býkovi spustí zatmenie Mesiaca v Škorpiónovi 16. júna 2022, takže na konci vyvolá veľa emocionálnej energie a môže dôjsť k ďalším mimoriadne tvrdým bojom. Musíme našľapovať zľahka a byť ohľaduplnejší.

Retrográdny Saturn: 04. jún – 23. október 2022

 • Začína na: 25 stupňov Vodnára
 • Končí na: 18 stupňov Vodnára
 • Najviac ovplyvnené znamenia: Kozorožec, Vodnár

Podobne ako vlani, aj teraz sa naplno prejaví retrográdny Saturn vo Vodnárovi a my sa môžeme začať zameriavať na problémy a bloky, ktoré nám bránili vo vytváraní budúcnosti, v ktorú dúfame. Možno na nás čakajú nejaké karmické lekcie, z ktorých sa poučíme.

Môže byť pre nás skutočnou výzvou, zvládnuť lekcie, ktoré retrográdny Saturn teraz prináša. Je však dôležité naučiť sa ich v roku 2022, keďže v marci 2023 Saturn opustí znamenie Vodnára. Prechádzame do druhej polovice, blížime sa k cieľovej páske a na rad môžu prísť záverečné skúšky, ktoré treba zložiť.

Čím viac sa im budeme vyhýbať, tým ťažšie môže byť zvládnuť ich a tým drsnejšie na nás Saturn môže pôsobiť. Buďte otvorení tomu, aby ste sa naučili, ako zdravým spôsobom prijať svoju individualitu, ako si udržať nádej a ako vytvoriť budúcnosť, o ktorej snívate.

Retrográdny Neptún: 28. jún – 03. december 2022

 • Začína na: 25 stupňov Rýb
 • Končí na: 22 stupňov Rýb
 • Najviac ovplyvnené znamenie: Ryby

V čase keď je Neptún retrográdny, zvyčajne prevládajú nejasné „hmlisté“ energie a my bojujeme s tým, aby sme videli veci také, aké v skutočnosti sú, aby naše myslenie bolo jasné a dokázali sa sústrediť. Neptún vládne intuícii, takže retrográdny Neptún nám pripomína, že musíme dôverovať svojej vlastnej intuícii a vytvoriť si s ňou silné spojenie, aby sme sa dostali cez toto obdobie.

Keďže Neptún je prirodzeným vládcom znamenia Rýb, retrogradita planéty Neptún v Rybách túto pointu ešte posilňuje. Rozvíjajte silnejšie inštinkty a dôverujte si.

Retrográdny Chirón: 19. júl – 22. december 2022

 • Začína na: 16 stupňov Barana
 • Končí na: 11 stupňov Barana
 • Najviac ovplyvnené znamenie: Baran

Chirón vládne našim hlbokým emocionálnym zraneniam a tomu, ako si tieto zranenia liečime, ako rastieme a rozvíjame sa. Retrográdny Chirón je obdobím, kedy sa zameriavame na prekonanie blokov, ktoré nám bránia v uzdravení a ďalšom raste. Môžeme byť viac introspektívni, premýšľaví a môžeme nazrieť hlboko do svojho vnútra, aby sme pochopili, čo pochopiť máme.

Vždy potrebujeme v svojom bytí zrkadlo súcitu a objektivity, až potom sme schopní čiastočne eliminovať svoje hlboké vnútorné zranenia a iba vďaka nim získame vhľad tam, kam by sme sa možno nikdy inak nedostali…

Retrográdny Chirón v Baranovi sa môže zamerať na našu identitu, na to, kým sa cítime byť, a na to, s čím sa spájame na osobnej úrovni. Akékoľvek bloky, ktoré nám bránili žiť tak, akí naozaj sme, môžu teraz vyžadovať našu pozornosť.

Retrográdny Jupiter: 28. júl – 23. november 2022

 • Začína na: 8 stupňov Barana
 • Vstupuje do Rýb: 28. október 2022
 • Končí na: 28 stupňov Rýb
 • Najviac ovplyvnené znamenia: Baran, Strelec, Vodnár, Ryby

Táto retrogradita Jupitera začína v Baranovi a Jupiter v Baranovi nás nabije energiou veľkolepým spôsobom. Baran rád koná a preberá iniciatívu a vládca Barana, Mars, bude prechádzať znamením Barana spolu s Jupiterom od 24. mája do 5. júla (pred retrográdnym Jupiterom), čím túto energiu znásobí.

Keď bude Jupiter retrográdny, prejavy tejto energie sa do určitej miery spomalia. Budeme sa môcť viac sústrediť na to, čo musíme vytvárať sami a čo potrebujeme urobiť, aby sme boli vnímavejší k prijímaniu. Nepotrebujeme, aby sa všetko dialo podľa našej vlastnej vôle, veď niekedy, keď dovolíme, aby niektoré veci prišli k nám samé, môže to fungovať lepšie.

Retrográdny Jupiter v Baranovi nám môže priniesť ponaučenie, že sa musíme naučiť rozlišovať medzi tým, čo môžeme ovládať a o čo by sme sa snažiť nemali.

Jupiter sa vracia späť do Rýb 28. októbra a keď bude opäť v Rybách, môžeme byť oveľa viac naladení na našu intuíciu, predstavivosť a súcit. Cestou z Barana do Rýb sa prejavy energie Jupitera spomalia, takže možno budeme chcieť mať viac pokoja a času na zamyslenie, introspekciu a prácu na pretrvávajúcich karmických záležitostiach.

Retrográdny Urán: 24. august 2022 – 22. január 2023

 • Začína na: 18 stupňov Býka
 • Končí na: 14 stupňov Býka
 • Najviac ovplyvnené znamenie: Býk, Vodnár

Keďže Urán je vládcom zmien, retrográdny Urán má tendenciu spomaľovať ich uskutočnenie. Môže nám to pomôcť zvyknúť si na zmeny, ktoré sme zažili a súčasne pripraviť sa na nové, ktoré prídu. Ale môže to v nás vyvolať aj pocit nepokoja a netrpezlivosti, ak nedokážeme pokročiť so zmenami, ktoré urobiť chceme.

V Býkovi sa vývoj môže spomaliť, pokiaľ ide o zmeny týkajúce sa toho, čo si ceníme, čo rešpektujeme, našej vlastnej sebadôvery, ako vytvárame stabilitu a bezpečnosť. Týka sa to aj finančných záležitostí. Môžeme pracovať na príprave inteligentnejších plánov pre vykonanie zmien, ktoré z toho vyplývajú.

Urán bol retrográdny aj na začiatku roku do 18. januára, takže určité prejavy tohto pôsobenia budú pokračovať aj v roku 2022.

Retrográdny Merkúr: 10. september – 2. október 2022

 • Začína na: 8 stupňov Váhy
 • Vstupuje do Panny: 23. september 2022
 • Končí na: 24 stupňov Panny
 • Najviac ovplyvnené znamenia: Blíženci, Panna, Váhy

Na niekoľko ďalších rokov je to posledná retrogradita Merkúra, ktorá ovplyvní Váhy, takže sa môžeme zamerať na problematické záležitosti vo vzťahoch, ktoré treba riešiť. Môže existovať veľa úvah o zmenách v našich vzťahoch, partnerstvách a spojeniach, ku ktorým došlo v priebehu posledných rokov.

Toto môže byť vhodný čas na uzmierenie, nájdenie kompromisov a na to, aby ste sa vrátili na rovnakú vlnu. Urobte si poriadok v záležitostiach, ktoré v posledných rokoch bránili pohode, pokoju a diplomacii. A urobte to hneď!

Merkúr bude cúvať späť do Panny 23. septembra a Panna je jedným zo znamení, ktorým Merkúr prirodzene vládne. To znamená, že stres začne narastať vo veľkom a zrazu budeme mať toho na tanieri príliš veľa.

Pravdepodobne na seba naberieme priveľa práce, priveľa projektov, budeme toho pridávať stále viac a viac do nášho zoznamu vecí, ktoré musíme urobiť, a to na nás vyvolá ešte väčší tlak. V našich životoch musíme vykonávať bežnú údržbu, a to zahŕňa aj nás samých.

Nájdite si čas na odpočinok a vyhnite sa tomu, aby bol váš rozvrh naplnený na maximum. Nechajte si priestor na oddych alebo sa na niečo jednoducho vykašlite.

Retrogradita Merkúra sa ukončí harmonickým spojením s Plutom v Kozorožcovi, takže nám výrazne pomôže vziať veci späť do vlastných rúk, nájsť osobnú silu a urobiť hlboké zmeny k lepšiemu. Môžeme nájsť riešenia a posunúť sa ďalej.

Retrográdny Mars: 30. október 2022 – 12. január 2023

 • Začína na: 25 stupňov Blížencov
 • Končí na: 8 stupňov Blížencov
 • Najviac ovplyvnené znamenia: Baran, Blíženci

Retrográdny Mars nás poctí svojou návštevou, aby sme uzavreli posledné 2 mesiace roku 2022 a začali rok 2023. Počas celého tohto obdobia sa bude Mars pohybovať v znamení Blížencov. Retrográdny Mars rád vyvoláva frustrácie a v tomto období sa necháme ľahšie vyprovokovať. Keďže sa jedná o Mars v Blížencoch, môže to znamenať, že sa to bude týkať najmä našej verbálnej komunikácie.

Komunikácia môže byť skutočne mimoriadne ťažká, ba až extrémne náročná, pretože významu slov budeme prikladať príliš veľký význam. Zároveň sa niektorí ľudia môžu zámerne (alebo podvedome) snažiť na nás pôsobiť tým, čo hovoria, ale my musíme zachovať pokoj a nepoddať sa.

Všetci možno budeme musieť počas tohto retrográdneho Marsu často počítať do 10, kým zareagujeme alebo prehovoríme. Voľte svoje slová starostlivo a vedome!

Môže to byť dobré obdobie na oprášenie starých nápadov, plánov a ich rýchle oživenie. Ak sa dajú uskutočniť rýchlo, môžete to stihnúť počas retrogradity Marsu.

Vzhľadom k tomu, že Blíženci vládnu mysleniu, pravdepodobne budeme musieť venovať svojim myšlienkam značnú mieru pozornosti. Naša myseľ sa teraz dokáže oveľa viac sústrediť, a zároveň jej budeme musieť dať dostatok času na odpočinok. Je potrebné nájsť rovnováhu medzi týmito dvoma stavmi, pretože ak nie sme dostatočne zaneprázdnení, môžeme byť nepokojní, a ak sme zaneprázdnení až príliš, môžeme byť úzkostliví.

Retrogradita začína disharmonickou väzbou Marsu s Neptúnom v Rybách a táto sa bude prejavovať do začiatku decembra. Neptúnovská „hmla“ aktivovaná retrográdnym Marsom je oveľa silnejšia a preniká do našich myšlienok, takže budeme musieť vyvinúť poriadne úsilie, aby sme sa uistili, že veci vidíme jasne.

Na svetlo môže vyjsť niečo veľké a dôležité, čo bolo nejaký čas skryté, ale my pritom musíme zostať pokojní, aby sme sa s tým vysporiadali. Môže byť ťažšie zvládnuť to, pretože vďaka Neptúnu tak trochu klameme samých seba a nevidíme celý rozsah toho všetkého, kým to neprejde.

Uzemnite a ukotvite sa čo najviac, aby ste odolali a nepodľahli tomu, čo sa vás teraz pokúsi dostať!

Retrográdny Merkúr: 29. december 2022 – 18. január 2023

 • Začína na: 24 stupňov Kozorožec
 • Končí na: 8 stupňov Kozorožec
 • Najviac ovplyvnené znamenia: Baran, Blíženci

Posledná retrogradita Merkúra sa začína úplne na konci roka 2022 a počas celého obdobia bude prebiehať v znamení Kozorožca. Zvyčajne sa na začiatku nového roka zameriavame na nové ciele a nový smer. Je zaujímavé, že roky 2022 aj 2023 začínajú retrográdnym Merkúrom v Kozorožcovi, takže sa pravdepodobne viac zameriavame na naše STARÉ ciele.

Namiesto zbrusu nových rozhodnutí a plánov sa možno budeme chcieť zamerať na niektoré z tých starších, ktoré sme mali, ale nedokončili ich, alebo sme sa o to ani len nepokúsili. Na to je dobrá energia druhej šance.

Nové ciele bude potrebné na chvíľu odložiť, možno budeme musieť zvoliť iný prístup, ako sme si pôvodne mysleli, alebo to môže dopadnúť inak, než ako sme predpokladali. Dôležitou sa teraz stane flexibilita.

Keďže aj Mars je v tomto období retrográdny, pridáva to energiu druhej šance, ale rovnako prispieva aj k ďalším potenciálnym problémom. Na konci roku 2022 určite budeme musieť byť mimoriadne opatrní!

Zoznam retrogradít na rok 2022!

Teraz máte k dispozícii úplný zoznam retrogradít pre rok 2022! Poznačte si ich do kalendára a sledujte ich hneď, ako sa objavia.

Celkom určite by ste mali nahliadnuť do vášho osobného horoskopu, aby ste získali predstavu o rozsahu ich vplyvu na vás osobne. Ak nepoznáte ten svoj, môžete použiť bezplatný generátor grafu narodenia.

Veľa šťastia s retrograditami v roku 2022!

Váš astrológ
Mgr. Ľubomír Drozd

Astrologické služby AnteAr
email: drozd@antear.com
tel.: 0944 630 062

Páčia sa vám moje články? Píšem ich pre vás s láskou
Podporte ich tvorbu tým, že kliknete na „Zdieľať“ alebo „Páči sa mi to“
Ďakujem za všetky prejavy vašej priazne!

Súvisiace témy:

Retrográdny Merkúr – Všetko, čo potrebujete vedieť

Retrográdne planéty v roku 2021

Retrográdne planéty v roku 2020