Poslednú aktualizáciu dňa 26/09/2023 vykonal astromaïa

Šťastný nový astrologický rok 2023! Jednou z vecí na začiatku každého nového astrologického roku, na ktoré sa vždy musíme sústrediť, sú obdobia retrogradity. Poďme teda preskúmať, čo si pre nás retrogradity 2023 prichystali, a uvidíme, čo prinesie zvyšok tohto roka!

Retrográdne planéty 2021 AnteAr

Čo znamená retrogradita?

V astrológii sa planéta alebo teleso (napr. asteroid) nazýva retrográdne, keď sa zdá, že sa pohybuje cez znamenia zverokruhu spätným smerom. V skutočnosti sa neposúva dozadu. Len sa nám to tak javí.

Normálny pohyb planét je vpred, takže keď sa zdá, že niektorá planéta cúva, dalo by sa povedať, že to vybíja jej energiu. Je to podobné situácii, keď sa v pohode spolu bavíme, ale potom sa všetko obráti.

Retrogradity niektorých planét sa zdajú byť náročnejšie než iné a určite je dôvod, že majú takú povesť. Najznámejší z nich je retrográdny Merkúr a počas týždňov, keď táto planéta cúva, zažívame najrôznejšie technické a komunikačné problémy (Merkúr vládne komunikácii, obchodu i technickým záležitostiam).

Zo všetkých planét je to práve Merkúr, ktorého obdobie retrogradity prichádza najčastejšie, 3x – 4x každý rok po dobu približne 3 týždňov.

V roku 2023 nastane retrogradita Merkúra štyrikrát, pričom prvé tri budú úplne v zemských znameniach (Býk, Panna a Kozorožec) a posledný začne v Kozorožcovi a skončí v Strelcovi.

Venuša, planéta lásky a peňazí, býva retrográdna približne každého 1 1/2 roka na približne 6 týždňov a kalendárny rok 2023 prinesie retrograditu Venuše v znamení Leva.

Obdobie retrogradity Marsu, planéty energie, základných motivujúcich síl a schopnosti konať, nastáva každé 2 – 2 1/2 roka a trvá približne 60 – 80 dní. Rok 2023 sa začína retrograditou Marsu v Blížencoch, ktorá zamieša s komunikáciou a vyjadrovaním.

Jupiter, Saturn, Urán, Neptún, Pluto a Chirón bývajú retrográdne každý rok na niekoľko mesiacov. Prejavy ich retrogradity bývajú jemnejšie, ale len v prípade, že nie sú prirodzenou vládnucou planétou Slnka, Luny alebo Ascendentu vo vašom osobnom horoskope (potom ich môžete cítiť výraznejšie).

Vplyv retrogradity u rôznych planét

 • Jupiter: pomáha nám nájsť bloky, ktoré nám bránia v raste, rozširovaní obzorov, skúmaní a prežívaní života a vo využívaní príležitostí.
 • Saturn: viac obmedzujúci ako zvyčajne, ale odhaľuje karmické problémy, na ktorých treba pracovať.
 • Urán: spomaľuje veľké zmeny, čo na jednej strane môže pomôcť stabilite, ale súčasne sa odzrkadľuje nárastom netrpezlivosti a túžbe vzbúriť sa voči aktuálnemu stavu.
 • Neptún: sťažuje uchopenie reality a dôležitejšia sa stáva silná intuícia.
 • Pluto: poskytuje príležitosť prispôsobiť sa hlbokým transformačným zmenám.
 • Chirón: robí nás schopnejšími skúmať vlastný duševný život, vnútorné zážitky, procesy a stavy prebiehajúce vo vedomí a intenzívnejšie uvažovať nad sebou samým, takže môžeme odstrániť bloky, ktoré nám bránia v uzdravení.

Slnko a Mesiac sú jediné dve planéty, ktoré nikdy nie sú retrográdne.

Váš sprievodca retrograditami pre rok 2023

Kedy sa budú planéty v roku 2023 pohybovať retrográdne?

Prinášame kompletný zoznam retrogradít pre rok 2023, v ktorom nájdete informácie, kedy retrogradity začínajú a kedy končia, miesta v zverokruhu, v ktorých začínajú a končia, ktoré znamenia budú najviac ovplyvnené, ako aj predstavu o tom, čo očakávať. Sú uvedené presne v poradí, kedy začínajú.

Retrogradity a zatmenia v roku 2023
Retrogradity a zatmenia v roku 2023

Retrográdny Merkúr: 21. apríl – 14. máj 2023

 • Začína na: 15 stupňov Býka
 • Končí na: 5 stupňov Býka
 • Najviac ovplyvnené znamenia: Býk, Blíženci, Panna

Druhý retrográdny Merkúr(prvá retrogradita Merkúra nastala na začiatku roka a trvala do 18. januára 2023 v Kozorožcovi) v roku 2023 prichádza v znamení Býka, čo môže ovplyvniť naše hodnoty, sebadôveru a stabilitu a môžeme sa cítiť mimoriadne zaseknutí, mimoriadne tvrdohlaví a mimoriadne podráždení.

Môžeme byť leniví, zhovievaví, tvrdohlaví a nepružní. To môže byť na začiatku náročné, keďže retrogradita sa začína konjunkciou s Uránom, planétou náhlych nečakaných a prekvapujúcich zmien.

Urán sa nás môže pokúsiť prinútiť, aby sme zaujali iný prístup a prijali netradičné. Stále môžeme byť praktickí, len iným spôsobom, alebo sa usilovať o niečo netradičné.

Prečítajte si všetko o retrográdnom Merkúre: Váš dokonalý sprievodca kontroverzným retrográdnym Merkúrom

Retrográdne Pluto: 1. máj – 10. október 2023

 • Začína sa na: 0 stupňov Vodnára
 • Vstupuje do znamenia Kozorožca: 11. júna 2023
 • Končí na: 27 stupňov Kozorožca
 • Najviac ovplyvnené znamenia: Škorpión, Kozorožec, Vodnár

Toto je prvá retrogradita s Plutom vo Vodnárovi a zameriavame sa na veľké transformácie, ktoré ovplyvňujú našu budúcnosť. Vďaka Plutu vo Vodnárovi už nielen dúfame a snívame, ale aj konáme.

Veľké zmeny sa už v tomto období môžu začať a retrográdny Pluto nám môže umožniť prispôsobiť sa niektorým z nich. Niektoré udalosti mohli prísť z ničoho nič a my musíme byť flexibilní.

Vďaka retrogradite, ktorá vracia Pluto do Kozorožca, sa môže vrátiť určitá energia do transformácie našich inštitúcií, vlád a štruktúr okolo nás. Na to sa už viac ako desaťročie sústreďujeme a Pluto na konci Kozorožca nám dáva poslednú šancu a pomáha nám veci uzavrieť a dotiahnuť do konca.

Retrográdny Saturn: 17. jún – 4. november 2023

 • Začína sa v: 7 stupňov v znamení Rýb
 • Končí na: 0 stupňov Rýb
 • Najviac ovplyvnené znamenia: Kozorožec, Ryby

Retrográdny Saturn v roku 2023 sa po celý čas bude nachádzať v znamení Rýb, ktoré je pre Saturn novým znamením. Retrográdny Saturn môže byť dosť karmický a Ryby sú karmické znamenie, takže to môže byť veľmi karmické obdobie, v ktorom sa nielenže naladíme na jemné energie okolo nás, ale aj si viac uvedomíme cestu, po ktorej by sme mali kráčať.

Táto retrogradita Saturna môže byť vynikajúca na uvoľnenie karmickej záťaže, energetických nánosov a emocionálnych problémov. Ryby sú posledným znamením zverokruhu a spájajú sa s koncami, preto si nájdite čas na zamyslenie a introspekciu, spojte sa so svojím podvedomím a zistite, čo môžete pustiť.

Retrográdny Neptún: 30. jún – 6. december 2023

 • Začína sa v: 27 stupňov v znamení Rýb
 • Končí na: 24 stupňov Rýb
 • Najviac ovplyvnené znamenia: Ryby

Retrográdny Neptún je časom povestného zahmlievania, a to býva ešte silnejšie pri Neptúnovi v znamení Rýb, ktorému prirodzene vládne. Môže byť ťažké vidieť, čo máme priamo pred sebou, a možno si veci dostatočne nepremyslíme.

Keďže Saturn je počas tejto retrogradity Neptúna tiež v Rybách, karmická energia môže byť mimoriadne silná. Všetci si to môžeme oveľa viac uvedomiť a môže dôjsť ku karmickým udalostiam, osudovým udalostiam a stretnutiam.

Retrográdna Venuša: 22. júl – 3. september 2023

 • Začína sa na: 28 stupňov Leva
 • Končí na: 12 stupňov Leva
 • Najviac ovplyvnené znamenia: Býk, Váhy, Lev

Venuša je planéta lásky a vzťahov, zatiaľ čo Lev je znamenie lásky a romantiky. To znamená, že retrográdna Venuša priamo zasahuje lásku a my môžeme mať problém s otvoreným a zdravým vyjadrením lásky, ktorú cítime.

Toto obdobie môže byť vhodné na obnovenie kontaktov so starými láskami, ako aj s vlastným srdcom. Ak máte deti, budú pravdepodobne vzdorovitejšie, preto sa snažte mať s nimi trochu trpezlivosti.

Ak ste slobodní, možno sa budete chcieť znovu spojiť s niekým, s kým ste kedysi chodili, ale majte na pamäti, že po skončení retrogradity to nemusí trvať dlho, ak to nie je niečo, o čo ste sa už snažili. Môže to však byť výborný čas na uzavretie kapitol starých vzplanutí a na to, aby ste sa konečne pohli ďalej.

Ak ste vo vzťahu, možno budete musieť vynaložiť viac úsilia, aby ste sa navzájom spojili a boli k sebe láskaví. Možno skúste naplánovať malý útek, aby ste znovu zapálili plamene!

Retrográdny Chirón: 23. júl – 26. december 2023

 • Začína sa na: 19 stupňov Barana
 • Končí na: 15 stupňov Barana
 • Najviac ovplyvnené znamenia: Baran

Chirón je v astrológii liečiteľ zranení, ktorý ukazuje, aké máme rany a ako sa z nich môžeme vyliečiť a vyrásť. Retrográdny Chirón je užitočným obdobím na to, aby sme sa zamerali na bloky, ktoré nám bránia v uzdravení a raste, a aby sme tieto bloky našli a pracovali na ich odstránení.

Retrográdny Chirón je pokojnejším obdobím introspekcie a reflexie a my sa môžeme obrátiť dovnútra a snažiť sa pochopiť. Chirón retrográdny v Baranovi sa môže zamerať na našu identitu a my môžeme vyvinúť iniciatívu na zlepšenie a prevziať kontrolu nad svojím rastom.

Všimnite si, že táto retrogradita sa začína deň po začiatku retrográdnej Venuše, takže staré milostné rany môžu dostať mimoriadnu pozornosť.

Retrográdny Merkúr: 23. august – 15. september 2023

 • Začína sa na: 21 stupňov Panny
 • Končí na: 8 stupňov Panny
 • Najviac ovplyvnené znamenia: Blíženci, Panna

Panna je jedným zo znamení, ktorým Merkúr prirodzene vládne. To znamená, že stres sa vo veľkej miere zvyšuje, máme toho na seba príliš veľa a sme na seba príliš prísni.

Pravdepodobne si berieme príliš veľa práce, príliš veľa projektov, pridávame ďalšie a ďalšie veci na zoznam, ktoré musíme urobiť, a to nás jednoducho stresuje. V našom živote musíme robiť bežnú údržbu, a to sa týka aj nás samých.

Nájdite si čas na oddych a snažte sa nenapĺňať program na maximum. Nechajte si priestor na odpočinok alebo na to, aby ste sa jednoducho vyšantili.

Retrográdny Urán: 28. august 2023 – 27. január 2024

 • Začína sa v: 23 stupňov Býka
 • Končí na: 19 stupňov Býka
 • Najviac ovplyvnené znamenia: Býk, Vodnár

Urán je planetárnym vládcom zmien, takže retrográdny Urán ich vlastne spomaľuje a my máme šancu prispôsobiť sa a nechať vstrebať zmeny, ktoré už nastali. Problémom je, že pri spomalení môžeme byť nepokojní, čo nás môže prinútiť k výbojom alebo k vzbure.

Býk znamená, že zmeny pravdepodobne ovplyvňujú naše hodnoty, to, čo považujeme za niečo hodnotné, a stabilitu a istotu. Pri plánovaní zmien buďte rozumní a robte malé kroky.

Všimnite si, že aj Urán je od začiatku roka 2023 retrográdny! Až do 22. januára, takže časť tohto vplyvu budeme mať aj v roku 2023.

Retrográdny Jupiter: 4. september – 30. december 2023

 • Začína sa v: 15 stupňov Býka
 • Končí na: 5 stupňov Býka
 • Najviac ovplyvnené znamenia: Býk, Strelec

Celá táto retrogradita Jupitera prebieha v Býkovi a Jupiter v Býkovi nám pomáha zamerať sa na zlepšenie stability, bezpečnosti a sebadôvery. Retrográdny Jupiter v Býkovi môže spôsobiť, že budeme tvrdohlavejší a viac zaťatí, a musíme pracovať na tom, aby sme boli flexibilnejší, pretože nemusíme byť takí otvorení príležitostiam, ako to zmeniť.

Retrográdny Jupiter môže mať karmický charakter, podobne ako Saturn a Neptún, ale s menšou hmlou a ponaučeniami. Môže byť jednoduchšie napojiť sa na svoje podvedomie a pracovať s batožinou.

Zatmenie Mesiaca 29. novembra 2023 je v širokej konjunkcii s Jupiterom a direktný Jupiter toto zatmenie spustí, takže môže dôjsť k významným udalostiam týkajúcim sa financií, zdrojov, stability a hodnôt.

Retrográdny Merkúr: 13. decembra 2023 – 1. januára 2024

 • Začína sa na: 8 stupňov Kozorožca
 • Vstupuje do znamenia Strelca: 23. decembra 2023
 • Končí na: 20: 22 stupňov Strelca
 • Najviac ovplyvnené znamenia: Blíženci, Panna, Strelec, Kozorožec

Posledná retrogradita Merkúra v roku 2023 začína v Kozorožcovi a je to na istý čas posledná retrogradita Merkúra v Kozorožcovi. To nám môže dať poslednú šancu na opätovné dosiahnutie starého cieľa alebo zmenu nášho smerovania.

Na Nový rok 2024 sa Merkúr presunie späť do znamenia Strelca a skončí tam. V znamení Strelca sa môžeme zamerať na to, aby sme sa rozšírili spôsobom, akým sme to robili predtým alebo to chceme skúsiť znova, aby sme nadviazali na starý kurz alebo sa niečo naučili a dali si viac priestoru a slobody.

Zaujímavé je, že retrogradita končí na Nový rok 2024 – končíme a začíname nový rok opäť vyhranene!

Možno si budete chcieť pozrieť: Retrográdny Merkúr – Všetko, čo potrebujete vedieť

Váš úplný zoznam retrogradít na rok 2023!

Teraz máte k dispozícii úplný zoznam retrogradít pre rok 2023! Poznačte si ich do kalendára a sledujte ich hneď, ako sa objavia.

Celkom určite by ste mali nahliadnuť do vášho osobného horoskopu, aby ste získali predstavu o rozsahu ich vplyvu na vás osobne. Ak nepoznáte ten svoj, môžete použiť bezplatný generátor grafu narodenia.

Veľa šťastia s retrograditami v roku 2023!

Váš astrológ
Mgr. Ľubomír Drozd

Astrologické služby AnteAr
email: drozd@antear.com
tel.: 0944 630 062

Páčia sa vám moje články? Píšem ich pre vás s láskou
Podporte ich tvorbu tým, že kliknete na „Zdieľať“ alebo „Páči sa mi to“
Ďakujem za všetky prejavy vašej priazne!

Súvisiace témy:

Retrográdny Merkúr – Všetko, čo potrebujete vedieť

Retrográdne planéty v roku 2022

Retrográdne planéty v roku 2021

Retrográdne planéty v roku 2020

Zdieľajte so svojimi priateľmi!
Categories: Blog