Poslednú aktualizáciu dňa 26/09/2023 vykonal astromaïa

Retrográdny Merkúr

Všetko, čo by ste mali vedieť

Pravdepodobne ste už niekedy počuli od priateľov alebo kolegov: “Ach, bože, zase bude retrográdny Merkúr!” Ak sa nezaujímate o astrológiu, možno sa čudujete, o čom to vôbec hovoria, a čo to ten retrográdny Merkúr vôbec je.

Zo všetkých planetárnych aspektov sa zdá, že táto planéta získava najväčšiu pozornosť. A niet sa čomu čudovať. Merkúr v jeho retrográdnej fáze je jedným z mála, ktorý ovplyvňuje každého z nás pomerne jednotným spôsobom a jeho účinky sú vždy zrejmé. V okamihu keď začnete venovať pozornosť tomu, ako sa udalosti vo vašom živote menia počas týchto fáz, veľmi skoro zistíte, že je dobré vedieť všetko podstatné o tomto jave, prípadne vedieť, ako sa na obdobie retrográdneho Merkúra pripraviť.

Retrográdny Merkúr meškanie AnteAr

Pozrime sa bližšie na retrográdny Merkúr a povedzme si, čo to pre nás znamená, alebo ako môže ovplyvniť náš každodenný život.

Retrográdny Merkúr by sa dal preložiť ako “cúvajúci Merkúr”, alebo “spätný pohyb planéty Merkúr”, ale v skutočnosti sa táto planéta nehýbe pospiatky. Pretože Merkúr je planétou ležiacou najbližšie k Slnku, jeho obežná dráha je oveľa kratšia než obežná dráha Zeme. Asi trikrát alebo štyrikrát za rok Merkúr prechádza okolo Zeme a to je to, čo väčšina z nás pozná ako obdobie retrográdneho Merkúra.

Keby ste cestovali v aute a predbehlo vás iné auto, mohli by ste povedať, že auto šlo rýchlejšie než vy. Ak by však auto náhle spomalilo a vy ste ho predbehli, zdalo by sa, že auto, ktoré vás predtým predbehlo, ide teraz pospiatky. Tak nejako by sa dal popísať retrográdny Merkúr.

Zrýchľujúci sa Merkúr by sa dal prirovnať ku vlaku, ktorý preletí okolo vás a vytvorí silný, turbulentný závan vetra. Tieto “turbulencie”, ktoré Merkúr prináša, môžu spôsobiť mnoho nepríjemností a môžu ovplyvniť to, čo cítime na Zemi v každodennom živote.

Merkúr riadi všetky druhy komunikácie, vrátane počúvania, rozprávania, učenia, čítania, úpravy, výskumu, vyjednávania, predaja a nákupu. Merkúr tiež riadi všetky formálne zmluvy a dohody, rovnako ako aj dôležité dokumenty, listiny, prenájmy a podobne. Ďalšou veľmi dôležitou doménou Merkúra je doprava, cestovanie, „inteligentné“ zariadenia ako telefón, tablet, počítač a podobne.

Vzhľadom k tomu, že je Merkúr v retrográdnej fáze, všetky tieto oblasti sú zasiahnuté a nebudú fungovať tak, ako bežne fungujú, keď je Merkúr v priamom pohybe, teda “retrográdny” môžeme chápať ako opak slova “priamy” alebo “smerujúci vpred”.

Čo robiť a nerobiť, keď je Merkúr retrográdny

V období retrográdneho Merkúra nie je vhodné robiť veľké, významné životné kroky. Neodporúča sa kupovať elektronické zariadenia, pretože by skôr či neskôr mohli prestať fungovať, alebo by sa mohol objaviť problém. Ďalej nie je vhodné podpisovať rôzne zmluvy alebo dôležité dokumenty. Pokiaľ však tak musíte urobiť, pred podpísaním si všetko veľmi dôkladne prečítajte a preštudujte. To by sme ostatne mali robiť vždy.

Toto obdobie taktiež nie je vhodné pre spustenie nových webových stránok, magazínu, alebo reklamnej kampane. Nie je vhodné ani vydávať knihu.

Retrográdny Merkúr má z nejakého dôvodu nevysvetliteľnú moc “vyťahovať” staré vzťahy, ex-priateľov / ex-priateľky, alebo iné osoby z minulosti, späť do vášho života. Je veľmi pravdepodobné, že budete mať počas tohto obdobia nutkavú potrebu napísať niekomu z vašej minulosti, alebo naopak dostanete od tejto osoby správu. Vzhľadom k tomu, že Merkúr veľmi silno ovplyvňuje komunikáciu, nepúšťajte sa do zbytočných sporov alebo diskusií. A ak chcete byť s danou osobou z minulosti opäť v kontakte, počkajte až sa Merkúr vydá priamym smerom.

Pokiaľ už ste s niekým v kontakte, nedorozumenia sú veľmi časté v priebehu tohto obdobia. Sny alebo časté myšlienky na osobu z vašej minulosti sú počas retrográdneho Merkúra tiež veľmi bežné.

Meškajúce lety, vlaky, autobusy, veľké dopravné zápchy, havárie, pokazená elektronika, alebo dokonca aj kuchynský riad, ktorý vám neustále padá z rúk, to všetko tiež spôsobuje retrográdny pohyb Merkúra. Ak môžete – a poznáte vopred dátumy retrográdneho Merkúra – naplánujte si vašu dovolenku na taký časový úsek, ktorý nie je ovplyvnený retrográdnym Merkúrom. V žiadnom prípade to neznamená, že sa nedostanete do cieľovej destinácie, ale váš let môže mať meškanie aj niekoľko hodín, alebo sa vám môže stratiť batožina. Vlastne aj čokoľvek iné, nie len batožina, preto vždy všetko dôsledne skontrolujte, uistite sa, že máte všetko dôležité u seba.

Kedy nás čaká ďalší retrográdny Merkúr

V roku 2023 nás čakajú tri retrográdne fázy Merkúra, z toho jedna počas neskorej jarnej cestovnej sezóny (máj – jún). Každá fáza trvá 21 dní.

Retrográdny Merkúr v roku 2023

  • 21. apríl – 14. máj 2023
  • 23. august – 15. september 2023
  • 13. december 2023 – 1. január 2024

Tieňová zóna retrográdneho Merkúra

Tieňová zóna retrográdneho Merkúra nie je príliš známa, ale stojí za to vedieť, o čo sa jedná. Tieňová zóna, anglicky „retrograde shadow“, je v podstate niekoľko dní pred a po retrográdnej fáze. Toto obdobie trvá cca. 14 až 20 dní pred a po období retrográdneho Merkúra, teda pokiaľ je toto obdobie napr. od 21. apríla do 14. mája, v tieňovej zóne (obdobie, kedy začíname pociťovať retrográdny Merkúr), sa Merkúr začne pohybovať už od 7. apríla a zotrvá v nej až do 31. mája 2023.

Pozitívne stránky retrográdneho Merkúra

Možno vo vás obdobie retrográdneho Merkúra vzbudzuje horko-sladké dojmy a pôsobí, ako keby sa ničomu nemalo dariť. Každá minca má ale dve strany a práve tak aj retrográdny Merkúr má svoje pre i proti.

Počas tohto obdobia sa vám môže ozvať osoba, o ktorej ste už dlhé roky nepočuli. Môže to byť bývalý kolega, spolužiak alebo známy, s ktorým ste stratili kontakt. Jedná sa tiež o vhodné obdobie na nájdenie vecí, ktoré ste stratili pred retrográdnou fázou. Ďalším benefitom retrográdneho Merkúra je príval inšpirácie alebo nápadov. Pre uskutočnenie vašich nápadov je však lepšie počkať, až sa Merkúr vráti do svojho priameho pohybu. Nezabudnite si nápady alebo inšpirácie napísať na papier.

Nesmiem zabudnúť dodať, že retrográdny Merkúr prináša pravdu a svetlo na povrch, preto vás môže počas tohto obdobia prekvapiť kopec vecí, o ktorých ste ani nepremýšľali.

Retrográdny Merkúr môže byť pre mnohých z nás veľkou záhadou, ale nech už sa veci dejú tak, ako sa dejú, všetko má určite svoj dôvod.

Zaujala vás táto téma? Prečítajte si aj článok Retrográdne planéty v roku 2023

Váš astrológ
Mgr. Ľubomír Drozd

Astrologické služby AnteAr
email: drozd@antear.com
tel.: 0944 630 062

Páčia sa vám moje články? Píšem ich pre vás s láskou ♥
Podporte ich tvorbu tým, že kliknete na „Zdieľať“ alebo „Páči sa mi to“
Ďakujem za všetky prejavy vašej priazne! ♥

Zdieľajte so svojimi priateľmi!
Categories: Blog