Poslednú aktualizáciu dňa 27/09/2023 vykonal astromaïa

Saturn ako „tmel“ na vzťahy a schopnosť dospieť

Len nedávno som narazil na veľkú časť porovnaní horoskopov s podobnými témami; takéto veci sa stávajú, keď sa špecializujete na synastrie. Aj keď sú všetky vzťahy jedinečné, určité štýly vzťahov sa v praxi objavia v zhlukoch, čo dáva astrológovi jedinečný pohľad na to, čo sa deje.

Kvadratúra Saturn/Urán – ktorá visí vo vzduchu už zdanlivo večnosť – spôsobila zmätok vo vzťahoch u tých, ktorým padla na uhly, alebo do uhlových domov v natálnych alebo kompozitných horoskopoch, alebo aj u tých, ktorí majú tranzitnú planétu spojenú s planétou vzťahov. Zdá sa, že téma je „Zmeniť sa alebo zomrieť“. No, možno je to prehnané, ale je to tak. Rovnaké témy v natálnych horoskopoch vychádzajú zrazu na svetlo extrémnymi spôsobmi.

›› Vyskúšajte horoskop na najbližšie obdobie: Vaša osobná predpoveď na tri mesiace.
Astrologická predpoveď Vám pomôže pochopiť vzájomné súvislosti, zorientovať sa v aktuálnom dianí vo Vašom živote a celkom určite bude prínosom pre plánovanie Vašich ďalších krokov a významných rozhodnutí.

Jedna konkrétna tematická skupina, ktorá sa neustále objavuje, súvisí so starým známym príbehom žien, ktoré našli mužov, s ktorými sa cítili hlboko prepojené a naladené na nich – fyzicky, mentálne, emocionálne a duchovne – len preto, aby ich títo muži opustili a otočili sa k nim chrbtom, odmietli ich alebo ich nejakým zásadným spôsobom zradili. Ako zvyčajne, tieto ženy skáču do večného záväzku, podporovaného bezpečným pocitom hlbokých karmických väzieb. Väčšina hovorí: „Veď to predsa dáva zmysel.“ A áno, dáva to zmysel, v kontexte ich života. Musí to byť to pravé a musí to byť navždy, pretože on vie čítať moje myšlienky/srdce/dušu a ja jeho.

Keď robím výklad týchto horoskopov, vidím silné súvislosti: Konjunkcia Luny s uzlami je bežná, dôraz na Dvanásty dom, konjunkcie medzi planétami vo vzťahu k vonkajším planétam, Luna na uhle alebo na Vertexe. Toto sú silné aspekty, ktoré vyvolávajú pocit spolupatričnosti a intimity. Je v nich cítiť hĺbku. Je to naozaj hlboké. S najväčšou pravdepodobnosťou nikdy predtým nič podobné necítili a je to vzájomné – obaja sú tým unesení.

Požiadavky karmy vzťahov

Tieto synastrie často odhaľujú základnú pravdu o vzťahoch: čím hlbší je pocit spolupatričnosti a že „to tak malo byť“, tým ťažšie sú lekcie. V týchto takzvaných „karmických“ vzťahoch sa od nás žiada viac. Existujú lekcie, ktoré je nevyhnutné sa naučiť, a najhlbšie jadro správania, ktoré je potrebné zmeniť na oboch frontoch. Keď sa tak nestane, nastáva rozchod a hlboký pocit stratenej príležitosti.

Áno, tieto väzby sú krásne. Túžime byť v týchto vzťahoch. Ale ako všetko ostatné v astrológii, aj aspekty intenzívneho prepojenia je potrebné dať do kontextu. A predtým, ako začnete analyzovať synastriu, musíte sa najprv pozrieť na každý jednotlivý natálny horoskop, aby ste pochopili dynamiku vzťahu a áno, karmu vzťahu, ktorá tam existuje. Nemôžeme sa ponáhľať do porovnávania horoskopov bez toho, aby sme najprv vedeli, s čím máme do činenia v súvislosti s jednotlivcami, ktorých sa to týka. Všetky naše rozhodnutia a správanie sa vracajú k tomu, kým sme ako ľudské bytosti. Rozhodnutia založené na tom, čo chcú ostatní, sú cestou do katastrofy.

>> Vyskúšajte výklad partnerského horoskopu: poskytne Vám vysoko hodnotné informácie o tom, ako sa planéty prejavujú vo vašich vzťahoch.

A tu sa potenciálny astrológ nechá zlákať z cesty. Čo hľadáte? Ako analyzujete potenciál záväzku v natálnom horoskope?

Odpoveď často nie je jednoduchá, ale je potrebné hľadať množstvo vecí, ktoré vám pomôžu. Jedna vec, ktorú treba vziať do úvahy, je dôležitosť polohy Saturna.

Saturn ako tmel na vzťahy a schopnosť dospieť AnteAr

Saturn ako „planéta vzťahov“

V prvom rade musíme pochopiť, že vzťahové planéty nie sú len Slnko, Mesiac, Venuša a Mars. Saturn sem zaraďujem z dobrých astrologických dôvodov.

Veľa počúvame o Saturne ako o magickom „tmele“ vo vzťahu. Páry s dobrými väzbami na Saturn veria, že ich čaká ľahká cesta. (Však len počkajte, kým pár zo Saturnu príde na koniec cesty a poučí sa. Ešte ste nevideli Mars rezať rýchlejšie, než ako to dokáže Saturn.) Saturn je prirodzeným partnerom Luny prostredníctvom kardinálnych uhlov, ktorými sú definované naše natálne horoskopy. Je „druhým“ koncom mužského/ženského rozdelenia. A tento takzvaný tmel nefunguje magicky ani automaticky, pretože polarita Luna/Saturn, Rak/Kozorožec nie je o ničom menšom ako o rozvoji vedomého uvedomenia – ako môžem priniesť svoje najhlbšie ja von do sveta slobodne užitočným spôsobom? Koniec vzťahu Baran/Váhy, Mars/Venuša je o príťažlivosti a vyrovnávaní protikladov. Ale koniec kríža Rak/Kozorožec môže byť oveľa intímnejší a oveľa viac sexi, ak sú výzvy splnené.

Táto polarita je o spôsobe, akým nám vzťahy umožňujú nazrieť do seba hlboko a uvedomiť si našu vnútornú dynamiku – zvyčajne za polovicu času, ktorú by nám to zabralo, ak by sme na to mali prísť sami. Intimita, ktorá umožňuje druhému, aby nám pomohol rozvinúť našu dušu a ducha vo svete, je jednou z veľkých výsad vzťahov.

Uhol MC/IC

Archetyp mladého páru predstavuje v horoskope Baran/Váhy, tradične Mars a Venuša. Takto sa správajú naše prirodzené uhly, náš Prvý a Siedmy dom a to, čo predstavujú – seba a ostatných. Ale MC/IC je tiež dynamický vzťahový uhol. Predstavuje oveľa viac ako matku a otca alebo náš domáci život verzus naše postavenie vo svete. MC/IC reprezentuje aj našu sexuálnu zrelosť.

Saturn: Dospelý Mars

Všetci začíname naše detstvo reprezentované Lunou, ale ako dospievame, dievčatá sa sťahujú na Venušu a chlapci na Mars. A aby sme mohli viesť zrelý a plnohodnotný život, musíme sa znova rozšíriť – ženy sa presunú do zrelej lunárnej fázy a muži do Saturnu (aj preto môže byť Luna tak sexuálne živá). Saturn je v skutočnosti dospelý Mars. Ak konáme spontánne a inštinktívne, táto akcia pochádza z Marsu. Ak sme vo svojich činoch rozvážni, ak ich dôkladne zvažujeme, naše činy patria Saturnu. Zatiaľ čo všetky hlavné znamenia iniciujú, Mars rozhorí oheň, ale Saturn tento oheň používa vedomým spôsobom na vytvorenie niečoho užitočného, potrebného a trvalého.

Saturn a zrelosť

Nie je ľahké prejsť do Saturnu – a Saturn v žiadnom prípade nie je jediným meradlom zrelosti. Saturnu sa často vyhýbame, pretože v nás môže vyvolať pocit, že nekonečný potenciál mladosti je odrezaný – a časom aj je. Keď starneme, akceptujeme to: naše životy majú hranice – nemôžeme byť všetkým pre všetkých ľudí. Niekedy však žijeme svoje životy, ako keby boli nikdy nekončiace; ideme len s prúdom a presviedčame samých seba o ilúzii, že žijeme vo svete večných možností. Znie to ako niečo ponižujúce, ale nie je.

Saturn od nás chce, aby sme boli našou vlastnou autoritou, aby sme vedeli, kto sme a čo chceme a potrebujeme, a aby sme si vytvorili život, ktorý je verný nášmu najhlbšiemu vnútru. Neuspokojí sa s málom a bude nás prenasledovať, kým neprevezmeme opraty svojho života do vlastných rúk. V určitom bode musíme podniknúť zodpovedné kroky. Nie kvôli potrebe ‚dospieť‘, ale preto, že sa máme so svetom vysporiadať konkrétnym spôsobom, a to zahŕňa aj naše vzťahy s ostatnými. Ako raz povedala jedna moja múdra priateľka Panna: „Musíš si robiť plány pre seba, inak sa zapletieš do plánov iných ľudí. V konečnom dôsledku ide o rešpekt a úctu k vlastnej existencii.

Práca so Saturnom

Saturn je o zrelom a premyslenom konaní – u oboch pohlaví a najmä vo vzťahoch. Keď pracujeme so Saturnom, musíme prekonať naše obavy, obranu a obmedzenia. Ako každý, kto bol niekedy vo vzťahu, vie, že ak konáme zo strachu, obrany alebo slabosti, smerujeme k vzťahovej katastrofe. Saturn znamená prevziať zodpovednosť a vidieť veci jasne. Saturn je o zaradení našich činov za hranice toho, o čom vieme, že je pravda.

Ak veríme jednej veci a robíme druhú, alebo ak konáme bez rozmýšľania, správame sa k druhým kruto kvôli vlastným strachom a slabostiam, neprijímame Saturn, odmietame ho. Klesáme po klzkom svahu nezrelého Marsu. Ak sa k nám druhí správajú zle alebo nás odmietajú, ale povieme si, že to je v poriadku, pretože ich milujeme, nerobíme tým láskavosť ani sebe, ani svojim partnerom, ani láske samotnej. Je smutné, že mnohí z nás si na začiatku života osvojili vzorec, že odmietanie samo o sebe a túžba, ktorá je s ním spojená, definuje lásku. Pomôcť nám čeliť tejto pravde je ďalšou z úloh Saturna.

Veľa ťažkých aspektov Saturna v mužskom natálnom horoskope môže brániť procesu zrelej činnosti. Ak je Saturn prominentný a spojený s Lunou alebo Venušou, môžu nastať problémy so ženskou stránkou, najmä pokiaľ ide o potrebu kontrolovať to, čo vníma ako nekontrolovateľnú silu. Saturn u oboch pohlaví môže predstavovať problémy s autoritatívnymi postavami, kde sa autority stávajú stelesnením zla. V skutočnosti sa nemôžeme sebarealizovať bez toho, aby sme sa stali naším vlastným šéfom. Potrebujeme poznať samých seba a vyjadriť svoje ja vo svete.

Nanešťastie, ako ukázala nedávna lekcia, na ktorej som učil o atentátoch, utrápený Saturn sa často prejavuje tým, že druhých vníma ako predstaviteľov útlaku a moci a že často nemusíme uznať svoje vlastné mocenské alebo vyhýbavé správanie. Ako môžeme mať zdravý vzťah, ak si odmietame priznať, že máme svoj podiel na tomto tieni? Niekedy, keď je Saturn prominentný, existuje neochota prijať samotnú nezávislosť. Dávame prednosť tomu, správať sa ako deti a dovoľujeme iným, aby za nás rozhodovali. Horšie je, že môžeme jednoducho prijímať čokoľvek, čo od nás autoritatívne osobnosti alebo spoločnosť chcú, namiesto toho, aby sme sa riadili našimi vlastnými želaniami a potrebami.

Saturn v tranzitoch a progresiách

Ľudia sa často začnú správať inak, keď je Saturn zvýraznený tranzitom alebo hlavne pri progresiách. Výzvy pre progresívny Saturn v progresívnom horoskope prichádzajú často vtedy, keď je možné uzdraviť staré postoje k záväzku a vyriešiť staré konflikty. Saturn v tranzitoch nám často prináša príležitosti ukázať, že sme vyrástli, ak sa postavíme výzvam. (Ak strčíme hlavu do piesku a odmietneme zmenu, čo je ďalšia cesta, ktorú Saturn ponúka, zaručene dostaneme tvrdší úder, keď Saturn zaklope na dvere.)

Áno, sú tu klzkí Neptúnovci, po moci túžiaci Plutónovci a s radosťou unikajúci Uránovci, ale pokiaľ ide o vzťahy a záväzky, zastavte sa a dôkladne sa pozrite na problémy a silné stránky Saturna vo svojom natálnom horoskope. Toto je prvý krok v synastrii pre tých z vás, ktorí hľadajú záväzok.

Je Saturn „tmelom“, ktorý drží pár pohromade?

Nedávno som dostal otázku: „Môže byť vzťah skutočne dlhodobý bez aspektov Saturna v synastrii?“ Toto je skvelá otázka!

Chcel som povedať, že existujú rôzne typy vzťahov.
Chcel som povedať, že ľudia sa spájajú rôznymi spôsobmi z rôznych dôvodov.
Chcel som dať takú arogantnú odpoveď, ale cez noc sa mi to rozležalo v hlave.
V mojej mysli neexistuje spôsob, ako udržať vzťah v priebehu času, bez komponentu Saturna.

Nie je to nevyhnutne preto, že ste „zaseknutý“ alebo „zviazaný“ alebo máte „karmu“, či už ľahkú alebo ťažkú. Je to preto, že Saturn vládne záväzkom.

Ak ste nikdy nemali dlhodobý vzťah, možno si neuvedomujete, že bez ohľadu na to, ako veľmi niekoho milujete (priateľa alebo partnera), príde čas, keď vám začne liezť na nervy. Alebo vás nejakým spôsobom sklame. Je jednoducho možné žiť svoj život, rok čo rok, a vždy byť najlepší.

Ak vám váš priateľ alebo partner nie je oddaný; ak im táto schopnosť chýba, odíde, veľmi pravdepodobne vtedy, keď ho budete najviac potrebovať.

Tento Saturn (tmel na vzťahy) sa môže prejaviť v synastrii, ale skôr ako sa dostanete tak ďaleko, zvážte jednotlivca. Nedávno sa ma jeden otec spýtal, či jeho dcéra zostane vo vzťahu so zlým mužom.

„Nie. Ona odíde.“
„Ako to môžete vedieť?“ spýtal sa
„Opúšťa každý vzťah. To je všetko, čo vie v tejto chvíli urobiť. Ona odíde…“

Vedel som si predstaviť, ako na konci nášho rozhovoru prikývol na súhlas.

Nemôžete mať dlhodobý vzťah, ak sa vy (alebo váš partner) neviete zaviazať. A Saturn nie je nejaký špinavý pes alebo sila, ktorá by vám ubližovala a utláčala vás.

Existujú určité privilégiá, vyhradené pre dospelých. Dlhodobé vzťahy sú jedným z nich.

Ako ste na tom vy? Dokážete sa časom zaviazať?

>> Vyskúšajte výklad partnerského horoskopu: poskytne Vám vysoko hodnotné informácie o tom, ako sa planéty prejavujú vo vašich vzťahoch.

Váš astrológ
Mgr. Ľubomír Drozd

Astrologické služby AnteAr
email: drozd@antear.com
tel.: 0944 630 062

Páčia sa vám astrologické články? Píšem ich pre vás s láskou
Podporte ich tvorbu tým, že kliknete na „Zdieľať“ alebo „Páči sa mi to“
Ďakujem za všetky prejavy vašej priazne!

Súvisiace témy:
Saturn v Synastrii: Aspekty so Slnkom, Lunou, Venušou a Marsom
Jupiter v Synastrii: Aspekty so Slnkom, Lunou, Venušou a Marsom
Odhalia vašu pravú tvár: Sila vonkajších planét na hlavných osiach v synastriách
Pasca karmy: Vzťahy z minulých životov, ktorým sa treba vyhnúť
Päť najlepších aspektov v synastriách pre významný vzťah
Váš profil príťažlivosti: Koho priťahujete a prečo
Sexuálna charizma z pohľadu astrológie
Karmické vzťahy a osudová príťažlivosť
Kompatibilita vzťahu a Synastrie
Partnerský horoskop
Osobný horoskop
Zdieľajte so svojimi priateľmi!
Categories: BlogAstro Vzťahy