Slnečné znamenie Škorpión

Škorpión – Muž

Pokiaľ ste zamilovaná do muža v znamení Škorpióna a slovo vášeň vás ľaká, obujte si tretry a utekajte, ako keby vás prenasledoval King Kong. Pretože vás prenasleduje.

Nehovorím len o samotnej milostnej vášni, aj keď tá môže byť na poprednom mieste. Mám na mysli tiež vášnivú intenzitu vo veciach politiky, práce, priateľstva, náboženstva, jedla, príbuzných, detí, oblečenia, života, smrti a všetkých ďalších kategórií, aké vám zídu na um. Ak vás odpudzuje nadmiera citov, muž Škorpión nie je presne tým, čo potrebujete. Neobzerajte sa a utekajte.

Pokiaľ ste práve stretla takéhoto muža, asi si myslíte, že nie som pri zmysloch. Je predsa taký pokojný a vyrovnaný. Ako by mohol byť niekto s takým sebaovládaním vášnivý, nie to ešte nebezpečne vášnivý? Mohol. Pretože tým chladným zovňajškom len blufuje. Vo vnútri sú jeho vášne rozžeravené do červena ako pec, o ktorú ste si popálila ruku, keď ste mala tri či štyri roky a chcela ste si na vlastnej koži skúsiť veci, ktoré boli do tej doby z vášho dosahu. Tento muž môže byť tiež z vášho dosahu. Pod jeho zdanlivo odmeraným chovaním to len tak syčí. Nedotýkajte sa ho. Viete veľmi dobre, ako dlho trvá, kým sa zahoja popáleniny. Pamätáte? Ruka vás po tej príhode s pecou bolela niekoľko týždňov. Po tejto skúsenosti vás bude bolieť srdce celé mesiace, možno roky a domáca lekárnička vám veľmi nepomôže. Obľúbené babičkine úslovie: „Deko prevencie je lepšie než kilo liečby,“ platí ako pre popáleniny od pece, tak pre spálenie Škorpiónmi. Takže buďte opatrná. Uistite sa, že viete, kam idete a s kým.

Pokiaľ vás vaše znamenie vybavilo azbestovou povahou, ktorú oheň nespáli, dajte sa do toho a pokojne sa hrajte s výbušninami. Možno sa vám podarí udržať plamene pod kontrolou a sama získate mocný oheň, ktorý bude hriať vaše srdce po celý život. Možno robíte sama všetko s vášnivým zaujatím. Fajn. V tom prípade ide len o stupeň teploty. Ak má vaša vášeň automatický termostat, takže ju možno schladiť, keď sa príliš rozpáli, ste v bezpečí. Predpokladajme, že áno. Dievčatá, ktoré sú v nebezpečenstve, by už teraz mali byť niekde za horami, pokiaľ dokážu utekať dostatočne rýchlo. Až si raz vezmú príjemného, bezpečného muža v znamení Váh alebo Raka, ešte mi aj poďakujú.

Pokiaľ ide o ženy, ktoré pokladajú vzťah k Škorpiónovi za bezpečný, pokúsme sa zistiť, čo sa skrýva za tými hypnotickými, prenikavými očami Škorpióna. Je celkom isté, že na vás nezapôsobil neutrálne. Buď si o ňom myslíte, že je chlapčenský a roztomilý, alebo zlovoľný a vášnivý ( už je tu to slovo zas ). Problém je, že nie je ani jedno. Alebo by som hádam mal povedať, že je oboje. Ale takto sa nikam nedostaneme. Začneme znovu od začiatku.

Jedným slovom je tento muž nepreniknuteľný. Hneď pod povrchom jeho mrazivej rezervovanosti je obrovský vriaci kotol, ktorý neustále buble a syčí. Ak budete mať šťastie, bude na ňom pevne držať pokrievku po celý život, ale hlboká rana môže spôsobiť ohromujúcu explóziu. Ak nie ste priamo ohrozená jej zničujúcim účinkom, je to fascinujúce divadlo. Až ju pocítite prichádzať, ustúpte na bok. A neurobte nič, čo by ju mohlo spôsobiť.

Zmetie vás duálnymi rysmi Škorpióna – vášňou a rozumom. Je majstrom oboch: intelekt a emócie ho ovládajú rovnakou mierou. Škorpión je viac než inteligentný. Je to vysoko vyvinutý exemplár, hlboko filozofický, ktorý sa zaoberá tajomstvami existencie a priblíži sa k poznaniu odpovedí.

Existujú Škorpióni, ktorí dokážu viesť sparťanský život v holej miestnosti a upierajú si z nejakého obskúrneho estetického dôvodu akékoľvek pohodlie, ale pravá povaha tohto znamenia je senzualistická. Normálne sa Škorpión obklopuje prepychom. Má sklon k preháňaniu v jedle, drogách, pití a áno – v láske. Celkom určite. Je na ňu zariadený a verí si. Láska ho nikdy neľaká, neudivuje, ani ho nezastihne nepripraveného. Nespustí ju z mysle od chvíle, keď po prvýkrát sadne na bicykel. Možno dokonca na trojkolku. Samozrejme môžete poznať Škorpióna, ktorý vyzerá dokonale nevinne a má tak odzbrojujúci, mladistvý šarm a úplný nedostatok obvyklých manierov k zvádzaniu, že vás presvedčí, že sa to s náruživosťou mužov Škorpiónov preháňa. Dokonca má možno pehy a doma má plnú zásuvku skautských odznakov. Ale spýtajte sa jeho manželky. Skúste niečo ako: „Povedz, Jana – alebo Iveta – alebo Tina – alebo ktokoľvek – je tvoj manžel, no, je vášnivý?“ Možno sa jej podarí zachovať dôstojnosť a odbiť vás, že vám do toho nič nie je, ale najskôr vám bude odpoveďou hysterický smiech. Medzi záchvatmi veselia si bude vybavovať mnoho dní jeho vášnivých výrokov o znečistení ovzdušia, cvičení psov, narkotikách, dlhých vlasoch, regulácii pôrodnosti a mnoho nocí jeho… no, proste mnoho nocí. A bude to pravda, aj keď tento muž vyzerá ako Huckleberry Finn a ani vzdialene nepripomína King Konga.

Títo muži majú výbušnú povahu, ktorá dokáže spôsobiť ranu na celý život. Keď Škorpión udrie svojim smrteľne jedovatým chvostom, bodnutie je silné. Nie len že rád vyhráva, ale on musí vyhrať. Keď prehrá, dokonca aj v malichernostiach, niečo v ňom zomrie. Napriek tomu – a to je zvláštne – sa Škorpión obvykle chová čestne. Sklamanie sa – rovnako ako ostatné emócie – v jeho nehybnej tvári neprejavia a svoje reakcie nekompromisne kontroluje, vrátane milostných úmyslov. Ak máte dobrý dôvod sa takéhoto vzťahu vyvarovať, bude z neho vyžarovať ľadový pokoj, aj keď vo vnútri bude horieť. Tiež je schopný dievča kruto mučiť, než sa nakoniec rozhodne ju schmatnúť za vlasy a dovliecť ju do svojej zimozeleňovej džungle. Prirodzene existujú niektorí novembroví chalani, ktorí vás požiadajú o ruku jemne a v pokľaku. Budú sa chovať veľmi zdvorilo, aj keď nebudete mať so sebou gardedámu, ale nedajte sa oblafnúť. Je to len prejav Škorpiónovej túžby zachovať si za každú cenu dôstojnosť. Vaša povesť musí byť nepoškvrnená. Napriek svojej erotickej povahe neznesú výsmech alebo lacnosť.

Títo ľudia majú buď hrôzu z hriechu ako učiteľ nedeľnej školy, čo je postoj, ktorý produkuje neobyčajne zanietených evanielických náboženských vodcov, ako je Billy Graham, alebo ich poháňa zvedavosť preniknúť do každého temného zákutia ľudského tajomna. Niekedy dôjde ku kombinácii oboch týchto prístupov, čo vyústi v pokrytectvo alebo sebaklam.

Každý Škorpión je sám sebe zákonom a absolútne ho nezaujíma, čo si o ňom myslia ostatní. Rád by bol rešpektovaný ako dobrý, solídny občan, ale pokiaľ to zasahuje do niektorého z jeho náruživých ideálov či cieľov, je mu jedno, či sa stane predmetom ohovárania. Názory priateľov, príbuzných, susedov či nepriateľov neprekazia žiadne z jeho dôležitých rozhodnutí. Nerád to hovorím, ale ani váš názor. Ešte ale neutekajte. Taká nádherná sebestačnosť a istota zámerov môžu vytvoriť neobyčajne príťažlivú slobodnú dušu, ktorá sa stále nezaoberá tým, čo si ľudia myslia. Sú poctivosť, odvaha a čestnosť také zlé vlastnosti? V dnešnej dobe sa možno už tak nenosia, ale zotrite prach, ktorý sa na nich usadil a oceníte, že sú stále rýdze.

Zaujímavá skúsenosť je vidieť Škorpióna, ako zvláda nepriazeň osudu. Zatiaľ čo iní nadávajú a zrútia sa, on je na vrchole síl aj guráže. Málokedy sa užiera závisťou alebo sa vyžíva v sebaľútosti a je presvedčený, že život mu nedlhuje ani vindru. Dokážete si predstaviť, koľko mu to ušetrí času. Miesto aby sa urazene zlostil, keď nastanú problémy, postaví sa im čelom. Či ich prekoná? Ale samozrejme. Na to je predsa od narodenia predurčený.

Jedna vec vás môže trochu desiť a bude od vás vyžadovať odvahu. Škorpión miluje záhady a neexistuje jediná, ktorú by nerozlúštil. Pretože večná ženská záhadnosť je najúčinnejšou obranou každého dievčaťa, ak ste jej pozbavená, môžete sa cítiť do istej miery zraniteľná. Keď vás začne skúmať tými žeravými očami a prenikavými otázkami, žiadne tajomstvo vám neostane.

Má vysoké nároky a priateľov si nevyberá náhodne. Musia sa mu vyrovnať. Je to vzácny typ človeka, ktorý dokáže zdieľať s mužmi drsný, košeľatý humor ako za alžbetínskych čias, a potom sa nečakane premeniť na milenca tak jemného a nežného ako Robert Browning. Pokiaľ chcete od muža niečo viac, nemám poňatia, čo by to mohlo byť. Poddajnosť a odpustenie? Nestrannosť a opatrnosť? To nie je fér. Vedela ste od začiatku, že týchto vlastností sa mu nedostáva.

Niekedy môže byť z nevysvetliteľných dôvodov krutý a dokonca sa u neho môže prejaviť duševný sadizmus, keď vás pred priateľmi nazve tučnou, krátkonohou, svárlivou a staromódnou. Je to jeho súkromný vtip. Smejte sa, aj keby vás to malo zabiť. Varoval som vás, že Škorpión je pudený k tomu, aby zastieral pravé motívy, a ani láska túto tendenciu neodstráni. Dokonca ju môže zintenzívniť. Nemá v úmysle prejaviť svoje skutočné city pred celým svetom ako zraniteľný zamilovaný školák. Neskôr, až budete sami, vám povie, čo si naozaj myslí.

Sobáš vám dodá určitú istotu, ale než skončíte pred oltárom, môže vám vykonať pár škaredých kúskov, ktoré vás vôbec nepobavia. Napriek tomu nech vás ani nenapadne mu hovoriť, že pri jeho drsnom sebestačnom postoji typu: kto ťa potrebuje? máte chuť skočiť z mosta. Povie vám totiž, nech to pokojne urobíte. Asi bude chvíľu trvať, než sa prispôsobíte takejto osobnosti, ale nakoniec vás to zocelí. Pokiaľ nie ste príliš odolná, so Škorpiónom prídete ľahko k úrazu. Nikdy sa ho nepýtajte, čo si myslí o vašich nových šatách alebo novom účese, pokiaľ nie ste pripravená vypočuť si krutú pravdu. Aspoň viete, že jeho pozitívne výroky sú úprimné a nie sú znehodnotené planými lichôtkami. Je lepšie sa občas vyrovnať s úprimným: „Vyzeráš hrozne,“ a príležitostne byť odmenená: „Vyzeráš nádherne,“ než musieť hltať nemenné menu vágnych poznámok typu: „Áno, miláčik, je to pekné,“ alebo: „Hmm, ujde to,“ od iných mužov. Nemyslíte? Ja áno. Ale nakoniec ste to vy, kto s tým musí žiť.

Keď dôjde na žiarlivosť, musíte našľapovať veľmi, veľmi opatrne. Pokiaľ sa vám do oka dostane sadza a náhodou začnete žmurkať v blízkosti iného muža, mohol by vybuchnúť ako Vezuv, a ak mu niekedy zadáte skutočný dôvod vás podozrievať, ste ohromne statočná žena. Ale svoju žiarlivosť by ste radšej mala odložiť do truhly a zamknúť ju. Rozhodne na neho neurobí dojem, keď ho zaplavíte hnevlivými slzami alebo výčitkami. Nech sa chová akokoľvek, povedzte si: „Miluje ma a nikdy nezahodí naozajstnú lásku kvôli fyzickej promiskuite. V hĺbke duše je verný a len si na dievčatách cvičí svoje hypnotické umenie.“ Hovorte si to pred každým jedlom, ráno a večer. Hlavne večer. Ženám sa zdá veľmi príťažlivým, ale majte na pamäti, že ak je niekto natoľko silný, aby odolal neustálym lichôtkam a pokušeniu, je to práve Škorpión. Nezlepšilo vám to náladu? Malo by. Je to pravda.

Určite bude prísnym otcom. Deťom neprejde ani štipka lenivosti alebo ľahkovážnosti. Naučí ich vážit si majetok, ale tiež ich naučí vážiť si seba samých. S oteckom v znamení Škorpióna deti ťažko dostanú príležitosť si utvoriť falošné hodnoty. Aj keď ich bude milovať s rovnako úprimnou vášňou, akú vkladá do všetkého, na čom mu záleží, neznesie žiadne nezmysly. Ochráni deti v prípade, že to budú potrebovať, ale rýchlo im dá najavo, že od nich čaká, že sa o seba postarajú samé. Ak si od neho požičajú peniaze, pravdepodobne mu budú musieť zaplatiť úroky, ale je to pre ich dobro. Zrejme si to neuvedomia, kým neodídu z domu, ale raz im užitočnosť tejto lekcie dôjde. Veľa detí Škorpióna neznáša jeho autoritu a prísnu disciplínu ako v detstve, tak hlavne v vzdorných rokoch, ale ako dospelí si uvedomia, aké mali šťastie, že ich viedol tak pevne. Od žiadneho iného otca sa deti nedozvedia plnú pravdu o tom, aký život v skutočnosti je. Často dokáže byť aj mierny a zábavný, ale nikdy nebude sporu o tom, kto je šéf. Bude s nimi vtipkovať a smiať sa a poskytne im pocit voľnosti, ale budú vedieť, že existuje hranica, ktorú nesmú prekročiť. Napriek tomu, že deti neznášajú jeho velenie, tajne obdivujú jeho silu a skúšajú ju napodobniť, avšak niekedy to má skôr opačný účinok. Mierne dieťa sa môže cítiť Škorpiónovou silou tyranizované a zastrašované a aby sa vyhlo jeho neľúbosti, stiahne sa do neurotickej introverzie. V takej situácii musíte partnerovi pripomenúť, že náklonnosťou a nehou sa niekedy dosiahnu lepšie výsledky, než jeho obvyklým autokratickým chovaním. Musíte to však urobiť s taktom a rešpektom. Škorpión nikdy nedovolí žene, aby mu diktovala, čo má robiť. Nikdy v živote. On je muž a vy ste žena a ak máte nejaké pochybnosti, vysvetlí vám to tak názorne, že už nikdy nebudete podobnú lekciu potrebovať. Ale aj tak bude Škorpión k žene, ktorá mu naozaj rozumie, nežný, chápavý, ohľaduplný a oplatí jej vernosť takým druhom lásky, o akej iné ženy iba čítajú alebo po nej túžia.

Akonáhle raz oheň vzplanie a tento muž sa rozhodne, že vás chce, veľmi vám nepomôže pokúšať sa odolať mu. Pod jeho hypnotickým vplyvom všetky vaše úmysly „dostanú svoje“. Magnetizmus mužských Škorpiónov je takmer hmatateľný. Máte pocit, že môžete vztiahnuť ruku a dotknúť sa ho. Keď to urobíte, možno budete prekvapená. Spáli vás, iba ak ste precitlivená a horľavá. Ak však ste trpezlivá a silná, bude to ako dotyk chladného mramoru. Vydržia s ním len mimoriadne dievčatá. Jedine odvážna žena dokáže letieť s orlom a nezrútiť sa. Môže sa vzniesť vyššie než jeho symbolická žiarivá hviezda Antares v súhvezdí Škorpióna a potom sa náhle prudko spustiť na zem. Držte sa ho pevne, majte otvorené oči a uvidíte s ním obzory, ktoré bojazlivé ženy nikdy nezhliadnu. Pozrite sa tamto, za vrcholky tých vysokých jedlí – zažila ste niekedy v živote taký východ slnka? …

… Jeho západ bude rovnako veľkolepý.