Poslednú aktualizáciu dňa 15/01/2023 vykonal astrovia

Som Panna.

Tak prečo všetci vravia, že sa tvárim ako Váhy ?

Ak predpokladám, že autorom tejto vety nie je muž, možno si myslieť, že ostatní nepochopili, že dievčina nehovorila o fyzickom stave svojho organizmu. Nakoľko je však vo vete Panna s veľkým P a Váhy s veľkým V, asi bude reč opäť o astrológii.

Už v predchádzajúcich častiach som upozorňoval, že ak hovoríme o sebe napríklad: „Som v znamení Vodnára,“ hovoríme len o tom, v ktorom znamení nášho horoskopu je naše Slnko. Slniečko má síce obrovskú silu, svojou kvalitou veľmi výrazne ovplyvňuje alebo lepšie povedané definuje naše osobné kvality, nie je však jedinou planétou v horoskope.

Opäť si dovolím poznámku (opakovanie je matkou múdrosti): astrológ v horoskope pracuje ako s planétami aj so Slnkom a Mesiacom. Okrem toho nepracuje s planétou matičkou Zemou. Používa geocentrický model vesmíru. V poriadku, vyhlasujte o nás astrológoch, že sme tmári, že nejaký ten Bruno v dyme svojho nadšenia volal: „A predsa sa točí!“, ale nám to „točí“ aj takto po starom vcelku funkčne.

Som Panna AnteAr

Späť k Slniečku (nemyslím časopis pre deti a mládež, myslím to, čo v horoskope nájdete ako krúžok s bodkou uprostred). Poznáte to. Prídu do spoločnosti dvaja Blíženci a každý je iný. (Pri Blížencoch som mal napísať, že prídu štyria, lebo Blíženci sú vlastne dvojica – Castor a Pollux).

Čím to teda je ?

Spomenul som, že Slnko má vysokú hodnotu, nie však takú vysokú, že by „prebilo“ celú „brigádu socialistickej práce“, s ktorou „fachčí“ v horoskope. Astrológovia si dokonca vymysleli niekoľko bodovacích systémov, aby zviditeľnili silu tej – ktorej planéty. Je to veľmi podobné ako v akciovej spoločnosti, kde sú majoritní a bežní akcionári. Bodovací, alebo ak chcete, hodnotiaci systém, ktorý používam, prisudzuje jednotlivým planétam takého body: Slnko, Mesiac a Ascendent – 4 body; Merkúr, Venuša a Mars – 3 body; Jupiter a Saturn – 2 body; Urán, Neptún, Pluto po jednom bode.

Planéty a Ascendent (ako jediný zo štyroch význačných bodov horoskopu – sem patrí ešte Descendent, MC a IC – dostal bodové ohodnotenie, preto je taký dôležitý čas narodenia) sa nám podľa bodov rozdeľujú do „záujmových skupín“. Jednu tvoria takzvané vnútorné planéty, označované tiež ako osobné a to sú všetky od Slnka po Mars. Potom ide skupina super planét od Jupitera po Pluto. Špeciálne pre Urán, Neptún a Pluto sa tiež používa výraz transuránske planéty.

Prečo toto škatuľkovanie ?

Zjednodušene možno povedať, že čím je rýchlejšia planéta v behu okolo zvieratníka (okolo dvanástich znamení horoskopu), tým väčšiu hodnotu má pri vykresľovaní charakteru „zrodenca“. Poznáte to, najrýchlejší kôň vám prinesie domov najviac medailí a na stávkach na jeho víťazstvo zarobíte najviac peniažkov. Má teda pre vás najväčšiu hodnotu. Aká je rýchlosť našich „nebeských bežcov“? Mesiacu to trvá hádam aj 29,5 dňa (čas lunácie) a Plutu asi 251,8 roka. Mars sa prebehne okolo znamení za 687 dní a Saturn za 29,46 roka. To na ilustráciu. Tieto časy sú pre nás výrazne dôležité, lebo nám povedia, aký dlhý čas zotrvá jedna planéta v tom – ktorom konkrétnom znamení. Slnko cupitá v jednom znamení dobrého 30,5 dňa a taký Mesiac asi 2,5 dňa. Nie práve zanedbateľný rozdiel.

Len pár stupňov

Teraz už vieme, že rýchlosť planéte prisudzuje jej bodové ohodnotenie. Tiež to znamená, že „rýchla“ planéta už o dva dni môže byť v úplne inom znamení. Máme teda dvoch Blížencov. Jeden sa narodil napríklad vo štvrtok a druhý v nedeľu. Ich planéty nebudú od seba príliš vzdialené. Len pár stupňov. Týchto pár stupňov môže rozhodnúť o rôznych veciach. Jedna Venuša nadviaže priateľský kontakt napríklad s planétou Neptún. Jej „majiteľ“ získa umelecké nadanie. „Nedeľná“ Venuša tento vzťah prepásla. Jej kvality budú mať iný charakter. Pre planéty platí ešte jedna finta. Ich „zafarbenie“, presnejšie – isté kvality, sa prechodom zo znamenia do znamenia menia skokom. Aj preto pár dní, ako rozdiel v dátume narodenia, zaseje občas hlboký rozdiel. A čo potom pár rokov!

Vy a vaša priateľka ste neobyčajný pár Levov. Obaja máte Slnko v znamení Leva, ste žiariace osobnosti, ste veľmi kreatívni, radi druhým ukážete, ako viete vládnuť, akí viete byť demokrati, ak vás neťahajú práve za chvost, pravdaže. Jeden z vás však má Mesiac vo Váhach a ten druhý v Baranovi. Mesiačik vo Váhach bude „Levovskú“ hrdosť spochybňovať, bude vás robiť viac závislých na pocitoch iných, niekde vo vnútri budete „váhavejší“. Mesiac v Baranovi spraví z Leva ešte ohnivejšieho ohniváka, akým je. Bude veľmi impulzívny a nepotrpí si dvakrát na nejakú citovú podriadenosť.

Planéty vedia byť pekné potvory

Čitatelia s bystrým matematickým nadaním už asi majú na jazyku otázku: „A čo super planéty? Veď také Pluto v jednom znamení zotrvá dobrých 20 rokov!“ V prvom rade malé usmernenie. Z tejto otázky je jasné, že ide o matematický výpočet. Planéty vedia byť pekné potvory. Nie vždy sa pohybujú z pohľadu zo Zeme výhradne smerom vpred. A už vôbec nie podľa presného časového harmonogramu. Ak funguje vo vašom meste hromadná doprava, viete, o čom píšem. Planéty sa správajú občas ako autobusy. Pluto zotrvalo napríklad v rokoch 1957 až 1971 v znamení Panny. Potom si na rok (od 6.10. 1971 do 18.4. 1972) odskočilo do Váh, aby sa na niekoľko mesiacov (asi na tri) vrátilo do Panny. Povieme, že sa pohybovalo retrográdne. A ďalších jedenásť rokov tíško spočinulo vo Váhach.

Opäť otázka: Čo to robí v našom horoskope? V prvom rade sa význam takejto pomalej planéty v znamení „zoslabuje“. Význam postavenia Pluta v znamení je generačný. Akoby celej jednej generácii niekde z diaľky niekto šepkal „Pre vás je dôležité životné prostredie, nezabudnite!“ alebo „Pre vás sú dôležité vzťahy medzi ľuďmi, nezabudnite!“. Keďže nepočujeme všetci rovnako dobre, toto jeho šepkanie niekedy prepočujeme. Osobný význam má pomalá planéta v postavení v astrologickom dome. To sú také trojuholníčky, ktoré sa zbiehajú v geometrickom strede horoskopu a rozdeľujú celý kruh na dvanásť častí. Astrologické domy sa odvíjajú od času narodenia, opäť zasa raz jeho dôležitosť.

Nie je mojím cieľom urobiť vám podrobný, podrobnejší, najpodrobnejší výklad všetkých významov, symbolov, postavení v horoskope. Ja vám len načrtávam obrysy toho, čo vám dobrá astrologická kniha vysvetlí. Alebo doplňujúcimi informáciami uľahčujem „blufovanie“ o astrológii. Preto prezradím pomôcku, ktorú sa študenti astrológie učia veľmi skoro. Planéta v horoskope nám povie, čo sa stane, znamenie, ako sa to stane a astrologický dom, kde sa to stane.

Ľuboš Vodička

Zdroj: pôvodne publikované v life style magazíne „InZine
Článok prevzatý zo série „Astrologické chuťovky


Pokračovanie – 4. diel tohto mini seriálu:
Astrológia terapiou – terapia astrológiou

Späť na predchádzajúci diel – 2. diel tohto mini seriálu:
Záhada astrologických dvojčiat


Zdieľajte so svojimi priateľmi!
Categories: Astro Lifestyle