Poslednú aktualizáciu dňa 15/01/2023 vykonal astromaïa

Spln v Kozorožcovi 24. jún 2021

Stručný súhrn: Vo štvrtok podvečer o 20:39 hod. SELČ vytvorí Luna v Kozorožcovi opozíciu so Slnkom v znamení Raka. Nastane teda lunárny Spln na 03°27’ znamenia Kozorožca. Aktuálny Spln v Kozorožcovi bude výrazne podporovaný energiou Jupitera zo znamenia Rýb.

Lunárny Spln 24.06.2021 v Kozorožcovi bude významný najmä pre tých, ktorí majú niektorú z osobných planét – Slnko, Lunu, Merkúr, Venušu, Mars vo svojom natálnom horoskope na 2° – 6° základných znamení Barana, Raka, Váh a Kozorožca, alebo týmito stupňami v ich natálnom horoskope prechádza os Ascendent / Descendent.

Energie júnového Splnu v Kozorožcovi sa môžu najvýraznejšie odzrkadliť u ľudí narodených v dňoch 22. – 27. marca, 22. – 27. júna, 24. – 29. septembra a 22. – 27. decembra.

Sezóna zatmení sa skončila. Od stredy 23. júna sa Merkúr začne pohybovať priamym smerom. A jeden z najpríjemnejších splnov Mesiaca, spln Mesiaca v Kozorožcovi, prichádza 24. júna. Je čas zúročiť výsledky všetkej práce a úsilia, ktoré ste vynaložili v priebehu uplynulých mesiacov od lunárneho Novu 13. januára 2021. Ste pripravení stúpať?

Keď sú Slnko a Mesiac v úplne opačných častiach oblohy, nastáva spln. Z astrologického pohľadu je spln obdobím, keď si môžeme ľahšie uvedomiť oveľa viac vecí sami o sebe a svojich pomeroch. Súčasne sa nám ukáže aj to, ako sa uskutočňujú naše zámery (alebo naopak ich nedostatok), ktoré sme si stanovili v minulosti. Celkovo je táto príležitosť vhodná nielen na reorganizáciu našich najvyšších cieľov, ale aj na korekciu kurzu, ak nás to cestou trochu dostalo z rovnováhy.

Vzhľadom k tomu, že tento spln je v znamení Kozorožca, teda priamo oproti Slnku v Rakovi, nabáda nás to myslieť na naše profesionálne ciele a úspechy (Kozorožec), ale súčasne aj na to, ako sa javíme našim najbližším, našej rodine (Rak). Medzi dôležité otázky, ktoré si môžete položiť počas tohto splnu, patria: Som rovnako oddaný svojej kariére ako svojej rodine? Ako môžem lepšie zabezpečiť rovnováhu medzi svojim pracovným a súkromným životom? Ako sa môžem stať nezávislejším a sebestačným bez straty citlivosti a otvorenosti?

Pokúste sa venovať týmto otázkam určitý čas. Možno zistíte, že vaše vlastné vnútro vás dokáže najlepšie viesť a poskytnúť potrebný vhľad do situácie, v ktorej sa momentálne nachádzate a kde máte priestor na vyváženejšie vzťahy.

Júnový spln v Kozorožcovi bude po dlhom čase jedným z prvých splnov, ktorý nebude súčasťou žiadnych napätých konštelácií.

Najlepšie na tomto splne je, že bude harmonicky podporovaný energiou Jupitera, ktorý symbolizuje veľkorysosť, optimizmus a šťastné príležitosti pre rozvoj. Po naozaj dlhej dobe to bude jeden z prvých splnov, ktorý nebude mať žiadne napäté interakcie alebo interferencie od ostatných planét, ktoré moderná astrológia berie do úvahy. Iste, niekto by o tom mohol pochybovať, ale energia Jupitera dokáže aktivovať váš zmysel pre cieľ, podporiť sebadôveru a prinesie aj trochu viac iskry do vášho života 😉

Jupiter je planéta expanzie, šťastia a radosti, a určite umožní rásť všetkému, čo pre vás vesmír pripravuje. Ak môžete, spomeňte si na dni okolo 13. januára 2021, aby ste si pripomenuli, čo sa vo vašom živote dialo. Možno zistíte, že čokoľvek, čo sa objaví počas tohto lunárneho splnu 24. júna, je expanziou práve týchto energií.

Našťastie účinky tohto skvelého splnu v Kozorožcovi pocítia všetky znamenia, ale Býk, Panna, Kozorožec, Ryby a Škorpión to budú vnímať tým najpríjemnejším spôsobom. Baranom, Váham a Rakom: Ak sa vám energia tohto splnu zdá nepodstatná, berte to s rozvahou. Niekedy je potrebné pričiniť sa vlastnými silami a svojim spôsobom aj trochu „čarovať“, aby sa veci diali tak ako chcete. Takže nájdite si niečo pozitívne a prejavte trochu radosti. Či tak alebo onak, čas budúceho lunárneho splnu bude patriť práve vám.

A keď už sme pri tom čarovaní, hádam žiadna iná noc nemá také kúzlo ako tá z 23. na 24. júna. Vo štvrtok 24. júna 2021 je svätojánsky spln. Po pondelkovom letnom slnovrate je to ďalší naozaj čarovný dátum. Svätojánsky spln sa ukáže v plnej paráde krátko po pol deviatej večer, keď Luna začne vystupovať nad obzor.

Svätojánska noc a tradície

Svätojánska noc je spájaná s množstvom legiend, povier, tradícií, aj s ľúbostnou mágiou. Verili v ňu naši predkovia a boli presvedčení, že bylinky nazbierané v túto noc majú silnú moc. Priam čarovnú…

Pravdou je, že začiatok astronomického leta, teda koniec júna, je pre zber mnohých byliniek ideálny. Vtedy majú totiž v sebe najväčšiu koncentráciu prospešných látok a tvoria najviac silíc.

Bylinkám natrhaným v čase Jánskeho sviatku sa pripisovali zvláštne liečivé účinky a nazývali sa „svätojánskym korením“. Ľudia verili, že rastliny kvitnúce na Jána majú čarovnú moc a pred východom slnka sa každá ohlasuje ľudskou rečou, akú chorobu lieči.

Všetky slovanské národy poznajú povesť o zlatom kvete papradia, ktorý možno získať len za tejto noci. Kvet mal prinášať šťastie a robiť človeka neviditeľným. Papradie označovalo aj miesta zakopaných pokladov. Staré kroniky popisujú zložité a nebezpečné rituály, ktoré umožnia získať tento vzácny kvet. Nehovoria už o tom, koľkým šťastlivcom sa to podarilo. Mnoho ich asi nebolo ak uvážime, že papradie nekvitne 😉

Keď sa povie „Svätojánska noc“ …

Keď sa povie „svätojánska noc“, ľahko zamrazí aj moderného človeka, ktorého hneď tak nejakou poverou nerozhodíte. Ale pojem noci svätojánskej nesie so sebou pečať akéhosi magického tajomna a nepoznaných prírodných síl. A človek skôr tuší, než vie, že keď Príroda hovorí, smrteľníkom náleží mlčať.

Podľa povier je táto noc plná aktivity nadprirodzených síl. Verilo sa, že na krížnych cestách tancujú strigy, na lesných čistinkách zasa víly.

Svätojánska noc „nahradila“ významný pohanský sviatok – Letný slnovrat. S dňom letného slnovratu sa spája množstvo rituálov, zvykov, povier a povestí. Medzi najznámejšie zvyky patrí pálenie svätojánskych ohňov a preskakovanie vatier, obľúbené medzi mužmi a najmä chlapcami, kto to totiž dokázal, nemusel sa údajne toho roku báť smrti. Bolo to obdobie plné zábavy, tancovalo sa a spievalo.

Svätojánske ohne

Na Slovensku sa svätojánske ohne pálili ešte v 60. a 70. rokoch minulého storočia, potom sa tradícia mierne vytrácala, ale dnes sa opäť pália vatry. Najmä ako súčasť rôznych folklórnych slávností. Oheň mal v dávnej minulosti silnú očistnú silu, takže jeho preskakovanie nás malo očistiť. V mnohých kultúrach sa svätojánska noc končila kúpaním pri prvých lúčoch vychádzajúceho slnka.

Liečivé čarovné bylinky

Láskavec – tak sa nazýval kedysi ľubovník bodkovaný, tiež ľudovo krv svätého Jána, dôvod zistíte, len čo rozdrvíte jeho puky. U nás nájdete túto bylinku bežne, má žiarivo žlté kvety a rastie na lúkach, pasienkoch, medziach a pastvinách.
Zbierajte najmä kvety a kvitnúcu vňať. Kvety viete využiť na liečivé tinktúry a oleje. Výborné sú na rany, rôzne ekzémy, ale môžete piť aj ľubovníkový čaj: znižuje napätie, úzkosti, stres i depresiu.

Rebríček obyčajný pomáhal zasa pri bolestiach hlavy, pri migréne a je dobrý aj na zastavenie krvácania. Zbiera a suší sa celá kvitnúca vňať, kvety. Má silné dezinfekčné účinky, pôsobí protizápalovo, je dobrý pri tráviacich ťažkostiach.

Palina obyčajná mala tiež výrazné liečivé účinky, najmä na trávenie, pomáha pri boji s baktériami a olej z nej poslúži aj ako prírodný repelent. Je však silným alergénom, takže buďte opatrní.

Komonica lekárska je vhodná pri poruchách krvného obehu, problémoch s kŕčovými žilami, aj pri snahe schudnúť. Zbiera sa kvitnúca vňať a suší sa, čím sa uvoľňuje prospešný kumarín. Komonica sa nazýva aj medová rastlina a dobre sa z nej robia rôzne obklady a tinktúry.

Tradičný recept

Na záver by to chcelo ešte nejaký tradičný recept. Určite vás neprekvapí, že to bude recept na Svätojánsky čaj, ktorý zaistí zdravie na celý rok. Pripraviť si takýto čaj však vôbec nie je ľahké. Je treba zmiešať tri diely „Krvi svätého Jána“ (ľubovník bodkovaný), dva diely „Lásky svätého Jána“ (materina dúška) a konečne jeden diel „Pásu svätého Jána“ (palina obyčajná). Byliny majú byť samozrejme natrhané za svätojánskej noci.

Najtvrdšia podmienka je však zaiste tá posledná – čaj musí byť pripravený zo svätojánskej rosy. Útechou môže byť hádam to, že pôvodná receptúra nepredpisovala potrebné množstvo rosy na čaj, takže postačiť by mal aj malý dúšok.

Súčasným bylinárskym pohľadom vzaté, táto zmes je vskutku dobrá. Ľubovník je spoľahlivou bylinou podporujúcou trávenie i činnosť nervovej sústavy. Materina dúška taktiež ovplyvňuje nervy, tlmí kŕčovité stavy, pôsobí protireumaticky a prispieva k pokojnému spánku. A palina zlepšuje trávenie, posilňuje pri stavoch slabosti. Vzájomná kombinácia týchto bylín môže nášmu zdraviu naozaj prospieť.

Želám nám všetkým veľa šťastia počas splnu v Kozorožcovi 😉

Váš astrológ
Mgr. Ľubomír Drozd

Astrologické služby AnteAr
email: drozd@antear.com
tel.: 0944 630 062

Páčia sa vám moje horoskopy? Píšem ich pre vás s láskou
Podporte ich tvorbu tým, že kliknete na „Zdieľať“ alebo „Páči sa mi to“
Ďakujem za všetky prejavy vašej priazne!

Súvisiace témy:

Luna v znameniach zverokruhu

Luna v Kozorožcovi

Spln a Nov

Chcete vedieť o každom novom článku?

Potom zadajte svoj email nižšie a získajte prehľad o udalostiach na stránkach AnteAr.com

Zdieľajte so svojimi priateľmi!
Categories: Spln a Nov