Slnečné znamenie Strelec

Strelec – Žena

Nehovorí vždy veci, ktoré chcete počuť. Väčšinou sa vám pri jej pozoruhodných, kategorických výrokoch a zahanbujúcich otázkach zježia fúzy. Ale čas od času povie niečo tak výnimočné a nádherné, že sa vám bude chcieť spievať.

Asi budete potrebovať príklad. Scéna: kaviareň. Práve ste nabral guráž povedať jej, že ju milujete, ale než to vyslovíte, pozrie sa na vás očami bez náznaku ľsti, očami modrými – alebo hnedými a zvedavo sa spýta: „Nevadí ti, že si taký malý? Nemáš z toho neurózu alebo niečo také?“ Zatiaľ čo lapáte po dychu a snažíte sa chlapsky spamätať, dodá: „Nemal by si si z toho robiť hlavu. Veľa mužov bolo malých. Ako Napoleon. Alebo Fiorello LaGuardia.“ Tým to ešte dorazí, ale než máte príležitosť odkráčať s myšlienkou, že žiadna žena si nikdy viac nezaslúžila tak negalantné správanie, zasnene prednesie: „Neznášam chlapov, ktorí sú ako rebrík. Ty si dokonalý. Všimla som si, keď sme sem dnes šli, že sa k sebe výškou perfektne hodíme.“

Posaďte sa. Nikam nechoďte. Zostanete poriadne dlho. Priateľské a úprimné dievča Strelec práve dobylo vaše srdce svojim osobitým, zvláštnym kúzlom. Vždy bude trochu prostoreká, pretože vidí svet presne taký, aký je, aj keď má na nose tie smiešne ružovo zafarbené okuliare. Musíte uznať, že má veľký talent. Kde kto nedokáže posúdiť každú situáciu jasne a logicky a pritom si zachovať šťastnú vieru, že sa všetko zlepší, alebo sa rozhodnúť prijať veci také, aké sú.

Ženy v tomto znamení sú neprekonateľné optimistky. Dotkne sa vás, keď vám vaša partnerka povie, že by si želala, aby ste viac zarábal, ale potom dodá: „Samozrejme veľa peňazí robí z ľudí sebcov. Možno máme šťastie, že sme chudobní.“

Priznávam, že je to trochu krivkajúci optimizmus, ale zvyknete si. Toto dievča vám nikdy nezaklame. Niekedy si budete želať, aby to bývala urobila. Ak prejavíte zvedavosť, ako trávi večery, keď nie ste s ňou, dostanete detailné, úplne úprimné hlásenie, ako písala list tomu peknému stážistovi, ktorého stretla vlani v lete na dovolenke, a koľko ponúk na schôdzku odmietla po telefóne. Dokonca sa vám možno zverí s trápením s nespavosťou, keď leží v posteli a premýšľa, či to, čo k vám cíti, nie je priateľstvo miesto lásky. Budete mať chuť na ňu zrevať: „Preboha, nemohla by si aspoň raz trochu zaklamať? Každý človek má svoju hrdosť.“ Nekričte na ňu veľmi. Urazíte ju a ona sama je tiež do istej miery vznietlivá. Dievčatá narodené v Strelcovi sú známe svojimi záchvatmi zlosti.

Pravdepodobne bude žiť sama. Tieto dievčatá sú veľmi nezávislé a obe pohlavia sú podivne ľahostajné k rodinným putám. Možno je to preto, že toľko cestujú a nedostanú sa domov tak často, aby svoju rodinu naozaj dobre poznali. Aj keď cestujú len do kina alebo na návštevu priateliek, neustále sú nepokojné a v pohybe. Nechcem vás desiť, ale raz som poznal ženu Strelca, ktorej boli nuance rodinných vzťahov tak cudzie, že pozvala svojho bývalého priateľa na svadobnú cestu so svojim novomanželom. Ten úbožiak sa zdal byť tak osamelý. Povedal, že si cestovné výdaje zaplatí. Prečo sa na ňu tak pozeráte? Urobila niečo zle?

Jednu vec sa budete musieť naučiť hneď, alebo váš vzťah nebude mať šancu prežiť. Keď chcete, aby niečo urobila, požiadajte ju. Nenakazujte jej to. Technika jaskynného muža pre ňu prestala existovať spolu s Tarzanom. Ocení, že ju chránite, ale nechce, aby ste jej rozkazoval. Ani jej matke to neprejde. Kto ste, že si myslíte, že predčíte jej matku? Možno je jej matka v znamení Barana, a pokiaľ tá s ňou nič nedokáže, nepodarí sa to ani žiadnemu mužovi na svete. Má však jeden zvláštny povahový rys. Aj keď akokoľvek nemá rada príkazy, keď vás skúša, či ste neústupný, buďte neústupný – hlavne na verejnosti. Tieto ženy nemôžu vystáť slabochov. Ak bude mať veľa guráže a jej vtipný jazyk bude príliš sarkastický alebo keď sa vám vyhráža nejakým činom, ktorý vás naozaj popudí, dajte jej malý príklad Tarzanovho prístupu. Len toľko, aby ste ju usmernil. Ako: „Ak to urobíš, zlomím ti väz.“ Ak bude mať dojem, že to myslíte vážne, môže reagovať s prekvapivou poddajnosťou. Žena Strelec nemá v úmysle vzdať sa svojej individuality pre žiadneho muža, ale celkom jej robí dobre, že ju považujete za dievča.

Asi vás občas zmätie, ale to nie je nič proti tomu, čo robí sebe. Mnoho dievčat si pletie priateľstvo s láskou a naopak. Ak patríte k tým staromódnym mužom, ktorí u žien dávajú prednosť vyhýbavosti a hanblivosti, radšej by ste sa mal ohliadnuť po inej partnerke. Táto mladá dáma jedná s mužmi múdro a otvorene a nebude s vami hrať hlúpe hry typu: „Hádaj, čo cítim!“ alebo: „Hádaj, čo si myslím!“ Čo cíti a čo si myslí je identické s tým, ako koná a čo rozpráva. Jej neomalenosť pochopiteľne spôsobuje nedorozumenia a nejednu ostrú hádku, nie to ešte ranené city, ale to nepokorí jej ducha. V kríze jej pribehne na pomoc hrdosť a umožní jej vydávať svoje trápenie za najväčší vtip sezóny. Vo vnútri síce určite roní slzy, ale pri odpovedi na otázky priateľov ohľadom rozchodu s partnerom prejaví taký dôvtip, že dôjdu k záveru, že celá záležitosť pre ňu bol len nezáväzný flirt. Netušia, že ona zatiaľ každú noc zmáča vankúš slzami a pýta sa sama seba, čo nevhodné mohla toho nešťastného večera povedať. Možno to bolo vtedy, keď jej volal a ona mu povedala, aby k nej do bytu nechodil, pretože „sa musí venovať mužovi, ktorý má nejaké problémy.“ Ten muž bol v skutočnosti jej švagor, ale to mu nejako zabudla oznámiť, nakoľko Strelci majú zvláštny zvyk vynechávať jadro príbehu. Prečo by mu mala niečo vysvetľovať? ( Všetkých Strelcov ovládne spravodlivý hnev, keď je spochybňovaná ich bezúhonnosť. ) Alebo to mohlo byť, keď sa jej spýtal, či by jej nevadilo, keby s nimi šla do kina jeho mladšia sestra, a ona vyhŕkla: „Dúfam, že to neznamená, že sa okolo nás bude stále motať, až sa vezmeme.“ Možno to dievča mala naozaj rada, ale prirodzený strach Strelcov z príbuzných, ktorí by mohli obmedzovať jej slobodu, vyprovokoval tento nepremyslený výrok. Teraz je jej smutno za jeho sestrou rovnako ako za ním, ale je príliš neskoro vysvetľovať, čo tým myslela. Okrem toho by to nikto nepochopil.

Takéto slepé uličky nedokáže dievča Strelec pochopiť navzdory schopnosti logicky myslieť a často ju povedú do neprebádanej milostnej oblasti, keď nevie, kde alebo prečo môže odrazu vyšľahnúť oheň, a bojí sa, že sa spáli. V takomto prípade bude predstierať, že je nad vecou, a nikdy nebude schopná brať niekoho vážne, zo všetkého najmenej seba samu. Bude otvorene flirtovať, ale bez úmyslu trvalého vzťahu, a vyslúži si povesť chladnej, bezcitnej ženy. Ohňové znamenie nikdy nie je chladné alebo bezcitné, ale tiež existuje mnoho astrologicky nevzdelaných mužov, ktorí to nevedia. Pokiaľ tento prístup povedie k staropanenstvu, táto žena rozhodne nebude suchá a zatrpknutá. Naďalej bude šaškovať a baviť sa a mať spústu záujmov, ktoré nahradia muža – a všetky ju budú tešiť.

Vás samozrejme nezaujíma stará panna. Plánujete si ženu Strelca raz vziať. ( Aspoň dúfam, že máte čestné úmysly. Táto úbohá dievčina má aj tak dosť problémov, aby ste ju ešte k tomu zviedol. ) Prestaňme sa zaoberať promiskuitou a zamerajme sa na manželstvo. Rovnako ako mužov v tomto znamení ju predstava manželského zväzku trochu desí. Budete musieť použiť nejakú lákavú návnadu, aby ju prehltla ( to znamená, aby prijala vašu ponuku ). Vo vzťahu k mužom je bezstarostná a nekonvenčná. Pretože sa voči vám považuje za rovnocennú, možno bude napodobňovať vaše chovanie a tiež nosiť váš sveter. Pokiaľ má rada šport a táborenie, čo je pre ženy Strelcov charakteristické, rovnako by ste mohol mať ťažkosti ju rozoznať od chlapcov. Ale nie je rovnaká ako oni. Keď nič iné, váš sveter na nej vyzerá inakšie. Nie že by tieto ženy vyzerali od prírody mužsky. Môžu byť najjemnejšími a najženskejšími ženami, aké ste kedy držal v náručí. Ide len o to, že sa pohybuje v spoločnosti mnohých mužov, takže si zvyknete ju vidieť všade – okrem sauny. Pretože je tak dôsledne úprimná a otvorená, niekedy veľmi nedbá na svoju povesť a opovrhuje pokrytectvom spoločnosti. Pokiaľ sa jej na to spýtate, bude hovoriť bez obalu. Zrejme vám povie, že keď príde domov o polnoci, neznamená to automaticky promiskuitu, rovnako ako skorý príchod neznamená nevinnosť. Vie, že jej morálka nezavdáva dôvod k výčitkám, a na tom jedinom záleží. Prirodzene sa škaredo mýli. Pre povesť ženy je veľmi dôležité, čo si ľudia myslia. Ale skúste pochopiť jej postoj. Nemyslite si, že je do vetra len preto, že sa zasmeje pár vtipom, bez toho, aby väčšinou vedela, o čom sú ( dvojzmyselnosť Strelcom často uniká ). Takže keď zostane hore, aby pozorovala východ slnka z mostu Georga Washingtona ( alebo z vrcholku sila, pokiaľ žije na dedine ), neznamená to, že je najsamopašnejšou dievčinou v meste.

Pravdou je, že v srdci je dôverčivým dieťaťom. Je tak naivná, že sa stáva veľmi zraniteľnou voči zvodcom, podvodníkom a snobom ( zaujímavé je, že sa to týka len milostnej sféry ). Zabudnite, ako múdro dokáže argumentovať a ako podivuhodne logicky dokáže myslieť. Nič z toho nemá čo robiť s jej srdcom. Nie je potrebné diskutovať o jej mysli. Je bystrá, inteligentná a schopná sa v prípade potreby o seba postarať. Ale srdce má bezbranné.

Dosť často príde k úhone. Ďalšia vec je tá, že je tak trochu neohrabaná. Niekedy túto dievčinu zbadáte, ako kráča po ulici ako plnokrvný kôň, a myslíte si, že je to najladnejšia žena, akú ste kedy videl – kým nezakopne o škáru na chodníku, nechytí sa v úľaku markýzy stánku s ovocím a nezhodí dve debničky pomarančov. Majiteľ asi trochu zanadáva, ale hneď pokrčí plecami, povie, nech si z toho nič nerobí, a podá jej strapec hrozna. Slnečná povaha Strelcov obmäkčí aj najtvrdšie srdce. Čas od času vám toto dievča pripomenie nemotorné šteňa vrtiace chvostíkom a pletúce sa vám pod nohy. Ale práve priateľské psíky má veľa ľudí rado a kŕmi ich. Samozrejme kŕmiť psa vyjde iste lacnejšie. Typické dievča Strelec má veľkú chuť do jedla. Má rada dobré jedlo a víno, pekné šaty, a keď cestuje, dáva prednosť prvej triede. Strelec je povahou ľahtikár ( ak nemá Mesiac v Kozorožcovi alebo ascendent v Panne ). Peniaze ako také ju nezaujímajú a trvá dosť dlho vysvetliť jej hodnotu dolárovej bankovky. Než jej požičiate kreditnú kartu, zistite si jej ascendent.

Vaše dievča Strelec je možno súčasťou show businessu, pretože ju lákajú svetlá rámp. Pokiaľ je to tak, zvyknite si, že kariéra bude pre ňu prvoradá, dokým ju neomrzí. Sladký zvuk potlesku a vzrušenie vyžiadaného prídavku jej bude zvoniť v ušiach presvedčivejšie než všetky romantické vyznania, aké si dokážete vymyslieť. Nikdy ju nenúťte voliť medzi poskytnutím potešenia zo svojej prítomnosti iba vám alebo celému davu ľudí. Po čase ju však znechutí pokrytectvo a umelý lesk umeleckého sveta a pribehne domov, aby okúsila domácky život s niekým skutočným. S vami. S niekým, kto verí, že poctivosť je krásna a podvod škaredý. Opäť s vami. Samozrejme opustenie kariéry jej nezabráni k ďalšiemu rozletu.
Vždy bude pociťovať túžbu cestovať. Choďte s ňou na dovolenku, kedykoľvek môžete. Inak ju pusťte na kolotoč samotnú a dôverujte jej. Miluje vás, nie všetkých klaunov a flašinetárov, s ktorými rada trávi čas. Vzhľadom k laxnému prístupu k milostným veciam a zdráhavému postoju k manželstvu možno nadobudnete dojem, že postráda citovosť. Ale veľmi sa pletiete. Pri sledovaní smutných filmov preleje potoky sĺz a bude čítať poéziu so zahmlenými očami. A celkom iste schováva každý list, ktorý od vás dostala, zbytky kvetín, ktoré ste jej kúpil v daždi, a lístky z hokejového zápasu, kde sa s vami zoznámila.

Pokiaľ ide o jej talent gazdinky, buďte statočný. A trpezlivý. Tieto dievčatá nudí byť pripútané k domácim prácam. Sotva ustelú posteľ, už sa zase rozostiela. Človek by si myslel, že by tá príšerná vec mohla pár dní vydržať urovnaná, keď dalo toľko práce vyžehliť prestieradlá. Nenávidí to z hĺbky svojej duše. Samozrejme až bude mať svoj vlastný domov, zrejme túto nepríjemnosť prehltne. Pokiaľ si však môžete dovoliť pomocnicu, rozhodne ňou nepohrdne. Pokiaľ nie, bude sa urputne snažiť udržať dom v poriadku. Jej matka tomu nikdy neuverí. Že to neporiadne dieťa leští konferenčný stolík? Nemožné. Má to na svedomí Strelcova hrdosť a nekonečná logika. Aby bola táto žena sama sebou, potrebuje byť obklopená krásou a čistotou. Dôjde jej, že keď nepostiera linoleum, nikto iný to neurobí. Pokiaľ ju v detstve nútili okolnosti veľa pomáhať v domácnosti, asi sa bude najskôr trochu búriť, ale nakoniec sa zmieri s vymetaním kútov s čo najmenším odporom.

Jej varenie? No, človek nikdy nevie. Asi bude lepšie, keď sa cez víkendy budete stravovať v reštaurácii. Ak zvládne slušné jedlá cez týždeň, nemôžete od nej čakať zázraky aj v sobotu a v nedeľu. Väčšina týchto žien sa v kuchyni práve veľmi nevyžíva ( ak nemajú ascendent v Býkovi, Rakovi alebo Kozorožcovi ). Ale keď vás chcú rozveseliť, dokážu vyčariť lákavý múčnik. Ich nálady môžu byť hrôzostrašné, ale sú zriedkavé a netrvajú dlho, takže si ich sotva všimnete. Keď ich naozaj raníte, dokážu byť horko sarkastické. Ale zabudnú, čo povedali, ešte skôr, než dokončia vetu, a nepochopia, prečo sa tým zaoberáte. Žena Strelec sa nehodí pre premýšľavého melancholického muža. Z tiesne a pesimizmu sa jej môže urobiť fyzicky zle.

Deti ju pravdepodobne budú zbožňovať. Bude ich kamarátkou, ktorá sa s nimi bude s potešením hrať. Akonáhle prekoná počiatočný strach zo zodpovednosti, zvládne denné prebaľovanie a kúpanie so zručnosťou zdravotnej sestry. Keď sa konečne rozhodne niečo naučiť, skoro všetko urobí dobre a so šarmom. Rovnako ako dospelí, dostanú deti poriadnu dávku jej nezdolateľného optimizmu a úprimných komentárov. Pokiaľ prežijú jej nemilosrdnú pravdovravnosť, vyrastú s presvedčením, že je to najlepšia staršia sestra, akú dieťa môže mať. Bude im čítať humorné príbehy so šťastným koncom a impulzívne ich bude brávať na pikniky do lesa, kde budú hľadať rozprávkových medveďov ( sama napoly verí, že sa tam schovávajú ). Deti budú isto dobre oblečené, ale nie s prehnanou starostlivosťou, a budú mať príjemné veselé správanie. A napokon ak od nej pochytia pár nekonvenčných trikov, ako napríklad vyrobiť potlačené závesy tak, že sa postavia do žltej farby a budú chodiť po látke rozprestrenej na podlahe, aspoň nebudete vychovávať konformné potomstvo. Ich charakter bude poznamenaný matkinou otvorenosťou a poctivosťou. Ak nenájdu ani po dôkladnom hľadaní pod všetkými jedľami medvede, asi im povie, nech to pustia z hlavy, pretože je to výmysel. Ale najskôr sa sama presvedčí. Dieťa, ktoré napísalo redaktorovi newyorského denníka Sun otázku, či naozaj existuje Mikuláš, muselo byť narodené v znamení Strelca alebo v ňom mať Mesiac či ascendent. Táto matka by zrejme odpovedala úprimne, aj keď idealisticky: „Áno, Virgínia…“ Mala by si dať pozor na tendenciu deťom príliš povoliť, pravdaže nie keď je unavená alebo rozhnevaná. To nie je správny čas na výprask.

Budete v nej mať roztomilú hostiteľku. Nikto nedokáže tak príjemne baviť hostí ako žena Strelec, a to dokonca ani jej sestry v Levovi, ktoré nie sú v spoločenskej sfére žiadne nešiky. Jej milá, otvorená, priateľská povaha dáva ľuďom pocit, že sú vítaní, od smetiara až po vášho šéfa. Strelec okamžite prelomí ľad aj v najškrobenejších záležitostiach, napriek tomu, že sa pri tom často zdvihne pár obočí.

Pokiaľ jej dovolíte byť paňou svojej duše a nebude sa vami cítiť spútaná, dostane sa vám od vašej naivnej optimistky trojakého dobrodenia: vernosti, dôvery a náklonnosti. Tieto tri vlastnosti sú neoddeliteľné, pretože keď vám venuje lásku, po jej boku kluše aj priateľstvo.

Táto žena je nevyliečiteľná idealistka. A tu je tajomstvo, ktoré vám možno nikdy nezverila: Zamilovala sa do vás pred mnohými rokmi, keď bola malým dievčatkom a pri splne si želala, aby našla niekoho, kto by zdieľal jej úprimné srdce. Mnohokrát si myslela, že vás našla, a bola sklamaná. Ale keď ste sa konečne objavil, hneď vás spoznala, pretože ste bol nežným klaunom s vlastnými snami, ktorý ju vzal za ruku…

… a ukázal jej cestu ku hviezdam.