Uránsky blesk: Urán v Synastrii

Urán v synastrii je jedinou vonkajšou planétou, o ktorej nikto nechce veľa hovoriť. Z troch „výtržníkov“ je on ten divný. Neptún má svoj pôvab, Pluto má svoju intenzitu a Urán má… ehm… kam zmizol, bol tu len pred minútou…

„Akosi rozumiem Neptúnu a Plutu, ale ako pochopiť, čo prináša Urán v synastrii? Je v tom všetko to úchvatné a očarujúce, ale musí v tom byť niečo viac…“

Mystérium Uránu v Synastrii

Urán má zvláštnu povesť, pokiaľ ide o vzťahy. Ak by sme si mohli vybrať medzi tromi, väčšina ľudí by si vybrala Neptún alebo Pluto. Vieme, kde s nimi sme (alebo v prípade Neptúna, kde nie sme…) Ak Urán silne ovplyvňuje synastriu, vždy sa nájde niečo, čo sa nedá celkom presne určiť, pretože to, čo sa snažíte zachytiť je to staromódne, zastaralé … ako včerajšie správy. Aby sa to stabilizovalo, je tu potrebné niečo úplne nové. Urán nás núti siahnuť po tom, čo bolo doteraz nedefinované.

Zdá sa, že Urán zobrazuje protiklad toho, čo vo vzťahu chceme. Vzťahy majú byť predovšetkým o spájaní, splynutí. Vzťahy sú o spolupatričnosti. A Urán, nuž, tomu ide vždy o nezávislosť.

Vplyvy Uránu

Keď Urán ovplyvňuje vzťahovú planétu v natálnom horoskope alebo synastriách, je potrebné prekročiť tradičné hranice tejto planéty. Luna-Urán sa nikdy neuspokojí s ničím obyčajným a je nepríjemná, keď sa život stane spútaným všednosťou. Venuša-Urán je priťahovaná všetkým nezvyčajným a bude mať taký štýl oddanosti, kde láska a sloboda/priestor idú ruka v ruke. Mars-Urán vždy hľadá niečo nové, stále posúva hranice toho, čo je možné. Jeho energia je nestála, nepredvídateľná, raz vanie ohnivo horúco a hneď zas ľadovo chladne. Saturn-Urán môže zničiť to, čo bolo vybudované, len aby videl novú krajinu.

Čo je však za týmto „prelomením“? Je to kvôli rozbíjaniu samotnému?

Spojenie Urán-Merkúr

Urán nemožno plne pochopiť bez pochopenia jeho úlohy ako vyššej oktávy Merkúra. Niekedy je to pre nás ťažké, pretože Merkúr je sám o sebe klzké stvorenie. V astrológii ho poznáme v úlohe komunikátora a nositeľa správ, ktorého úlohou je spájať veci – myšlienky, ľudí, nápady. Vo všeobecnosti má prirodzený talent znamenia Blížencov. Urán je však spojený s Vodnárom, s pevným vzduchom. Nie je taký flexibilný.

Merkúr bol poslom bohov. Prenášal komunikáciu medzi nesmrteľnými a obyčajnými smrteľníkmi. Ľahko sa pohyboval medzi oboma svetmi. Urán robí takmer to isté, len bez racionálneho dávania a prijímania, ktoré poskytuje Merkúr. Urán je o tom, že nás prepne do vyšších vibračných vzorcov. Urán vie, že existuje svet za hranicami toho, ktorému rozumejú obyčajní smrteľníci, s inými pravidlami a trvá na tom, aby ľudia hrali podľa týchto pravidiel. Vie byť nemilosrdný v snahe o dosiahnutie vyššieho poriadku.

Uránovské poznanie nám môže priniesť náhle osvietenie, alebo nás môže nechať v šoku, keď nevieme, čo robiť s tým, čo sme sa naučili (a preto sa musíme znova obrátiť na Saturn). Keď Urán zaútočí, môžeme sa roky potkýnať, zaťažení našimi novými poznatkami a pritom nevieme, akým smerom sa vydať. Urán má tendenciu doručiť balík, ale vynechá pokyny.

Uránovský dotyk

Keď sa Urán dotkne osobnej planéty, sme predurčení, … sme odsúdení, či je nám nariadené zažiť skúsenosti, ktoré spôsobia, že budeme odstránení z bežného fungovania tejto planéty. Luna-Urán, v dobrom alebo zlom, nebude plniť svoju konvenčnú starostlivosť. Venuša-Urán nebude ocenená ani potvrdená. Mars-Urán nebude podporovaný vo svojich činoch alebo cieľoch a zostane odkázaný len sám na seba. Urán v nás necháva pocit, že sme opustení vôli bohov, pričom nás necháva veľa, keďže kráľ Lear poznamenáva: „My sme pre bohov ako muchy pre nezbedných chlapcov; zabijú nás len tak pre zábavu.“ Keď sa nám dejú Uránske veci, nemáme na výber. Sme uprostred toho ešte skôr, ako to naozaj začne.

Keď je Urán prominentný, kľúčovým slovom je sloboda. Potreba Uránskej slobody a priestoru má však svoj účel – ako môžeme počuť vzdialené hromy ohlasujúce nový poriadok, ak sme navždy zviazaní, spätí s ostatnými?

Uránsky blesk Urán v Synastrii AnteAr

Urán vo vzťahoch

Vo vzťahoch má Urán svoje zvláštne kúzlo. No ani nie také svojrázne, ako skôr nástojčivé, fanaticky výstredné. Odvrátenou stranou slobody Uránu je zvláštny druh elektricky sršiaceho očarenia alebo magnetizmu. Vie, čo chce a potrebuje, a chce to hneď. Nie je to Neptúnovské zhulené skresľovanie skutočnosti či rozplývanie kontúr, ani intenzita Plutónskej hypnózy. Nie je to žiadne neodolateľne omamné zvádzanie v štýle „poď, poď ku mne, ale nechaj ma odísť“, ktorým je povestný Neptún, alebo konflikt odpudivosť versus nutkanie, typické pre Pluto. Je to ako blesk, náhle, zúrivé, bezohľadné. Spáli všetko, čo mu stojí v ceste, a potom v okamihu zmizne a zanechá za sebou dymiace ruiny. Urán má svoju vlastnú vnútornú správnosť (alebo seba-spravodlivosť). Keď je Urán dominantný, šok z toho, že niečo odišlo, z toho, že sme to museli nechať odísť, môže byť obrovský, desivý, otrasný a zanecháva nás v neistote na roky.

To, o čom sa málo hovorí o Uráne, jeho najtemnejšom tajomstve, je jeho tendencia vytrhnúť nás, či odtrhnúť od toho, čo je nám dobre známe. Uránsky blesk môže byť smrteľný a udiera tvrdo a rýchlo. Uránska bolesť je jedinečná vo svojej hrôzostrašnosti, pre samotnú náhlosť toho všetkého. Toto je mimoriadne zrejmé v synastrii, keď jeden alebo druhý partner „vôbec nevidel, že to prichádza“. Môže to byť fascinácia v jednom okamihu, opustenie v ďalšom.

V mnohých starších učebniciach astrológie sa dozviete, že Urán v synastrii prináša náhlu, intenzívnu pripútanosť, ale nepovedia vám, že veľmi pravdepodobne môže skončiť skôr, než by ste stihli mihnúť okom.

Mám mimoriadny počet klientov s kombináciou Slnko/Urán (najmä mužov), ktorých otcovia náhle zomreli alebo ich bez varovania opustili, keď boli ešte deti. A zanechali v nich po sebe zvláštnu Uránsku jazvu, keď zostali na svete unášaní, neukotvení, neriadení a ponechaní sami na seba. Kdekoľvek je Urán v horoskope, čohokoľvek sa dotkne, je často zjazvené šokujúcim odobratím, odstránením alebo zrušením niečoho nežiadúceho. Zanechá v nás tendenciu cítiť sa vyvrheľmi, opustenými bohmi, úplne mimo rámca toho, čo považujeme za normálne. Toto je začiatok Uránskej vzpurnosti a hľadania utópie, kde sa budeme opäť cítiť súčasťou všetkého.

Pozitívna stránka Uránu

Pozitívne je, že Uránske pripútanosti sú jedinečné. Keď fungujú, existujú mimo bežných hraníc spoločnosti. Páry rovnakého pohlavia majú často silné Uránske väzby, rovnako ako páry, ktoré žijú to, čo by sa dalo považovať za nekonvenčný životný štýl, alebo tvoria veľmi nekonvenčné páry. Zvyčajne existuje atmosféra priateľstva a zdravého odstupu, ktorý im pomáha prekonať vzdialenosť, dlho potom, čo sa Neptúničania utopili v záplave rozčarovaných sĺz a Plutónci sa navzájom pozabíjali. Namiesto sústredenia sa na splynutie, aby sa ich rozdiely rozpustili, je tu rešpekt k tomu, čo robí toho druhého jedinečným.

Keď je Urán v synastrii silný, veľmi často medzi milencami existuje zreteľná telepatia. Môžu jednoducho „vedieť“, čo si ten druhý myslí alebo čo cíti v rovnakej chvíli; môžu si navzájom snívať sny (doslova); dokážu si kedykoľvek predstaviť, ba dokonca aj vidieť, čo ten druhý robí. Toto je často najsilnejšie a najvýraznejšie pri konjunkciách so Slnkom, Lunou a/alebo Merkúrom, ale môže sa to prejaviť aj pri iných aspektoch. Neptún dokáže niečo podobné, ale Neptún to robí tak, že rozpúšťa hranice a ako základ kontaktu používa empatiu/cit. Uránska atmosféra takto nefunguje – je viac elektrická, je konkrétnejšia, špecifickejšia. Je to ako keby mala dvojica implantované elektronické zariadenie, ktoré im umožňuje byť v spojení kdekoľvek, kam sa len pohnú.

Účel Uránu je veľmi jednoduchý — chce nás dostať vyššie. Ak sme veľmi orientovaní na pripútanosť a bezpečnosť, Uránsky vzťah pre nás nebude ľahká jazda. Urán je navrhnutý tak, aby nás preniesol za dynamiku Luna-Saturn do nového poriadku vzťahov. Bude trvať na svojej vlastnej ceste a na svojom závratnom tempe. Bude trvať na tom, že sme rovnocenní partneri, ktorí hľadia na rovnaký cieľ. Nezaručí, že vždy budeme kráčať vedľa seba. Budeme však vedieť, že sme navzájom aj so zvyškom vesmíru spojení neviditeľným univerzálnym zákonom. A to samo osebe nám môže poskytnúť väčšiu bezpečnosť, než v akú sme kedy mohli na Zemi dúfať.

>> Chcete vedieť, ako vplýva Urán na Vaše vzťahy? Vyskúšajte výklad partnerského horoskopu: poskytne Vám vysoko hodnotné informácie o tom, ako sa planéty prejavujú vo vašich vzťahoch.

Váš astrológ
Mgr. Ľubomír Drozd

Astrologické služby AnteAr
email: drozd@antear.com
tel.: 0944 630 062

Páčia sa vám astrologické články? Píšem ich pre vás s láskou
Podporte ich tvorbu tým, že kliknete na „Zdieľať“ alebo „Páči sa mi to“
Ďakujem za všetky prejavy vašej priazne!

Súvisiace témy:
Odhalia vašu pravú tvár: Sila vonkajších planét na hlavných osiach v synastriách
Jupiter v Synastrii: Aspekty so Slnkom, Lunou, Venušou a Marsom
Saturn v Synastrii: Aspekty so Slnkom, Lunou, Venušou a Marsom
Pasca karmy: Vzťahy z minulých životov, ktorým sa treba vyhnúť
Päť najlepších aspektov v synastriách pre významný vzťah
Váš profil príťažlivosti: Koho priťahujete a prečo
Sexuálna charizma z pohľadu astrológie
Karmické vzťahy a osudová príťažlivosť
Kompatibilita vzťahu a Synastrie
Partnerský horoskop
Osobný horoskop