Úvod do teórie horoskopov

Tento článok mal byť v celom dobrodružstve objavovania astrológie asi ako jeden z prvých. Keďže bude výrazne teoretický, hádam by ste ho na začiatku preskočili, pretože by vám neveľmi „gešmek“. Teraz, keď do astrológie vidíte trošku viac, si ho snáď prečítate. Výraznou pohromou pre mňa je, ako vám v krátkosti a stráviteľnou formou naservírovať základné informácie.

Začneme znameniami. Astrologický rok začína jarnou rovnodennosťou, tou je odštartované znamenie Barana. Systém znamení bol prevzatý od starých Grékov. Jednotlivé znamenia nie sú od seba oddelené. Nadväzujú na seba, predstavujúc skupiny kvalít. Platí, že každé nasledujúce znamenie popiera určité kvality predchádzajúceho a obsahuje vlastnosti nové. Na ilustráciu: Baran je primárna energia, Býk jej dáva stabilitu a výdrž, Blíženci obohatia Býkov poriadok a výdrž o intelekt, poprú však jeho materiálnosť. Rak postaví proti rozumu Blížencov cit. Ak píšem o Baranovi ako primárnej energii, jeho planetárnou analógiou je Mars, boh vojny, grécky Áres. Máme začiatok zverokruhu a tým aj Ascendent a prvý astrologický dom.

Aby ste porozumeli vzťahu znamenie – planéta – dom, spravím „hop“ na začiatok začiatku.

Horoskop. Horoskop je v podstate mapa astrologických prvkov v určitom čase a v určitom priestore. Základný horoskop, medzi astrológmi známy ako radixový horoskop (jednoducho radix) predstavuje postavenie astrologických prvkov v okamihu a mieste narodenia. Z radixu vyčíta prvkov znalý hvezdopravec povahové črty človeka, zdravotný stav, životnú energiu, talenty, vzťah k ľuďom, partnerstvo a iné veci, ktoré sú náplňou nášho života. Ústrednými prvkami horoskopu sú:

Planéty – predstavujú zvláštne psychologické pohnútky, sklony a motívy. Znamenia – predstavujú spôsob, akým sa planéta prejavuje. Dom – ukáže špecifickú oblasť každodenného života alebo skúsenosti, v ktorej sa všetko udeje. A ako som už onehdy spomenul, čo sa začínajúci astrológ učí ako prvé: planéta ukáže, čo sa deje, znamenia, ako sa to deje, dom, kde sa to deje.

Ešte raz späť k Ascendentu. Ascendent sa objavuje v okamihu, keď sa objavujeme my (má neoddeliteľný vzťah k hodine narodenia) a vo vlastnostiach Ascendentu sa odrazí to, kto sme a aký je náš postoj k životu.

Pravdepodobne teraz budete čakať, že vysvetlím význam znamení, planét a domov, postupne, ako idú od Barana po Ryby. Sklamem vás, nevysvetlím. Takýto rozbor je obsahom celých kníh (ich zoznam nájdete na konci článku), ja vám len ukážem skrátené vzťahy.

Znamenie – planéta – dom:
Baran – Mars – I. dom
Býk – Venuša – II. dom
Blíženci – Merkúr – III. dom
Rak – Mesiac – IV. dom
Lev – Slnko – V. dom
Panna – Merkúr – VI. dom
Váhy – Venuša – VII. dom
Škorpión – Pluto – VIII. dom
Strelec – Jupiter – IX. dom
Kozorožec – Saturn – X. dom
Vodnár – Urán – XI. dom
Ryby – Neptún – XII. dom

Pozornejší čitatelia si určite všimli, že Venuša a Merkúr sa zopakovali dvakrát. Prečo? Pretože na rozdiel od ostatných planét, Merkúr a Venuša sú vzhľadom na prílišnú blízkosť k Slnku zo Zeme viditeľné pred východom alebo po západe Slnka. Venuša ako Zornička, prípadne ako Večernica. Z astrologického hľadiska majú tieto planéty buď zemský charakter (Venuša – Býk, Merkúr – Panna), alebo vzdušný charakter (Venuša – Váhy, Merkúr – Blíženci). A ja mám konečne možnosť vysvetliť vám, čo znamená vládnuca planéta. Vládnuca planéta je planéta priradená k jednotlivému znameniu. Napríklad Saturn je vládnuca planéta znamenia Kozorožca. Jupiter vládne Strelcovi.

Nikdy nekončiacu zábavu čítania v horoskope podporujú ešte živly. Klasika zo základnej školy. Grécki atomisti, ktorí pracovali s ohňom, zemou, vzduchom a vodou. Ja viem, že aktívnejší dopĺňajú éter, ale ten teraz nebol pozvaný do hry. Jedna malá tabuľka, opäť len pre vás:

živel ohňa – živel zeme – živel vzduchu – živel vody
Baran – Býk – Blíženci – Rak
Lev – Panna – Váhy – Škorpión
Strelec – Kozorožec – Vodnár – Ryby

A jedna domáca úloha: podľa znamení aj planéty predstavujú istý živel. Ako rozdelíte planéty podľa živlov? S Merkúrom a Venušou máte úlohu už vyriešenú. Astrológovia po bodovom vyhodnotení planét v jednotlivých živloch získavajú predstavu o vašom temperamente. Na tomto základe vám môže odporučiť „vyrovnávanie nerovností“. Ak ste napríklad príliš „vodní“ na úkor svojho ohňa, pravdepodobne vám odporučí mať v priebehu dňa vo svojej blízkosti zapálenú sviečku, jesť jedlá pripravené na ohni, jesť mäso (ak ste náhodou vegetariáni, je to O.K., aj tu sa dá nájsť riešenie).

Už je tej teórie na vás dosť? Dočítali ste až po toto miesto? Hm, moja úcta k vašej výdrži. Výdržou sa mimochodom vyznačujú zemské typy. Možno práve ním ste. So znameniami ešte jedna komplikácia. Rozdelenie podľa kvadricipility. Ide o akési „poštvorčenie“ znamení: kardinálne (základné) znamenia – Baran, Rak, Váhy, Kozorožec – majú vzťah k začiatku akcií, ich rozbehnutiu, k pôvodnej tvorivosti. Fixné (pevné) znamenia – Býk, Lev, Škorpión, Vodnár – vypovedajú o udržaní toho, čo bolo vytvorené, o stabilite. Premenlivé (pohyblivé) znamenia – Blíženci, Panna, Strelec, Ryby – o premene už vytvoreného, adaptácii, transformácii. Stačí!

Nestačí až tak úplne. Korením nášho života sú vzťahy. Vzťahy milé, príjemné, vysnívané, túžobne očakávané, vzťahy nechcené, odmietané, zapudzované. Keďže sa vám po celý čas snažím dokázať, že horoskop je o našom „vašom Ja“, aj planéty majú svoje vzťahy. Aspekty. Vybrané vzdialenosti určujú vzťahy medzi prvkami horoskopu. Aspekty vznikli rozdelením 360 stupňovej ekliptiky číslami 1,2,3,4,5,6,8,12. Každý aspekt má svoju vlastnú symboliku. Preložené do hovorovej slovenčiny: aspekt predstavuje spojenie prvkov horoskopu v harmonickom či menej harmonickom vzťahu. V prípade planét sa ich energia môže aspektom zlučovať, kombinovať, prípadne popierať a teda dostávať sa do konfliktu.

Obľúbenou otázkou klientov býva: Keď mám veľa neharmonických aspektov, mám zlý horoskop? Nie. Zlé horoskopy neexistujú. Rovnako ako neexistuje dobrý horoskop. Zažil som raz takú malú „story“ s kamarátkou, o ktorej horoskope by ste povedali, že je ukážkou dobrého horoskopu. Mala jeden neharmonický aspekt. Zasekli sme sa vo výťahu. Traja. Dievča, ktoré podľa horoskopu malo byť v úplnej pohode, veľmi rýchlo začalo podliehať klaustrofóbii. Tretí člen našej spoločnosti, kamarátka (no dobre, bol som tam sám s dvoma ženami, nebola to však žiadna zábava), ktorej horoskop bol taký úplne normálny, spokojne pokrčila ramenami, veď sa nič nedeje. Z výťahu sme sa za pomoci susedov dostali asi o dvadsať minút. Čo som tým chcel povedať? Že príliš veľa dobrých aspektov z nás môže spraviť „lenivca“. Veci sa mu dejú samé. Prvá konfliktná situácia a tento človek je zlomený. Keď máme veľa neharmonických aspektov, život nejde práve dvakrát ľahko. Stály tréning z nás spravil takých „vymakancov“, že žiadna prekážka nie je problém. Keď sú prekážky malé, „letíme“. Aj o tomto býva život. Myslím, že tentoraz som vás zaťažil novinkami na „blafovanie“ o astrológii až-až . Verte či nie, horoskop je úžasná vec, ako sa dozvedieť, čo môžem urobiť pre svoju spokojnosť.

Odporúčaná literatúra:

Dr. Grumlík, Josef: Pohled do tajů astrologie (Schneider, Brno, 1999)
Sasportas, Howard: Astrologické domy a ascendent (Sagittarius, 1997)
Sasportas, Howard: Planety a znamení v domech horoskopu (Sagittarius, 1998)