Slnečné znamenie Váhy

Váhy – Muž

Od tohto muža dostanete spústu rád. Bude mať perfektné riešenie pre všetky vaše problémy a odpoveď na každú otázku. Ale nemá cenu od neho očakávať, že bude odpoveďou na vaše dievčenské sny. Niektoré z nich zmení a druhé spochybní. Muž v znamení Váh dokáže byť poriadne tvrdohlavý a jeho zvyk všetko racionalizovať, vrátane lásky, vás bude doháňať k šialenstvu – alebo vás donúti kapitulovať.

Napriek tomu vás musím varovať – akonáhle sa chytíte do sietí jeho šarmu, nebude ľahké sa z nich vymotať. Dostať sa z pasce na medveďa je proti tomu hračka. Keď skúsite utiecť, presvedčí vás, aby ste zostala, tak logickými a inteligentnými argumentami, že proti nim nič nezmôžete, iba ak by ste absolvovala právnickú fakultu na Harvarde. Okrem neprekonateľnej argumentácie k vám tiež bude taký nežný a milý, že zabudnete na rozpory v jeho povahe, ktoré vás pred tým tak rozčúlili. Potom sa na vás usmeje a vo vašom vnútri sa niečo stane. Srdce vám takmer vyskočí z hrude.

Od tej chvíle je bitka prehraná. Jeho sny sa stanú vašimi snami a na ničom vám nebude záležať tak veľmi ako na tom, aby bol šťastný. Budete túžiť po jeho úsmeve a potrebovať ho, aby ste prežila, ako vysmädnutý pútnik potrebuje vodu. Kúzlo nie je to isté čo hypnotické pôsobenie Škorpióna. Príťažlivosť tohto znamenia je logická a skutočná, v žiadnom zmysle nadprirodzená. Niet v nej žiadnej čiernej mágie, iba obyčajné podľahnutie jeho nebeskej aure. Na druhej strane iste nastane doba, keď budú jazýčky povestných váh bláznivo lietať nahor a nadol. Budete na neho musieť kričať alebo sa postaviť na hlavu, aby vám venoval pozornosť a k niečomu sa odhodlal. Nemyslite si naivne, že keď jeho lásku riadi Venuša, bude naveky prebiehať hladko a pokojne. Pokiaľ poznáte gréckou mytológiu, iste viete, že Venuša ( Afrodita ) mala tiež aj zlé dni. Napriek tomu keď sa váhy vyrovnajú, život s týmto mužom môže byť opojný ako pohár nektáru so spústou smiechu a bezstarostnosti, akú poznajú len bohovia na Olympe.

Rozhodnúť sa a odhodlať sa k niečomu stojí typického muža Váhy rovnaké úsilie ako skrotiť divokého bizóna, a aj keď dospeje k rozhodnutiu, pokiaľ tuší, že urobil chybu, môže ich bez výstrahy zmeniť. Poznám jednu ženu, ktorá dúfala v obchodné partnerstvo s mužom narodeným vo Váhach a dozvedela sa o tejto legendárnej vlastnosti Váh dosť tvrdým spôsobom. Jedného letného rána spolu mali schôdzku pri raňajkách a obaja boli plní optimistických plánov do budúcnosti. Keď ju však vysadil z auta na ceste do práce, začala si robiť starosti. Jeho sľuby zneli až príliš dobre na to, aby boli pravdivé, preto mu zatelefonovala, aby sa uistila, že sa jej to všetko iba nesnívalo. On bol stále nadšený a opakoval jej všetky sľuby a ambiciózne plány a nakoniec si dohodli schôdzku nasledujúci týždeň. Muž tušil, čo ju trápi, a preto ju znovu uistil, že je všetko v poriadku. „Mimochodom,“ prehodil, „niečo vám chcem povedať, pretože sa niekoľko dní neuvidíme.“ Ľahko zaváhal ( čo jej uniklo ) a presvedčivo pokračoval: „Chcel som vám povedať, že – no, chcem povedať, aby ste si nerobila starosti. Svoj názor nezmením. Urobíme to presne tak, ako sme si naplánovali.“ Ďalší týždeň nezavolal, preto mu zatelefonovala sama. „Bol ste preč?“ spýtala sa. „Nie,“ odpovedal pomaly. „Nevolal som, pretože som si to chcel premyslieť.“ Dlhá pauza. „Myslím, že by som mal najskôr skúsiť niečo s menším rozpočtom. Zídeme sa kvôli nášmu projektu na budúcu jar. Sľubujem vám to. Jednoducho som, no, rozhodol som sa, že bude najlepšie s tým do tej doby počkať, viete?“

Tento nečakaný ústup ju pochopiteľne naplnil sklamaním a hnevom, takže urobila vlastné rozhodnutie. Už nikdy s tým mužom neprehovorí. Evidentne bol nespoľahlivý a navyše krutý. Asi za mesiac ho stretla na ulici a on sa zastavil, aby ju pozdravil. Pretože na to nebola pripravená, vykoktala chladný pozdrav a vzápätí ľutovala, že ho vôbec vzala na vedomie. Potom sa usmial a náhle úplne obrátila. Od tej doby ho urputne háji. Nedokázal by urobiť nič zlé, dokonca ani jej nie. Keď sa dopočuje, že sa niektorý z jeho snov rozbil, cíti nevysvetliteľnú túžbu mu pomôcť zobrať črepy, aby sa zase usmial.

Keď sa toto prihodilo žene, ktorá mala s mužom v znamení Váh čo do činenia len v obchodnej záležitosti, dokážete si predstaviť, čo by sa mohlo stať stavu vašej mysle a schopnosti obrniť sa, keby ste sa do takéhoto človeka zamilovala? Nikdy nemôžete byť dosť opatrná. Zoceľte sa a odvráťte hlavu, keď sa usmieva, a napchajte si do uší vatu, keď vás začne presviedčať tým zamatovým hlasom, z ktorého vás mrazí v zátylku.

Slová láska a Váhy sú prakticky synonymami. Váhy lásku vynašli a vycizelovali ju do umenia s ešte väčšou rafinovanosťou než Lev, Škorpión a Býk, čo je samo o sebe dosť veľavravné. Váhy majú vrodené Amorove delikátne stratégie. Použijú každý trik s bezstarostnou ľahkosťou a zriedka sa im nepodarí získať vytúženú devu. Hmm, ale akonáhle ju dostane, nie je si tento muž vždy istý, čo s ňou má robiť. Najskôr ju svojim kúzlom dovedie k ochotnej povoľnosti, a potom váha. Má využiť jej bezmocnosť, alebo jej má ponúknuť sobáš? Alebo oboje? Alebo nič? Tu začína jeho duševný boj a život v rajskej záhrade s týmto Adamom začne svojim spôsobom postrádať na príťažlivosti.

Záujem o opačné pohlavie mu vydrží najmenej do deväťdesiatky. Pokiaľ je šťastne ženatý, môže to byť záujem čisto akademický, ale táto téma ho nikdy nezačne nudiť, aj keď možno len premýšľa, aké by to bolo vznášať sa s každou peknou dievčinou, ktorú si všimne, v imaginárnej tanečnej sále.

Pretože umenie milovať je pre neho tak prirodzené a prichádza nezvykle skoro – a pretože jeho romantické exkurzie do džungle lásky sú takmer vždy korunované úspechom, zapletie sa s mnohými ženami, ktorých sa potom nemôže zbaviť. Váhy nerady zraňujú niečie city, aj keď zostávajú v blaženej nevedomosti o škode napáchanej svojou hádavosťou. Nerady hovoria nie a málokedy si uvedomia, že odkladanie rozchodu je omnoho bolestnejšie než rýchly koniec vzťahu, ktorý nemá šancu na šťastie. V opačnej situácii, keď sú vzájomné city také úžasné, aké len ľudské bytosti môžu zažiť, môže byť predlžovaná agónia rovnako mučivá. Jedine Vodnár sa môže viac zdráhať urobiť drastický skutok v tom či onom smere. Pokiaľ muž Váhy cíti, že je k niekomu vo svojom živote nespravodlivý – či už k vám či k niekomu vo vašej nedávnej milostnej minulosti – jeho bolestná nerozhodnosť nebude mať konca. Byť nespravodlivý sa podľa neho rovná zločinu na úrovni vraždy. Neochota byť krutým ho môže dohnať k nešťastnej ponuke na sobáš, ktorý je predurčený k rozvodu, alebo nekonečné otáľanie spôsobí, že prepasie životnú lásku. Takže vidíte, že jeho postoj je meč s dvojitým ostrím, ktorým buď odsekne pravú lásku alebo mu odreže kus nestráviteľného manželstva. Odhodenie falošného sentimentu je liekom pre oboje.

U mužov vo Váhach nemožno poprieť sklon k nestálosti. Majú tendenciu flirtovať a zahrávať si, hlavne v mladosti. Ich prirodzeným impulzom je ohodnotiť každú tretiu alebo štvrtú ženu, ktorú stretnú, a vážiť jej možnosti byť ich skutočným „druhým ja“. Často si beznádejne pletú priateľstvo s láskou. Navzdory tomuto experimentovaniu sa však nestáva často, že by mali zlomené srdce. Dokážu zabudnúť s urážajúcou rýchlosťou a rovnako ako muži v znamení Blížencov alebo Strelca si nepripúšťajú ľútosť nad neopätovanou láskou alebo nad milostným vzťahom, ktorý im osud nedoprial. Tento muž síce občas utrpí pár šrámov, ale tie nezanechajú trvalú škodu okrem výnimočných prípadov, keď môže byť bolesť ničivejšia, než si dokážeme predstaviť. Stáva sa to však tak zriedka, že nenájdete mnoho príkladov. Častejšie sa vyskytne dobrácky muž nepoznajúci lesť v spároch vášnivo odhodlanej ženy, ktorá mu vsugeruje, že opustiť ju by bol hriech skoro rovnako tak ťažký ako porušenie všetkých desiatich prikázaní odrazu. V takejto sieti sa z neho môže stať pekne nešťastný zajatec lásky. Oba extrémy sú však neobvyklé a väčšine mužov v tomto znamení sa podarí zachovať si toľko voľnosti, že môžu plne vychutnávať milostné zážitky bez zväzujúcich sentimentálnych záväzkov.

Príliš ich nezaujíma dobývať z vás vaše tajomstvá. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že áno, ale pozrite sa lepšie. Často im unikne, čo sa im deje priamo pred nosom. Každý okrem nich si to všimne. Aj keď to budú zúrivo popierať, ich záujem nie je odhaľovať osobné motívy, ale rozoberať abstraktné teórie, aby mohli dosiahnuť vyváženého úsudku. Ich otázky nesmerujú k odkrytiu vašich skrytých neuróz. Len si chcú utriediť fakty a urovnať ich do správnych škatuliek. Budú diskutovať o všetkých za a proti s ohromujúcou logikou a zmyslom pre racionalizáciu a ich závery budú spravidla spravodlivé, presné, rozumné a praktické. Ani kráľ Šalamún by vo svojej múdrosti neprekonal konečné, uvážené rozhodnutia Váh. Tak či tak títo ľudia neinklinujú k zachyteniu osobných nuáns či citových zmätkov, ktoré ležia hneď pod povrchom. Púhe fakty im celkom stačia. Hlboké preniknutie do charakteru typické pre Ryby, Škorpióna alebo Vodnára by podľa nich zakalilo krištáľovo čistý obraz, ktorý hľadajú. Inštinktívne cítia, že taký psychologický rozbor nemajú v povahe. A majú pravdu.

Pokiaľ ste márnotratná, tento muž dôjde jednoducho k záveru, že vyhadzujete peniaze oknom, teda predstavujete príliš veľké riziko. Fakt, že hľadáte citovú rovnováhu utrácaním peňazí, nepatrí do jeho poľa pôsobnosti. Nie je vašim psychiatrom. Ak ste príliš šetrná, bude sa zaujímať o vašu lakomosť len do tej miery, aby došiel k presnému zhodnoteniu vašich návykov. Vôbec netúži odhaliť vašu tajnú obavu, že vás chudoba pripraví o nezávislosť. Promiskuita ho privedie k debate o jej nástrahách, frigidita vyvolá ešte dlhšie diskusie o izolácii od ľudského spoločenstva. Avšak nebude chcieť vedieť o traumatických zážitkoch, ktoré viedli k tomu prvému, ani o hĺbke zakorenených pocitoch menejcennosti, ktoré spôsobili to druhé. Váhy sú sudcom. Uvidíte mnoho sudcov, ktorí budú vynášať spravodlivé rozsudky, založené na zvážení faktov prípadu, ale nenájdete mnoho takých, ktorí sa vás spýtajú, prečo vás červená farba znervózňuje, alebo ktorí budú chápať váš impulz zamknúť sa pred manželom, pretože mal na sebe červeno pruhované pyžamo. Nikdy nezabudnite, že Váhy argumentujú len s abstraktnou zvedavosťou. Môže sa zdať, že chcú naozaj prísť veci na koreň, ale nie je to tak. Ani nie sú dotieravé a ukecané, ako sa môže zdať. Skúšať dostať z Váh tajomstvo, ktoré im bolo dôverne zverené, je ako porušenie spovedného tajomstva.

Toto všetko robí z vášho partnera veľmi dôveryhodného človeka, ale nie príliš citlivého voči vašim pocitom. Môžete sa mu s dôverou zveriť. Ale budete trpieť, keď nevycíti vaše najvnútornejšie potreby. Chce vás potešiť, ale málokedy dostatočne rozumie vašim tichým nádejam, aby ukojil vaše túžby ( pokiaľ nemá ascendent alebo Mesiac vo vodnom znamení ). To, že je odborníkom na lásku, z neho nerobí spriaznenú dušu, čo sa týka vašich nálad. Má dosť problémov vyrovnať sa s vlastnými. Nič ho nerozčuľuje viac, než keď k nemu bežíte so správou, ako vás niekto hlboko ranil. Hľadáte porozumenie, a čo dostanete? Jeho prvá otázka bude: „Čo si mu ( jej ) urobila?“ Potom vám vytkne, čo ste urobila zle, až budete mať chuť jačať od zlosti. Pokojne kričte, pretože pokiaľ si myslí, že ste jednala nesprávne, aj tak nebude na vašej strane a emocionálny aspekt mu celkom unikne.

Tento nedostatok uvedomenia si partnerkinej potreby hlbokého porozumenia vedie zákonite k problémom. Môže sa zdať neuveriteľné, že dokáže byť tak intuitívny v abstraktných otázkach, mať tak oslnivo logickú dedukciu a schopnosť vytvárať nezaujatý, jasnými očami videný úsudok, a napriek tomu byť tak tupý k tomu, čo vás vo vnútri bolí alebo vzrušuje. Ale to je jeden z tých rozporov, s ktorými musíte žiť, pokiaľ žijete s mužom narodeným vo Váhach. Jeho jemnosť a úsmev vám to samozrejme uľahčujú.

Ak nepôsobia v jeho natívnom horoskope nejaké finančné vplyvy, nebude udržiavať prísny rozpočet. Naopak, typické Váhy majú celkom štedrú ruku. Veria v utrácanie za predmety alebo činnosti, ktoré prinášajú krásu alebo šťastie. Buďte pripravená byť dobrou hostiteľkou, pretože jeho dom sa stane pravidelným strediskom pohostinnosti v takmer každú dennú i nočnú dobu ( okrem chvíľ, keď odpočíva a nechce byť vyrušovaný zvončekmi, telefónmi a ľuďmi ). Nevláčte ho na preľudnené miesta, kde sa na neho tlačia cudzí ľudia a kde hluk narušuje jeho zmysel pre harmóniu. Davy ľudí rozvrátia jeho vnútornú rovnováhu. Všetky Váhy majú inštinktívny odpor k fyzickému kontaktu s masami. Jeho spoločenský život budú spestrovať inteligentní a vtipní ľudia, ale pokiaľ sa skupina rozrastie na viac než tucet teplých tiel, bude lapať po dychu. Tento muž vás môže bez vysvetlenia opustiť v preplnenom divadle. Nie je to tým, že vás nenávidí. Len sa ho zmocnila klaustrofóbia, typický problém Váh.

Najrýchlejšia cesta k jeho nezáujmu vedúcemu až k rozvodu je neporiadok v dome. Stíšte rádio aj televíziu a nedovoľte, aby sa pachy z kuchyne dostali k jeho citlivému nosu. Pokiaľ musíte variť cibuľovú polievku a robiť hrianky s cesnakom, použite osviežovač vzduchu s vôňou borovíc, až bude celý dom voňať ako les. Manželka, ktorá servíruje svojmu mužovi chlieb rovno z celofánu, núti ho používať papierové utierky namiesto obrúskov a necháva mu na očiach mlieko a obilné vločky, si koleduje o nie príliš veselý život rozvedenej ženy skôr, než sa nazdá. Vešať pančuchy na tyč sprchového závesu neprichádza do úvahy. Zabudnúť utrieť prach alebo ustlať môže viesť k tomu, že je partner v stave neustálej citovej disonancie. Bude pred touto disharmóniou utekať do stále dlhšieho spánku a častejších večerov mimo domova a nakoniec medzi vami ustane všetka komunikácia. Môže byť síce sám neporiadny ako šesť prasiatok súčasne, ale bude čakať, že po ňom budete zbierať ponožky a skladať noviny rozhádzané po podlahe. Pokiaľ sa zelené závesy nehodia k fialovému kobercu, môže trucovať celé roky a nikdy sa nedozviete prečo. Radšej aj pri zariaďovaní interiéru použite pastelové farby. Vzhľadom k typickej vľúdnosti si nemusí priamo sťažovať, ale jeho sekretárka s vybraným vkusom pre neho môže každý deň naberať na príťažlivosti.

Tento muž neznáša zmätky a skutočne potrebuje harmóniu, aby zostal vyrovnaný. Domov pre neho musí byť krásnou tichou oázou, do ktorej sa uchyľuje pred lomozom vonkajšieho sveta, inak zostanú jeho váhy permanentne vychýlené. Pretože sám zriedka skúma motívy, budete musieť vyvinúť značný dôvtip, aby ste uhádla, prečo nikdy nie je doma alebo prečo stále spí. Pamätajte si, že analýza je na vás, pretože to nie je jeho silná stránka. Nikdy ho nenapadne, že jeho nespokojnosť plynie z toho, že vás stále vidí pokrytú hrubou vrstvou krému a deti umazané od čokolády. Zrejme si neuvedomí, že neznáša oranžový záves v sprche alebo že litografia Georga Washingtona, ako prekračuje rieku Delaware, ktorá visí nad krbom, dráždi jeho umelecký vkus. Nepochopí celkom, prečo vás zabúda pobozkať na dobrú noc či ráno, ale jeho logická myseľ mu napovie, že niečo vypadlo z rovnováhy, a bude tým trpieť viac, než dá najavo. Upracte noviny aj hračky, dajte do poriadku byt, navoňajte sa najlepším parfémom, zložte si z vlasov natáčky, vypnite televíziu, kúpte nebesky modrý záves do sprchy a obstarajte dobrú Degasovu reprodukciu na miesto Georga Washingtona. Jedného rána sa prebudíte a zistíte, že ste vydatá za úplne iného muža s celkom rozdielnym prístupom.

Deti budú mať z jeho zmyslu pre spravodlivosť vždy prospech. Dá pozor, aby najväčšie deti nevyužívali najmenších alebo aby najmladšie nelámalo najstaršiemu spice bicykla. Otec v znamení Váh bude uplatňovať kázeň s miernou autoritou a bude sa snažiť logicky zdôvodniť trest, ktorý málokedy vykoná v hneve. Tak ako vy podľahnú deti jeho kúzlu a rovnako ako vám im pôjdu na nervy jeho ustavičné debaty. Je trochu podivné, že títo muži sa príliš netešia na narodenie detí. Ale keď prídu na svet, zvážia výhody ich lásky oproti samote a vrhnú sa do otcovstva s úprimnou snahou sa z neho radovať. Obvykle tiež skončia ako zbožňujúci rodičia. Napriek tomu nikdy nedovolia, aby rodičovská náklonnosť nahradila láskyplné city voči vám. U typických Váh oboch pohlaví má prednosť partner a dieťa je druhé v poradí. Nemusíte sa báť, že manželova láska k vám sa bude s prírastkami do rodiny zmenšovať – samozrejme za predpokladu, že sa zbavíte tých zelených závesov alebo fialového koberca a že sa nebude špinavý riad ustavične hromadiť v dreze.

Ešte posledná astrologická rada. Ak ste zamilovaná do muža v znamení Váh a ste si istá, že je to to pravé, choďte rovno na vec a ponúknite mu čokoľvek vrátane sobáša. Uľaví sa mu, že ste prevzala iniciatívu. Ale dajte si pozor na jeho škodoradostný rys, keď vás nechá rozhodnúť, a keď to nevyjde, neváha zdôrazniť, že „ty si to rozhodla. Nie ja.“ Uistite sa, že viete, čo robíte, alebo vám to bude neustále pripomínať. Existuje jediný spôsob, ako mu to vrátiť. Odpovedzte: „Áno, ja som to rozhodla. Keby som to nechala na tebe, obaja by sme si stále ešte vyznávali lásku v daždi pod pouličnou lampou a obaja by sme si uhnali zápal pľúc.“ Prirodzene vám bude oponovať, ale vo chvíli, keď ho budete chcieť tresnúť po hlave kanvicou, sa náhodou usmeje a všetko bude zase pri starom – budete opäť stáť pod tou lampou v daždi a znovu hovoriť „milujem ťa“.

A sme zase tam, kde sme začali.