Poslednú aktualizáciu dňa 25/09/2023 vykonal astromaïa

Záhada astrologických dvojčiat

Poznáte tú situáciu: príjemná hudba, dobré pitie, krásne ženy, mužní muži a jeden blbec blufuje o astrológii. Oči tých krásnych žien spočívajú na tom somárovi. A vás to poriadne vytáča. Kráľovstvo za otázku, čo ho znemožní! (Možno by pomohlo aj „kráľovstvo za koňa“, len kone sú dnes akosi pridrahé.) Bingo! Otázka prichádza: „Čo ak sa v jednom meste, v jednej pôrodnici, v tej istej chvíli narodia dve deti? Budú ich horoskopy rovnaké? A ich osud?“

Záhada astrologických dvojčiat AnteAr

Nonšalantne pokrčíte ramenami, akože vám je všetko jasné a oči krásnych žien mierne pohasnú. Prípadne sa stočia smerom k vám. Veď to musí byť inteligent, čo sa tak múdro opýtal. Tomu „astrológovi“, ak je v blufovaní dosť zbehlý, asi ihneď napadne: dobre, že nepovedal, že sa narodia aj jednej matke. To by bol prvý historicky podložený dvojitý pôrod v jednej chvíli, po historicky nepodloženom, ale o to legendárnejšom prvom nepoškvrnenom počatí. Ostaňme pri tom, že tento astrológ je ale naozaj zbehlý v blufovaní a pokojne vám odpovie: „Nič sa nestane, len lekári a sestričky dajú výpoveď. Veď kto by stíhal makať s dvoma rodičkami za jeden peniaz.“ Oči krásnych žien sa opäť rozsvecujú, pohľady stáčajú a vy…

Takže ako by to mohlo byť, keby to tak naozaj bolo. Najskôr krátke odpovede, potom dlhá. Áno, horoskopy budú rovnaké. Nie, ich osudy nemusia byť rovnaké. Stačí, nie?! Dobre, dobre, ja viem, že ak teraz neodpoviem prečo, tak vás poriadne vytočím. Takže prečo?

Horoskop

V horoskope, v tom skutočnom nakreslenom horoskope, vypočítanom z vášho dátumu, hodiny a miesta narodenia, sa objaví desať planét (Slnko, Mesiac, Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter, Saturn, Urán, Neptún, Pluto), dvanásť znamení (to je tá známa klasika od Barana po Ryby) a dvanásť trojuholníčkov, ktoré dostali meno astrologické domy. Máme tri skupiny kvalít: planéty, znamenia a domy, ktoré zdieľajú úzku súdružskú pospolitosť. To nepreháňam, oni naozaj úzko súvisia, ako to vysvetlím o chvíľočku. Predtým to ešte trošku skomplikujem štyrmi bodmi, ktoré do tejto hry vstupujú. Dostali mená: Ascendent (ASC), Descendent (DSC), Hlbina neba (IC) a Brána neba (MC).

Ascendent

Ascendent predstavuje akúsi štartovaciu čiaru nášho osobného horoskopu a tie podarené „dvojčence“ ho budú mať rovnaký. V reálnom živote je to „maska“, ktorú si dávame na tvár a cez ktorú sa „maskujeme“, aby nebolo tak dobre vidieť do nás samých. Tak sa nežný, bojazlivý Ráčik môže tváriť ako veľký nebojácny Lev (verte či neverte, píšem o sebe). Astrológovia okrem iného hovoria, že Ascendent predstavuje základnú túžbu, s ktorou prichádzame na svet, tému, ktorú máme v živote naplniť.

Descendent

Descendent. A jéj! Postavte sa oproti zrkadlu a pozrite sa na seba. Aký som, aká som – len pekná, pekný. No áno, v tom odraze mám však pravé oko v mieste, ktoré zrkadlový dvojník vníma ako svoje ľavé, ľavú ruku oproti pravej, pravý bok oproti ľavému. Páči sa mi to, ale prečo to nemôže byť po poriadku? A tu je pes zakopaný! Ak Ascendent predstavuje nielen masku, ale aj naše Ja, tak v Descendente stretáva Ty! Stretáva svojho partnera. Stretáva druhú polovicu božského androgyna, ktorého bohovia za trest (prípadne pre zábavu) rozpolili. V prejavenom svete práve pre toto tak veľmi túžime zaľúbiť sa. Preto túžime po partnerovi. Tam je naše naplnenie. Pozor! To „Ty“ však nie je len tam vonku. To „Ty“ môžeme ľahko (po dlhej a namáhavej ceste) spoznať vo svojom vnútri. Objav pána Freuda: Animus, Anima.

Hlbina neba (IC) a Brána nebies (MC)

Vážený čitateľ, zodpovedne vyhlasujem, na naše dvojičky som nezabudol. V krátkosti ešte k Hlbine a Bráne nebies. Hlbina neba nám ukazuje, odkiaľ prichádzame a Brána nebies zasa, čo chceme svetu svojím konaním dokázať či ukázať. Ani ja neviem, ktoré slovíčko je správnejšie. Budhistický obraz lotosového kvetu nám pomôže ľahšie túto os vysvetliť. Prosím, ospravedlňte ma, zabudol som napísať, že rovnako ako ležia proti sebe Ascendent s Descendentom, ležia proti sebe aj IC s MC. Tak IC, Hlbina neba, bude koreň lotosového kvetu spočívajúci v bahne močiara. V živnej pôde, kde začal klíčiť: v horoskope pôvodná rodina. Byľ lotosu je os, ktorá spája IC s MC, ktorá spája koreň s kvetom. Kvet, to krásne a nádherné, čím sa pýši kvetina pred celým svetom, je naše MC, Brána nebies. Miesto, kde chceme vnímať obdiv a pocty. Kde chceme zavŕšiť našu kariéru. Pre zbehlejších v astrológii chcem povedať, že používam účelovo zredukované a jednoduché významy.

Astrologické dvojčatá

Vrátim sa k našim astrologickým dvojčatám. Mám však jednu otázku. Predstavte si, že v tom močiari tesne vedľa seba vyrastú dva lotosové kvety, oba budú mať rovnaký prístup k živinám ukrytým v bahne, oba budú plávať na rovnako teplučkej vode, oba si užijú rovnako slniečka i dažďa. Budú rovnaké? Navlas rovnaké? Asi nie. Na jeden lotos sadne viac múch ako na druhý. Jeden „okadí“ prelietajúci holub a druhý nie. Do stonky jedného narazí vodou opitý mladý kapor a do druhého nie. Mohol by som pokračovať donekonečna. Tak je to aj s našimi dvojičkami.

Štartovacia čiara, bahno plné živín, je pre obe deti rovnaká. Obe však budú postupne vystavené iným, zdanlivo „náhodným” situáciám. A zdanlivo „náhodné” budú v menších či väčších detailoch rozdielne ich reakcie. Dobre, ale toto ani tak nie je o astrológii ako o normálnom živote a na to ste sa predsa nepýtali.

V úvode som vysvetľoval, koľko kvalít – prvkov vstupuje do hry v nakreslenom horoskope. A to som nevysvetľoval, ako sa tieto kvality navzájom kombinujú. Písať o všetkých možných kombináciách je nad moje sily. Študoval som všetky vzťahy pod vedením učiteľky tri roky a verte, že učiť som sa neprestal do dnešného dňa. Aby to neboli len plané reči, skúsime si príklad. Naše dvojičky sa nám narodili tak, že ich Slniečko je v znamení Strelca (sú Strelci), ich Ascendent je v Býkovi a Mesiačik si to zakotvil napríklad v znamení Panny. Mesiac v Panne je obyčajne veľmi usilovný, praktický, čistotný, stará sa o zdravú výživu, je pozorný k maličkostiam, môže byť však aj hanblivý, môže sa skôr držať v ústraní. Máme balíček vlastností. Skúsme výchovou niektoré pozdvihnúť a iné potlačiť. Prečo máme vychovávať introverta, keď chceme extroverta! Pravdepodobne sa nám to podarí. Odlišnosti našich dvojčiat sa prehlbujú. Ad 1. životné náhody, ad 2. napríklad výchova. ad 3 slobodná vôľa.

Slobodná vôľa

Ad 3. slobodná vôľa. Sloboda človeka vyberať si z kvalít vlastnej osobnosti. Nikto nepochybuje o tom, že nôž je úžasný pomocník. Ale aj vraždiaci nástroj. Naše dvojičky majú planétu Mars v znamení Barana. Pán Grumlík vo svojej knihe Pohled do tajů astrologie píše: „Mars v Baranovi: Veľká, až neovládateľná energia, pre ktorú je nutné nájsť ventil. Bojovnosť, súťaživosť, až agresivita. Naše dvojičky vedia o svojej dispozícii byť agresívne. Je však ich rozhodnutím, či túto dispozíciu využijú na to, aby niekomu dali po papuli alebo… Alebo aby sa stali kapitánom futbalového družstva a viedli toto od víťazstva k víťazstvu. Veď rímsky Mars či grécky Áres ako bohovia nebojovali pre chuť zabíjať, ale pre radosť z boja, pre radosť z hry. A často svojho nepriateľa ani len nezabili, skôr si vážili jeho schopnosti ako súpera.“

Moja odpoveď na záhadu astrologických dvojčiat je veľmi stručná. Chcel som ňou poukázať na to, ako prakticky zužitkovať astrológiu pri sebapoznávaní. Ukázať na to, že hoci som Rak, nemusím sa tváriť ako nežné a nevinné dieťatko. Že hovoriť o našom slnečnom znamení znamená hovoriť len o malom zlomku našej osobnosti. Je to ako pozerať sa na veľký obraz cez kľúčovú dierku a tvrdiť, že poznám celý obraz.

Ľuboš Vodička

Zdroj: pôvodne publikované v life style magazíne „InZine
Článok prevzatý zo série „Astrologické chuťovky


Pokračovanie – 3. diel tohto mini seriálu:
Som panna. Tak prečo všetci hovoria, že sa tvárim ako Váhy?

Späť na začiatok – 1. diel tohto mini seriálu:
Astrológia – skrytá pravda o človeku alebo číry nezmysel?


Zdieľajte so svojimi priateľmi!
Categories: BlogAstro Lifestyle